Hnevalo ich, že v kvetinárstvach sú strašné kytice, otvorili si vlastné: Majiteľky Ateliéru Papaver sa vynašli, teraz robia online kvetinovú školu

ateliér papaver

Kvetinárstvo Papaver sa od iných líši v mnohom. Nenájdete tu napríklad umelé doplnky (Zdroj: súkromný archív Papaver)

#K úspechu nepotrebujete vždy len jedinečný a neokukaný nápad. Oveľa dôležitejší je často osobitý prístup k zákazníkovi. Monika a Lenka Vargové sa rozhodli otvoriť si dnes už dobre známe kvetinárstvo Ateliér Papaver. Zmenou si podnik prešiel, keď Moniku vystriedala v biznise Katka. Postupom času sa z obchodu s kvetinami stala úspešná značka. Prečítajte si rozhovor s úspešnými Slovenkami, ktoré vás prevedú zákulisím svojho podnikania.

Ateliér Papaver bol založený v roku 2010. Vtedy za jeho vznikom stála Monika a Lenka Vargové. Moniku neskôr vystriedala Katka, čo sa odvtedy okrem tohto zmenilo? Ako aktuálne fungujete?

Katka: Od konca roku 2016, kedy z firmy odišla Monika sa už nič zásadné nezmenilo. Keďže sme sa vtedy s Monikou prestriedali, bol to super podnet na prekopanie dovtedajšieho fungovania. Zatvorili sme ateliér v Trnave a rozhodli sme sa viac pozornosti upriamiť na služby. A to najmä na kvetinové školy a záhradnú architektúru, ktorá dovtedy bola v úzadí a zriadili sme si e-shop.

Lenka: Síce sa hovorí, že na podnikanie sú dvaja veľa, ja mám po 10 rokoch inú skúsenosť. Baví ma podnikanie vo dvojici, zdieľanie úspechov, pádov aj plánov či nápadov. Preto som rada, že sa v minulosti situácia vyvinula tak, že mala Katka záujem vstúpiť do firmy.

Koľko ľudí sa dnes podieľa na chode kvetinárstva? Je to iba vo vašej réžii alebo sa váš tím postupom času rozrástol?

Katka: Okrem nás sú tu ešte naše tri papaverky, ktoré u nás pracujú ako brigádničky, ale sú neodmysliteľnou súčasťou tímu. Základy ale stále stoja na nás dvoch. Je to taká dvojsečná zbraň. Na jednej strane je super, že stále vieme priamo ovplyvňovať všetko, čo robíme, ale na druhej strane je niekedy človek v práci 24/7 – minimálne hlavou.

Vráťme sa na začiatok vášho podnikania. Ste vyštudované záhradné architektky. Nelákalo vás otvoriť si samostatný ateliér na navrhovanie záhrad viac než „klasické“ kvetinárstvo?

Lenka: Záhradnej architektúre som sa chcela venovať odjakživa. Na druhej strane ma hnevalo, aké strašné kytice sú v ponuke v kvetinárstvach. Prišlo mi, že si tie pekné kvety nezaslúžia byť napichané drôtikmi a takýmto spôsobom predávané a kombinované. Vtedy sme si uvedomili, že sa krajinná architektúra s kvetinárstvom nevylučuje, ale skôr dopĺňa. Spoločnou témou sú predsa rastliny, a tým, že život týchto dvoch odvetví je rôzny, sa dobre vykrývajú jednotlivé sezóny v roku. Stále je čo robiť. Nikdy sme však nemali víziu klasického kvetinárstva, ale iného, úplne odlišného od všetkých ostatných.

Ateliér Papaver
Ateliér Papaver vznikol so zámerom odlíšiť sa od ostatných (Zdroj: Súkromný archív Papaver)

Čím ste sa odlišovali od ostatných? Ako by ste to vysvetlili niekomu, kto za kyticou vidí iba krásu naaranžovaných kvetín?

Lenka: Je toho mnoho, v čom sme odlišní. V prvom rade atmosférou alebo používaním výlučne prírodných materiálov. Potom špecifickým výberom rastlín. Ďalej ešte špecifickejším kombinovaním kvetov. Pri každej objednávke sa zamýšľame nad farebnými kombináciami a štruktúrami, ktoré môžu z kvetov vzniknúť. Rovnako tak aj nad náladami, ktoré naše kytice evokujú. Vyhýbame sa kontrastu, je nám bližšia skôr melancholická tvorba. Cieľom je, aby ste si pri našej kytici vydýchli, možno spomenuli na nejaký príjemný okamih, detstvo.

Organizujete aj kvetinovú školu. Čo si pod tým máme predstaviť?

Katka: Kvetinová škola je názov aranžérskych kurzov, ktoré organizujeme už od roku 2013. Kurzy sú určené širokej verejnosti, takže sú vhodné aj pre úplných laikov. Je to skvelá sprievodná aktivita na rôznych firemných akciách, ale aj super darček pre každú ženu. Z veľkej časti je práca s rastlinami tiež formou oddychu a psychohygieny po náročnom dni. Kurzy sú vždy sezónne zamerané a v ponuke máme rôzne témy, od vencov, cez kytice až po výsadby. Cena za väčšinu kurzov je už dlhodobo 59 eur a trvanie je zhruba 1,5 až 2 hodiny.

Koľko hodín v kvetinovej škole musí absolvovať človek na to, aby ako-tak porozumel kvetom a dokázal vytvoriť vlastnú kyticu, ktorá môže konkurovať aj profesionálom?

Katka: To je naozaj veľmi individuálne. Niekto to má prirodzene v oku, pre iného to bude zakaždým také malé, aj keď príjemné, trápenie. Téma viazania kytice je určite najťažšia spomedzi našich kurzov. V kvetinovej škole sa človek vie naučiť techniku, ale aby vedel pekne a aj rýchlo uviazať kyticu, chce to najmä cvik. Keď prijmeme novú papaverku, trvá minimálne dva mesiace, kým sa zaučí tak, aby poznala kvietky a mohla zákazníkom viazať kytice na počkanie a bez stresu.

ateliér papaver
Viazanie kytíc chce veľa praxe (Zdroj: Súkromný archív Papaver)

Menia sa trendy aj v oblasti kvetín a rastlín? O aké kvety je v poslednom období najväčší záujem?

Katka: Vo všeobecnosti by som povedala že sa trendy menia, a to hlavne k lepšiemu – prírodnému, sezónnemu, lokálnemu.

Lenka: Mám pocit, že my si ideme stále svojou cestou, kde hrá hlavný prím príroda. Tam je inšpirácia nevyčerpateľná a trendom je jar/leto/jeseň/zima. Teda aspoň v našej zemepisnej šírke.

Čo je podľa vás absolútne OUT v oblasti kvetín? S akou najzvláštnejšou požiadavkou ste sa stretli?

Katka: Pre nás je úplne „no go” všetko umelé. Či už umelé kvety, rastliny alebo kadejaké motýliky a srdiečka, čo sa zapichujú do kytíc. Musím si ale zaklopať, že naši zákazníci sú úplne skvelí a ani od nás nechcú žiadne podobné kreácie. Vlastne k nám chodia asi aj práve preto, že nič také nerobíme. Raz sme do kytice zakomponovali horolezecké skoby – bola pre horolezca a reálne s ňou jeho kamaráti liezli na nejaký kopec, kde mu ju dali. To bolo veľmi milé, tak sme na to pristúpili.

Okrem prevádzky kvetinovej školy, kamennej predajne a e-shopu sa venujete aj navrhovaniu záhrad. Osobne mám pocit, že záujem o návrh záhrady je v porovnaní s návrhom interiéru ešte stále v plienkach. Ako to vidíte vy?

Lenka: Klienti sú rôzni. Sú takí, ktorí oslovia odborníka na všetko, vrátane záhrady, a majú na to aj potrebný budget. Vtedy sa tvorí úžasne. Ale často mám klientov, ktorí nevyužili služby architekta, ale na záhradu si potrpia. Čo potom býva väčším problémom, je menší rozpočet. Záhrada sa buduje ako posledná, a tak sa stáva, že investor už melie z posledného. Vtedy sa to snažím vymyslieť tak, aby sa dal projekt realizovať na etapy, lebo nie vždy sa dá vymyslieť za málo peňazí veľa muziky.

Aká je aspoň orientačná cena pri návrhu záhrady? Vypočítava sa z m2 ako v prípade interiéru?

Lenka: Priemerná cena za m2 návrhu záhrady záhradným architektom sa pohybuje okolo 40 – 50 €. Cena je už vrátane spevnených plôch aj terasy. Je to však veľmi individuálne. Niekto môže mať veľký pozemok a na polovici lúku s ovocným sadom a niekto naopak záhradku pri radovej zástavbe s komplikovanými pergolami, vodným prvkom a celoročným sedením. Rozpočet teda kolíše nielen na základe rozlohy záhrady, ale aj komplikovanosti riešenia.

Aké druhy kvetov nám najviac v domácom prostredí vydržia? 

Katka: Tu je dôležité povedať, že si nestačí kúpiť kyticu, šupnúť ju doma do vázy a čakať, že vám vydrží dva týždne. Treba sa o ňu trošku postarať a vydrží výrazne dlhšie. Vodu by ste mali poctivo meniť každý deň a pravidelne zastrihávať stonky. Kvety by nemali byť umiestnené blízko ovocia, ani na priamom slnku, pri radiátore, alebo inom zdroji tepla. Keď chcete niečo trvácne, odporúčame kúpiť si rastliny, ktoré sa aj pekne vysušia. Napríklad rôzne druhy eukalyptu, limonky, kotúča či kraspédie. Super je aj bavlnovník alebo sušené trávy. Ale aj taký iskerník vie byť krásny aj dva-tri týždne.

Sú Slováci mysľou nastavení tak, že si zaobstarajú kvety len tak pre radosť? Alebo tich vo väčšej miere berú, ako darček na oslavy?

Katka: Určite stále viac ľudí kupuje kvety pre druhých, než pre seba. Ale treba povedať, že sa ustavične zvyšuje aj počet zákazníkov, ktorí chodia kupovať kytice len tak, pre radosť, bez špeciálnej príležitosti. Prípadne si kúpia len pár kvietkov na voľno, na skrášlenie domácnosti.

ateliér papaver
Kupujete si kvety domov len tak pre radosť? (Zdroj: Súkromný archív Papaver)

Majú ľudia záujem o kytice a kvety aj počas korona obdobia?

Katka: Určite áno, toto sa veľmi nezmenilo. Svadieb je tento rok o dosť menej, takže tých gratulačných a svadobných kytíc ubudlo. Napríklad počas prvej vlny sme asi mesiac fungovali iba s donáškou, a teda, mali sme čo robiť. Okrem kytíc k narodeninám si ľudia objednávali aj veľa kytíc len tak pre radosť k sebe domov, alebo pre blízkych, ktorých chceli aspoň na diaľku potešiť, keď už sa nemohli vidieť.

Ako toto obdobie zvláda váš Ateliér Papaver?

Katka: Situácia sa, samozrejme, dotkla aj nás. Svadby sa zrušili, preložili, alebo z nich boli skromné obrady s menšou svadobnou kyticou. Takže skoro žiadne výzdoby. Museli sme úplne zrušiť všetky jarné aj veľkonočné kvetinové školy a momentálne sú opatrenia zase nastavené tak, že kurzy robiť nemôžeme. Ani u seba v ateliéri, ani ako súčasť firemných team buildingov. To je pre nás určite najväčší zásah. Začali sme však robiť online kvetinovú školu, a má veľký úspech.

Je na Slovensku osobnosť, ktorá je pre vás vzorom v oblasti záhradnej architektúry alebo vytváraní kytíc?

Lenka: V krajinnej architektúre je pre mňa veľkou inšpiráciou napríklad tvorba Pieta Oudolfa. Vytvára nádherné trvalkové záhony, ktoré vyzerajú maximálne prirodzene a neohrabane, a to je mi veľmi blízke.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame