#Lenka Flešárová sa vo voľnom čase venuje facepaintingu a zložitému makeup artu. V roku 2021 sa stala majsterkou Slovenska vo facepaintingu, kde získala prvé miesto s temnou, čierno-červenou maskou s anjelskými krídlami. Na súťaži však každé jedno dielo musí skrývať zaujímavý príbeh, nie je to len o samotnom líčení.
Odkiaľ si sa naučila techniku SFX a ako dlho ti trvalo dosiahnuť kreácie na dnešnej úrovni?
Začínala som najskôr s make-upom, potom s facepaintingom. Stále to však nebolo ono a preto som chcela skúsiť facepainting. Pozerala som rôzne videá na internete a skúšala som maľovať na tvár aj v praxi. Toto som robila dovtedy, kým sa mi výsledný efekt nepáčil. Nemala som žiaden kurz.
Stačia video návody na to, aby si sa naučila všetky tieto techniky?
Myslím si, že sa to určite dá, pokiaľ maľovanie skúšate ako laik. Avšak, protetické masky do filmov, ktoré musia vydržať dlhšie, sa nenaučíte z videí. Pokiaľ chcete robiť amatérske techniky makeup artu, tak to stačí. Pri vyšších leveloch by som však odporúčala absolvovať nejaké kurzy.
Nerozmýšľala si sama nad absolvovaním kurzov týchto náročnejších make-up techník?
Áno, rozmýšľala som nad tým, avšak takúto zručnosť by som na Slovensku veľmi nevyužila. Naša slovenská filmová produkcia netočí tak často, aby si vo veľkom najali maskérov. Majú ich tam zopár, ktorých využívajú stále dokola. Je ťažké sa medzi nimi presadiť, ide tam o známosti.
Aký bol najťažší make-up art, ktorý si kedy vytvorila?
Najťažším bol ten, kde mám zuby na očiach, ktoré som musela vymodelovať z plastu rozpustného vo vode. Oči som prilepila do čierneho priestoru, ktorý som namaľovala tam, kde mám očné viečko. Vydrží to dlhšie najmä vďaka latexu. Keď chcem, aby maska vyzerala viac realisticky, tak tam použijem umelú kožu, ktorá však dlho nevydrží. Okrem toho bolo dosť ťažké vytvoriť aj odseknutú ruku. Urobila som to tak, že som si pod čiernu krabicu dala svoju ruku a domodelovala som chýbajúcu časť.
Ako vyzerá táto umelá koža a ako sa s ňou pracuje?
Ide o akúsi plastelínu, ktorú nasadím na pokožku a priamo na nej si vymodelujem požadovaný tvar. Môžem do toho zarezať či nakvapkať falošnú krv. Na párty to však dlho nevydrží, keďže sa veľmi potíte.
Pri tvorbe SFX musíš byť neuveriteľne kreatívna. Odkiaľ čerpáš inšpiráciu?
Väčšinou z internetu, respektíve ma zvyčajne zaujme niečo, čo uvidím. Nesnažím sa to však presne skopírovať, snažím sa to doladiť sama. Inšpiráciu veľmi nečerpám od rôznych make-up artistov, lebo ich nechcem kopírovať. Stalo sa mi, že môj make-up art vyzeral podobne ako dielo inej, povedzme, make-up artistky, ale to sa stáva.
Tvojím snom je dostať sa na cinema school alebo makeup art school do Londýna. Máš možno aj nejaký plán, ako na to?
To bol môj sen, keď som bola ešte malá. Zmenilo sa to, pretože by som mohla študovať v Londýne, avšak potom by som sa chcela vrátiť na Slovensko, kde túto školu pravdepodobne veľmi nevyužijem.
Neláka ťa zahraničie? Predsa, tam majú lepšie podmienky na uplatnenie make-up artistov.
Rozmýšľala som nad tým, avšak mám zdravotné problémy, ktoré mi nedovolia, aby som žila sama v cudzej krajine. U nás maskérsky priemysel nie je taký rozvinutý ako v zahraničí. Divadlá sa za posledné roky zlepšili v kostýmoch či maskách, avšak v zahraničí to robia oveľa profesionálnejšie.
Rada by som doštudovala psychológiu, chcem sa totiž stať psychologičkou. Vždy som sa chcela živiť umením, ale je to pomernej ťažké, môžem si iba privyrobiť. Chodím maľovať deti, robím aj make-upy či masky na Halloween, okrem toho chodím robiť aj modelku na rôzne akcie v bodypaintingu.
V roku 2021 si sa stala majsterkou Slovenska vo facepaintingu. Čo symbolizovala maska, ktorú si vytvorila?
Témou bol Halloween, avšak každá maska musí mať nejaký príbeh. Celý kostým som sama vyrábala – šaty aj korunu som vytvorila. Tento rok by som sa chcela zúčastniť podobnej súťaže, pretože som nebola spokojná s maskou, ktorú som vytvorila v roku 2021. Nepáčila sa mi, pretože som bola v dosť veľkom strese a pracovala som pod tlakom. Stihnúť za dve hodiny vytvoriť originálnu masku je veľmi ťažké. (Tá súťaž už prebehla?)
Čo by si v spomenutej maske zmenila?
Skúsila by som byť viac odvážnejšia, pretože keď som to robila doma v pokoji, tak bola oveľa krajšia. Na súťaži som bola v strese, takže maska nebola dokonalá. Skúsila by som pripraviť zložitejší kostým, v konečnom dôsledku sa mi to zdalo príliš jednoduché. Tento rok sa chcem zúčastniť podobnej súťaže.
Máš aj konkrétny plán na masku, s ktorou by si sa zúčastnila súťaže?
Zatiaľ ešte nie, súťaž sa bude konať v novembri. Tohtoročnou témou facepaintingu je pop art a bodypaintingu steam punk. Ešte zatiaľ nemám nič vymyslené, no chcem sa viac odviazať, aby maska nebola nudná a videla som v nej aj kúsok seba.
Inšpirovali ťa aj zahraniční makeup artisti, ktorí sa zúčastnili tejto súťaže?
Áno, každý rok sem chodia dvaja Poliaci, ktorí maľujú prekrásne. Sú úplne pokojní, v jednej ruke majú štetec, v druhej kávu a maľujú, akoby sa nič nedialo. Všetci ostatní sú úplne vystresovaní a oni vytvoria nádherné diela.
Nezabezpečila ti výhra Majstrovstiev Slovenska automaticky miestenku na Majstrovstvách Európy?
Fungovalo to tak pred niekoľkými rokmi, výhercovia mali preplatený vstup na majstrovstvá Európy v Rakúsku. Momentálne to však takto nefunguje, preto si musí výherca náklady platiť sám. Môžem sa tam iba prihlásiť, ale vybavujem si všetko sama.
Prečo si sa neprihlásila?
Určite by som to chcela skúsiť, ale neviem, či mám na to odvahu. Ešte som ju nenazbierala. Ak nájdem nejakú modelku, ktorá by nemala problém vycestovať do Rakúska a vydržala tam sedieť, tak by som sa zúčastnila, ale je to ťažké. Navyše, bodypainting je v tomto ešte náročnejší, pretože nie každý má dosť odvahy ukázať sa na súťaži iba v nohavičkách.
Bodypainting ide zrejme aj do peňazí. Koľko dokážeš minúť na farby a make-up za mesiac či na súťaže?
Súťaže si financujem sama, najmä z peňazí, ktoré si zarobím pri maľovaní detí. Miniem na to niekoľko stoviek ročne, najmä na farby, štetce a hubky. Tie nakupujem väčšinou raz do roka vo veľkom a potom ich používam celý rok.
Nemám však pocit, že je to finančne náročnejšie, pretože všetko nakúpim na jeden rok a využívam, až kým sa neminú. Farby vydržia približne rok. Bodypainting je skôr časovo náročný, pretože sa väčšinou robí okolo piatich hodín. Stihneš ho aj za menej hodín, ale iba v prípade, ak má modelka na sebe nejaký kus oblečenia.
Stalo sa ti niekedy, že sa ti výtvor nepodaril? Čo si vtedy robila?
Áno, stáva sa to každému. Avšak, porota nemôže vedieť, že som spravila chybu, pretože nikdy nepoznala celý plán masky. Ja sa tvárim, že tá chyba tam patrí a tak som to chcela. Všetko sa však dá opraviť – raz som maľovala mesiac, pri ktorom mi potiekla farba. Tak som to vymyslela tak, že z neho tečie krv. Ruka sa mi už netrasie, skôr mám pocit, že na súťaži plynie čas oveľa rýchlejšie, z dvoch hodín je zrazu desať minút.
Stalo sa ti niekedy, že si nestihla dokončiť svoj výtvor tak, ako si chcela?
Keď som súťažila po prvýkrát, tak som nestihla domaľovať krk, na ktorý som plánovala vytvoriť šachovnicu. Spravila som ju preto len do polovice, pretože mi uplynul čas. Nikto však nepoznal plán môjho makeup artu, preto som to zahrala.
Akým spôsobom si musíš výsledné dielo obhájiť?
Maľba musí niečo vypovedať, porote rozpoviem nejaký konkrétny príbeh v pár minútach. Potom sa ma porota pýta na rôzne nerovnosti či nedokonalosti, prečo sú na konkrétnom mieste. Musím to vedieť obhájiť. Podmienkou súťaže je mať zamaľovanú celú tvár, nesmie byť vidno ani kúsok kože. Takýto art neprejde.
Príbeh vymýšľam až po dokončení diela, pretože aj tak vždy všetko dopadne úplne inak, ako som si to naplánovala. Porotcovia ma však aj napriek tomu pochvália za najlepší príbeh. Súťažiaci, ktorí sa zúčastňujú častejšie, vedia, že príbeh vymyslia až potom a napasujú ho do konkrétneho diela.
Nedávno sme mali Halloween, čo je pre make-up artistky asi najlepší deň v roku, prezradíš nám, aké masky si robila?
Mala som dohodnuté masky pre niekoľkých klientov, ktorí mi poskytli svoju konkrétnu predstavu. Ja však plánujem aj masku pre seba v deň Halloweenu. Tento sviatok milujem, pretože moju masku všetci uvidia, nemusím ju iba odfotiť na Instagram a zotrieť. Nezvyknem však natáčať videá či fotky na Instagram, pretože kvôli množstvu povinností na to nemám čas. Preto som vďačná za každú jednu akciu, kde môžem maľovať, veľmi ma to baví.
Popritom robíš aj klasický make-up. Aký je podľa teba najhorší trend v líčení?
Každému sa páči niečo iné a pokiaľ sa ti niečo páči, prečo to neskúsiť. Najviac sa mi páči trend prirodzeného líčenia. Ženy používajú makeup, pretože sa necítia pekne, ale vďaka prirodzenému líčeniu môžu mať rady samé seba. Nemusíš si dávať veľa makeupu, aby si bola najkrajšia, pretože tvoja prirodzenosť je naozaj nádherná.
Zdieľať na
Zdieľaní