Chceš mať krásne zdravé vlasy a pleť ako bábika? Podľahni hebkému trendu tejto slovenskej značky!

Hodváb má nespočetne veľa zdraviu prospešných výhod (Zdroj: Dreamlove.sk)

#Hodváb bol odpradávna látkou s bohatou tradíciou, ktorá je synonymom luxusu a bohatstva. S postupom rokov a technologickej vyspelosti sa zistilo, že nielen luxus je jeho veľkou výhodou. To, aké benefity má hodváb pre ľudské telo, čo všetko zahŕňa proces jeho vzniku a najmä to, čo všetko musí kvalitná hodvábna tkanina obsahovať a ako sa o ňu starať, prezradila Maťka z Dreamlove, ktorá pre ňu predstavuje obrovskú životnú srdcovku.

Kto raz vyskúša produkty z hodvábu, nechce už používať nič iné. V čom je to tajomstvo? Prečo je dnes hodváb vo všeobecnosti taký obľúbený?    

Predtým, ako sa dostanem k odpovedi na túto otázku, by som rada začala veľmi stručným historickým okienkom o tom, ako vlastne vznikol hodváb. Počas jeho celej histórie bol veľmi vzácny a obľúbený, a myslím si, že tajomstvo jeho neodolateľnosti spočíva v celom jeho príbehu.

Prvenstvo vo vynájdení hodvábu sa pripisuje Číne a jeho počiatky siahajú približne do roku 2 700 p. n. l. Okrem nej nedokázala žiadna iná krajina toto tajomstvo odhaliť. Výroba hodvábu bola po stáročia prísne strážená a jej odhalenie bolo považované za velezradu. Čína, vedomá si čím disponuje, sa rozhodla s hodvábom obchodovať a predstaviť ho vonkajšiemu svetu. Dopyt po ňom bol tak silný, že kupci neváhali utrácať obrovské peniaze. Obchod s hodvábom prebiehal v tom čase po významných obchodných cestách, ktoré zabezpečili Číne spojenie s inými veľmocami. Hodváb bol v tom čase najluxusnejším artiklom spomedzi všetkých ostatných tovarov.

Tajomstvo výroby hodvábu si však Čína nemohla udržať večne, a tak v roku 552 n. l. stráže na hraniciach podcenili kontrolu dvojice byzantských mníchov, ktorí prepašovali zámotky priadky morušovej v dutých bambusových paliciach. Vďaka tomu sa odštartoval monopol na výrobu hodvábu aj mimo územia Číny – v Konštantínopole, a postupne sa rozmohol aj do ďalších krajín.

Čo však najviac učaruje našim zákazníkom pri našich produktoch, je to, že náš hodváb:

 • je hypoalergénny
 • pomáha predchádzať vzniku vrások
 • nepohlcuje teplo – neprehrieva sa a vy sa potíte menej dokonca aj v lete
 • je antibakteriálny – udržuje zdravý povrch
 • zabraňuje nadmernému vypadávaniu vlasov
 • je stopercentne prírodný, netoxický, bez chemikálií
 • je antistatický a jemný
 • je ideálny pre každý typ pleti
 • je vhodný pri akné, ekzémoch a iných kožných ochoreniach či zápaloch

Práve tieto jeho prirodzené vlastnosti si získali srdcia našich zákazníkov po celom Slovensku. Taktiež si naše výrobky zákazníci obľúbili aj pre dokonalé spracovanie, ktoré úplne kopíruje potreby pleti a komfortu. Všetky naše produkty sú navrhnuté tak, aby ulahodili vlasom a pleti. Sme nesmierne vďační, že množstvo našich zákazníkov už po prvom nákupe vstúpi do rodiny Dreamlove, a tak sa zároveň stanú aj našimi vernými podporovateľmi.

V mnohých krajinách má hodváb bohatú históriu. Ako vznikla myšlienka distribuovať hodvábne produkty práve u nás na Slovensku?

V súčasnosti sa hodváb vo významnej miere produkuje v štátoch ako India, Japonsko, Kórea, Uzbekistan, Irán, Brazília, Vietnam či Thajsko. Popredným lídrom vo svete je stále Čína s produkciou 68 600 ton hodvábu ročne, druhé miesto patrí Indii – približne s 35 820 tonami ročne. Hodváb v dnešnej dobe produkuje približne 60 krajín, hoci ich podiel na celkovom množstve vyprodukovaného materiálu je s výnimkou vyššie spomínaných štátov zanedbateľný. Celkové množstvo vyprodukovanej tkaniny vo svete bolo v roku 2019 približne 109 111 ton. Hoci sa toto číslo môže zdať vysoké, v skutočnosti predstavuje len 0,2 % z celkového množstva vyprodukovaných textílií.

Najkvalitnejším dostupným typom hodvábu na trhu je momentálne hodváb morušový. V jeho produkcii opäť dominuje Čína, hlavne vďaka veľmi výhodným geografickým a klimatickým pomerom, ktoré zabezpečujú priadke morušovej (Bombyx mori) – živiacej sa výlučne listami stromu morušovníka – tie najvhodnejšie podmienky pre jej životný cyklus. Tradičná čínska výroba hodvábu si navyše v roku 2009 vyslúžila zápis do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Morušový hodváb milujeme pre jeho pozitívne vlastnosti, ktoré sme spoznali pred pár rokmi. Keďže sme s ním mali priamu skúsenosť a na Slovensku tento produkt úplne chýbal, rozhodnutie doniesť ho aj sem, bolo jednoznačné. Veľmi sme chceli, aby aj krajina, akou je Slovensko, mala k dispozícii prvotriednu kvalitu morušového hodvábu tak, ako je to už vo väčšine krajín sveta.

Čo všetko musí tento výrobný proces zahŕňať? Je výroba zdĺhavá?

Tradičná kvalitná čínska výroba a tvorba morušového hodvábu je veľmi špecifický proces. Každý výrobca má na to svoje charakteristické spôsoby a kroky, ktoré sa často udržujú z pokolenia na pokolenie. Na to, aby bol morušový hodváb tak kvalitný a prepracovaný, ako je napríklad náš, si celý tento proces vyžaduje dlhoročné skúsenosti. To, akým spôsobom vznikajú výnimočné morušové hodvábne produkty, je výrobným tajomstvom. Každý výrobca má na svoj morušový hodváb vlastné postupy a my by sme ich radi nechali zahalené pod rúškom tajomstva.

Hodváb má okrem iného veľké množstvo zdravotných benefitov. Aké z týchto výhod považuješ za najprínosnejšie pre zdravie človeka?

Za najprínosnejší benefit pre ľudské zdravie považujem čistotu a zdravotnú nezávadnosť tohto materiálu. Aby som sa vyjadrila špecifickejšie – textilný priemysel veľmi často používa vo svojej výrobe chemické látky, ktoré do určitej miery môžu predstavovať zdravotné riziko pre človeka. Ftaláty, moridlá, ťažké kovy, formaldehydy, fluorokarbóny, azofarbivá a iné – to všetko sú látky, ktoré môžu byť súčasťou textílií.

Keďže spánkom strávime v priemere až tretinu života a ide o významný fyziologicko-reparačný dej pre naše telo, je nesmierne dôležité prespať ho v čo najkvalitnejšom prostredí. Kvalitná obliečka k tomu rozhodne pozitívne prispieva.

Práve náš morušový hodváb Dreamlove je čistý, nezávadný a prírodný materiál. Obliečka na vankúš z morušového hodvábu je vyrobená z kokónov priadky morušovej, ktoré sa prirodzene vyrábajú v starostlivo monitorovanom prostredí.

Priadky sú kŕmené listami morušovníka, strava je čistá a kontrolovaná. Silné, ľahké a zároveň hladké nite z morušového hodvábu, ktoré sú používané na výrobu obliečok, neobsahujú žiadne škodlivé chemikálie, nie sú farbené toxickými farbami a bonusom je aj fakt, že nielen pri výrobe, ale už v počiatkoch vzniku hodvábnych vlákien boli zavedené princípy a spôsoby, vďaka ktorým je morušový hodváb čisto prírodný.

Príroda si ho vyrobila sama, nikto do jeho procesov nemusí zasahovať chemikáliami. Ani finálna verzia produktu nepotrebuje chemické úpravy vďaka tomu, že hodváb je – ako jediný materiál – zároveň proteínovým vláknom.

Z hľadiska ekológie je produkcia a spracovanie hodvábu oveľa šetrnejšia k prírode. V čom je najväčší rozdiel v porovnaní s ostatnými látkami?

Morušový hodváb je vzhľadom na jeho výrobu a dlhú trvácnosť jednoznačne dobrým ekologickým variantom iného materiálu. Skúsime pre lepšie pochopenie uviesť konkrétne príklady. Hodváb a bavlna sú oba prírodné materiály. Markantný rozdiel však nájdeme v produkcii týchto materiálov.

Ročná produkcia bavlny stojí momentálne na čísle 25 miliónov ton a toto číslo dokonca každoročne stúpa. Oproti tomu produkcia hodvábu nepresiahne ročne 0,16 milióna tony. Produkcia bavlny je teda 156x vyššia, s čím sa spája aj väčšie množstvo odpadu, ktorý zaťažuje našu planétu. Hodváb sa nevyrába a ani nedokáže vyrábať masovo.

Ďalšou ekologickou výhodou je jeho trvácnosť a zdravotné benefity. Tieto výhody sú neporovnateľné s bavlnou. Zatiaľ čo hodváb predstavuje jedinečný, luxusný artikel, ktorý vám bude slúžiť roky bez opotrebenia, bavlna býva často vymieňaným artiklom, najmä kvôli rýchlemu opotrebeniu.

Hodnota hodvábu sa nezmenila v priebehu tisícov rokov – bol a stále je považovaný za formu luxusu. Jeho príbeh napísali dejiny a ľudia ho podporujú dodnes. Hodváb je preto skvelým prototypom ekologického materiálu, ktorý má pridanú hodnotu a bude vám slúžiť roky.

Pri výrobe produktov siahate po hodvábe najvyššej kvality. Čo je teda tzv. mulberry silk a v čom sa líši od iných foriem hodvábu?

Mulberry silk, v preklade morušový hodváb, získal svoj názov vďaka tomu, že je v súčasnosti považovaný za najvzácnejší a zdraviu najprospešnejší hodváb. Priadky morušové, ktoré ho vytvárajú, sú chované v prírodných podmienkach pod dohľadom biológov, aby bol zdravotne nezávadný a bez znečistenia.

O priadky je na farmách kvalitne postarané a majú tam vytvorené dokonalé podmienky pre život. Kŕmia ich len čistým morušovníkom v čistých klimatických podmienkach. Priadky žijú úplne bez stresu – nemajú dokonca ani prirodzených nepriateľov, a preto neprodukujú stresové toxíny, ktoré môžu byť spôsobené aj hladovaním pri nedostatku potravy, prehrievaním ovzdušia, alebo inými klimatickými faktormi. Veľkým benefitom je aj to, že morušovník nepotrebuje pre svoj rast pesticídy, insekticídy a iné postreky, preto aj potrava priadky morušovej je na kvalitnej prírodnej báze.

Surový hodváb, ktorý sa predáva oveľa častejšie, pochádza z nekontrolovateľného poľnohospodárstva, pretože divé priadky, ktoré sú vo veľkom odchytávané, sa počas života živia čímkoľvek, a tak narastajú rôzne riziká zdravotných problémov či toho, že sa v takomto hodvábe budú nachádzať aj prímesí nežiadúcich substancií. Priadky v divej prírode nemajú vhodný prísun živín, kumulujú v tele toxíny a vystavujú sa stresu. V hodvábnych vláknach je vlastne odraz ich celého života – tu existuje potenciálne riziko, ktorému sme sa chceli určite vyhnúť.

dreamlove
V Dreamlove na výrobu produktov používajú stopercentný morušový hodváb (Zdroj: Instagram/dreamlove.sk)

Len nedávno ste odhalili zaujímavú novinku – morušový hodváb s obsahom mikrokapsúl kyseliny hyalurónovej a arganovým olejom. Čím je práve táto novinka špeciálna? Môžeš ju bližšie charakterizovať?

Pandémia nás donútila nosiť rúška na každom kroku. Už od minulého roku sa nároky pleti na dostatočnú hydratáciu zvýšili. Rúško nás chráni pred vírusom a je naozaj potrebné ho nosiť, no ako nám mnohé ženy písali, rúško im zároveň veľmi zhoršilo kvalitu pleti. Ľudia písali aj o tom, ako ich trápia ekzémy, opary, extrémne suché a popraskané pery, zápalové ložiská, akné a iné kožné problémy. Keďže sa zvýšili nároky pleti na jej starostlivosť, vedeli sme, že aj my musíme priniesť na Slovensko niečo, čo tieto nároky bude spĺňať, a tým aj zvýšiť hydratáciu namáhanej pokožky tváre.

Vďaka tomu, že sú vlákna našich obliečok nasiaknuté kyselinou hyalurónovou a arganovým olejom, prinášajú zákazníkom extra hydratačné vlastnosti. Kyselina hyalurónová a arganový olej sú rovnako ako morušový hodváb, čisto prírodnými látkami. Proteínové vlákna morušového hodvábu majú na svojom povrchu mikrokapsule kyseliny hyalurónovej a molekuly arganového oleja. Prostredníctvom fyzikálnych faktorov ako je teplo, vlhkosť a najmä trenie, mikrokapsule praskajú, molekuly sa uvoľňujú z proteínového vlákna. Týmto sa zdvojnásobuje a podporuje výživa a hydratácia pleti.

Na rozdiel od iných materiálov, ktoré z pokožky a vlasov hydratáciu absorbujú, husto tkané morušové hodvábne vlákna naopak do veľkej miery pomáhajú udržať všetku potrebnú hydratáciu aj pleťové séra vo vnútri pokožky. Ako už bolo spomenuté, mikrokapsule vo vláknach prasknú a pomaly uvoľňujú kyselinu, ktorá dopĺňa pokožke a vlasom hydratáciu a zabezpečuje im tak starostlivosť po celú noc, rovnako sa trením uvoľňuje aj arganový olej, ktorý má protizápalové a fungicídne vlastnosti. Arganový olej tak obnovuje matné, suché a poškodené vlasy, upokojuje pokožku a urýchľuje hojenie drobných raniek. Je taktiež bohatý na antioxidanty, čím zmierňuje prejavy starnutia a negatívne pôsobenie voľných radikálov.

Najlepšia vec na tom je tá, že sa aj po dvadsiatich praniach stáva z takejto obliečky rovnako kvalitná obliečka z morušového hodvábu, na akú boli naši zákazníci doteraz zvyknutí.

Vyžaduje sa pri výrobe hodvábu obsahujúceho spomínané prísady zložitejší postup ako pri klasickom hodvábnom vlákne?

Áno, postup je určite zložitejší a vyžaduje aj prácu v chemickom laboratóriu. Po ušití sa produkty následne presúvajú do laboratória, kde sa do nich vpravujú mikrokapsule kyseliny hyalurónovej a arganového oleja, ktoré sa naviažu okolo proteínového (hodvábneho) vlákna. Po tejto aplikácií sa tieto ingrediencie udržia na morušovom hodvábe až dvadsať praní.

dreamlove
Gumičky od Dreamlove sú ideálnym darčekom aj na Vianoce (Zdroj: Instagram/dreamlove.sk)

Certifikácia a chemická analýza je pri výrobe vášho hodvábu nutnosťou. Čo všetko takéto testy zahŕňajú a aké kritériá je potrebné splniť? Bez ktorých certifikátov by to nebolo možné?

Presne tak. Od začiatku našej práce bola pre nás maximálna kvalita a mnohonásobná (nadštandardná) certifikácia nášho morušového hodvábu samozrejmosťou.

Základy, ktorým veríme, stoja na tom, že zdravie je najvyššou prioritou. V súčasnosti trpí mnoho ľudí kožnými ochoreniami, nevynímajúc aj malé bábätká. Vieme, že morušový hodváb síce nie je liek, ale z pohľadu dlhodobej zmeny prináša extrémny efekt. Väčšina ľudí, ktorých trápia akékoľvek ochorenia, už aj tak platia za spotrebný tovar vysoké sumy. Morušový hodváb je jednorazová investícia s dlhodobým účinkom a zároveň predstavuje jeden zo základných krokov v starostlivosti o zdravie, pretože práve spánok predstavuje veľmi dlhý priamy kontakt kože s materiálom.

Veríme v inteligentné investície. Morušový hodváb je pri správnej údržbe naozaj dlhotrvajúci a vyrába sa vo veľmi obmedzenom množstve, preto máme aj často vypredané skladové zásoby.

Ďalším aspektom je možná toxicita materiálov a textílií. Uvedomujeme si kvalitu látok a vplyv vonkajších činiteľov a fyziológie tela na biochemické a chemické reakcie prebiehajúce medzi textíliou a kožou. Aby sme eliminovali nepriaznivý dopad na ľudské zdravie, vybrali sme materiál, ktorý patrí medzi zdravotne najnezávadnejší a zároveň je jedným z najprospešnejších vôbec – tu ale patrí len morušový hodváb, pretože surový hodváb môže predstavovať potenciálne riziko.

Našou zásadnou podmienkou je materiál, ktorý má výsledky chemickej analýzy ďaleko pod prípustnými normami. Dbáme na to práve pre to, lebo ide o produkt, ktorý je v kontakte s organizmom po celú noc. Radi by sme zvýšili povedomie ľudí o kvalite a vplyve chemických látok na ľudské telo. Pre predaj hodvábnych produktov na Slovensku stačia certifikácie a testy v podobe základných usmernení, ktoré pravidelne vydáva Ministerstvo Slovenskej republiky.

My však dávame náš morušový hodváb navyše testovať aj na prítomnosť nežiadúcich látok ako napríklad sú obsah formaldehydu, akrylamínov, ortofenylfenolov, pesticídov,  kovov a podobne. Samozrejme každý náš produkt je aj držiteľom certifikácie OEKO-TEX 100.

Existuje nejaký špeciálny návod, ako sa starať o výrobky z hodvábu? Je nejaký spôsob, ako ich udržať dlhé roky vo výbornom stave?

 • Hodváb nikdy nesušte na dreve, vrátane drevených vešiakov alebo drevených stojanoch na sušenie – drevo môže zafarbiť látku.
 • Hodváb nikdy nesušte na priamom slnku alebo priamo na radiátore – v oboch prípadoch môže dôjsť k žltnutiu látky.
 • Pokiaľ je to potrebné, žehlite hodváb zvnútra aj z vonkajšej strany na „chladnom“ alebo „hodvábnom“ nastavení žehličky, keď je ešte mierne vlhký.
 • Vždy používajte pH (7) neutrálny tekutý prací prostriedok a aviváž – hodváb je prírodné proteínové vlákno a pranie v roztoku, ktorý je príliš kyslý alebo zásaditý, môže spôsobiť jeho znehodnotenie už po prvom praní.
 • Nepoužívajte bieliace prostriedky.
 • Ďalším dôležitým faktorom je teplota vody – dodržiavajte teplotu do 30°C, pretože už malé prekročenie tejto hodnoty môže spôsobiť stratu lesku a zatvrdnutie vlákien.
 • Pre maximalizovanie životnosti vankúša odporúčame ručné pranie.
 • Sušiť rozprestreté, ideálne na rovnom povrchu.

Morušový hodváb môže stratiť svoj mimoriadny lesk v prípade, že nejakým vplyvom proteínové vlákno „zdrsnie“. K tomu dochádza pri praní v príliš horúcej vode, používaním nesprávnych pracích prostriedkov alebo pri vystavení prílišnému ultrafialovému svetlu, dezodorantu alebo parfumu. Rovnako k úbytku lesku môže dôjsť aj  pri šúchaní vlákien hodvábu o seba (počas prania) alebo dlhým pobytom v morskej vode.

dreamlove
Hodvábne masky na spanie majú viacero farebných prevedení (Zdroj: Instagram/dreamlove.sk)

Na čo treba dávať pozor, aby pri narábaní s hodvábnymi tkaninami nedošlo k ich trvalému poškodeniu? Existujú nejaké špeciálne prípravky na ošetrenie hodvábnych tkanín?

Morušový hodváb je látka, ktorá bude mať pri správnej údržbe v rodine svoje stále miesto po celé generácie. Základom je, aby zákazníci dodržiavali body uvedené v predchádzajúcej otázke. V dnešnej dobe už existujú špeciálne čistiarne, kde vám hodváb profesionálne vyčistia odborníci. Bežné vyčistenie hodvábu zvládnete však hravo aj doma.

Pri výbere vhodného pracieho prostriedku je dôležité vyberať také pracie prostriedky, ktoré neobsahujú chlór, farbivá, bieliace látky alebo fosfáty.

Morušový hodváb je proteínového charakteru, z tohto dôvodu ho používanie enzymatických pracích prostriedkov môže časom výrazne znehodnotiť. Naopak, mnoho výrobcov hodvábu hovorí, že na jeho pranie môžete použiť aj jemné detské šampóny. Nezabudnite však, že hodváb by ste nemali nechať stáť/močiť sa vo vode dlhšie ako 5 minút.

Čo by mali vedieť ľudia, ktorí s výrobkami z hodvábu ešte nemajú žiadnu skúsenosť, ale chceli by si niečo zaobstarať? Čím sa treba riadiť pri prvom nákupe?

Veľmi radi by sme podotkli, že spojenie hodvábu a Číny patrí odjakživa k sebe. Občas sa stretávame s tým, že ľudia nepoznajú pôvod hodvábu, jeho históriu a tradíciu, a preto hodváb, ktorý je označený ako výrobok z Číny, v nich vzbudzuje nedôveru.

Čína je a vždy bola na svoj hodváb patrične hrdá. Venovala tisícročia jeho zdokonaľovaniu a stále investuje nemalé prostriedky do vylepšovania výrobných technológií. Na rozdiel od ostatných krajín, ktoré taktiež vo veľkom produkujú hodváb, má ona niečo, čo ostatným štátom chýba – tisícročnú tradíciu a skúsenosti, ktoré sa spájajú s akousi národnou hrdosťou voči tejto vzácnej tkanine.

Dostupné štúdie reflektujú snahu Číny neustále sa zlepšovať a prichádzať s novými technológiami a modifikáciami výroby, ktoré zabezpečia hodvábnym produktom ešte lepšie vlastnosti a prvenstvo na trhu. Postupne sa snažia eliminovať drobné nedokonalosti akými sú napríklad zažltnutie alebo strata farby pri praní produktov.

Pri spracovaní hodvábu a zhotovovaní výrobkov z neho sa taktiež snažia o dosiahnutie čo najlepšej kvality. Hoci je Čína v obchodovaní s hodvábom na globálnom trhu stále jednotkou, je si vedomá možnej konkurencie, najmä zo strany Indie. Produkty z hodvábu preto musia spĺňať vysoko stanovené štandardy a takto potvrdzovať jej svetové prvenstvo. Zatiaľ čo kvalita výrobkov zhotovených z bavlny či iných syntetických tkanín je odrazom masového dopytu, a teda produkcia je zameraná skôr na kvantitu ako kvalitu, o hodvábe sa to v prípade Číny povedať nedá. Práve naopak, v tomto kontexte môže byť štítok s označením „Made in China“ zárukou najvyššej kvality.

Firma Dreamlove ponúka práve tento pravý, tradičný, ručne šitý, čínsky, morušový hodváb, ktorý je vyrábaný podľa náročných textilných a výrobných štandardov a najmä podľa tradičnej čínskej výroby. Naša výroba produktov podlieha certifikátu OEKO-TEX STANDARD 10.

V rámci nášho sortimentu ponúkame najkvalitnejšie morušové hodvábne vlákno (6A) s hrúbkou 22 momme. V tomto prípade platí čím vyšší obsah/hmotnosť momme, tým viac hodvábnych vlákien na cm2 produkt obsahuje. Podľa čísla momme si viete aj ohodnotiť kvalitu hodvábu. Čím vyššie číslo, tým viac hodvábnych nití, a tým je aj vyššia hodnota hodvábneho produktu.

Naše produkty sú drahšie, ale všetky z nich obsahujú až 600 nití hodvábu na gram produktu a čo je hlavné, obsahujú dvojnásobok hodvábnych vlákien oproti tomu, aký je štandard. Samozrejmosťou je to, že presadzujeme používanie netoxických dlhotrvácnych farbív a naše produkty sú pravidelne testované. Závery chemickej analýzy doteraz vždy ukázali perfektné výsledky, vysokú zdravotnú nezávadnosť a čistotu materiálu. Výsledky testov máme vždy zverejnené aj na našej webovej stránke. Náš morušový hodváb je 100 % prírodný, bez zápachu a najmä hypoalergénny.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame