Digitálna nomádka Nika prezradila, kde si nájdeš prácu online: Môžem pracovať kdekoľvek, dokonca aj holá!

dievča so slonom

Práca na voľnej nohe má mnoho výhod (Zdroj: Súkromný archív NC)

#Nika Ciulisová si na cestovanie po svete zarába prácou z domu. Začínala ako dobrovoľníčka v online projekte, dnes pracuje pre firmy z celej Európy. Kde všade si hľadala prácu online, v čom nie je digitálne nomádstvo až tak super a ktorá krajina je na nomádenie jej najobľúbenejšia?

Digitálny nomád, remote worker, SZČO na voľnej nohe, čo z toho ťa vystihuje najviac a prečo?

Neviem či spĺňam všetky podmienky len jednej charakteristiky, no ak si musím vybrať, asi by to bolo niečo medzi digitálnym nomádom a remote workerom. Pre svoju prácu potrebujem len notebook, som nezávislá na čase aj mieste, z ktorého pracujem. Momentálne pracujem na viacerých projektoch súbežne ako freelancer, aj ako zamestnanec.

digitálna nomádka nika
Online práca nie je obmedzená na jedno miesto (Zdroj: Súkromný archív NC)

Tvoj príbeh s remote work sa začal písať v Thajsku. Ako si spomínaš na začiatky s pracovným nomádstvom?

Počas cestovania na voľnej nohe som stretla na pláži v Thajsku jeden zaujímavý pár, ktorý rozbiehal online trhovisko pre eko produkty. Keďže som už nejakú skúsenosť s e-commerce mala, pridala som sa k nim ako dobrovoľník. Bohužiaľ projekt po 4 mesiacoch tvrdej driny nevyšiel. Bolo to pre mňa nečakané, napriek tomu som bola za túto príležitosť veľmi vďačná. Naučila som sa veľmi veľa.

A tak som začala s hľadaním online práce úplne od piky. Našťastie je na nete veľmi veľa informácií, ako si nájsť prácu online. Aj vďaka mojim predchádzajúcim skúsenostiam som bola do dvoch týždňov opäť zamestnaná. Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré a v mojom prípade to fungovalo na 110 %.

Kde si potom hľadala prácu a ktoré weby by si odporučila našim čitateľom?

Keď som sa na začiatku rozhliadala, veľmi mi s hľadaním práce online pomohol blog https://ebizfacts.com/ a ďalšie iné blogy. Vytvorila som si profily na viacerých remote work portáloch ako https://www.upwork.comhttps://www.freelancer.com/work či https://remote.co/. Taktiež veľmi odporúčam programy na https://www.workaway.info/. Síce ide prevažne o dobrovoľnícke projekty po celom svete, v rámci ktorých pomáhaš lokálnemu projektu výmenou za ubytko a stravu, ale môžeš sa takto zoznámiť so skvelými ľuďmi a zažiť toho skutočne veľa. Dodnes sa niekedy do tohto programu zapájam.

Ako vyzerá bežný deň digitálneho nomáda?

Vstavám veľmi skoro, približne o pol šiestej. Rána sú pre mňa veľmi dôležité, vtedy sa sústreďujem na seba a „selfcare“. Praktizujem jogu alebo iné cvičenie, ktoré ma držia fyzicky fit, čítam/počúvam veľa kníh — o zlepšení svojich denných návykov, o tom, ako pracuje myseľ, knihy spojené s prácou (napríklad time management či marketing). Medzi 9- 10:00 začínam pracovať.

Môj harmonogram nie je každý deň rovnaký. Niekedy si moja práca vyžaduje pracovať aj od rána do večera a aj niekoľko dní či víkendov. Iné dni mám zase voľnejšie. Po práci relaxujem alebo spoznávam krajinu, v ktorej sa práve nachádzam.

nomádka
Harmonogram sa každý deň v niečom líši (Zdroj: Súkromný archív NC)

Pre koho je tento typ práce (remote work) vhodný?

Pre každého, kto túži po niečom inom, ako po každodennom stereotype v štýle pondelok-piatok 9- 17:00. Pre každého, kto si vie manažovať svoj čas. U mňa to začalo veľkou túžbou po cestovaní. To bola moja primárna hnacia sila pri hľadaní si práce online.

Keď sa na to pozerám spätne, vidím, že to bolo aj o veľkom prekonaní mojej komfortnej zóny a prevzatí zodpovednosti do vlastných rúk.

Aké sú najväčšie výhody a nevýhody práce na diaľku?

Veľkou výhodou je, že nemusím do práce cestovať. Môžem pracovať z akéhokoľvek miesta na svete, ktoré má pripojenie na internet. A keď chcem, môžem pracovať holá! Nevýhodou je občasný pocit neistoty, keďže pri niektorých projektoch nemáš pracovnú zmluvu. Všetko sa môže v priebehu pár dní zrútiť ako domček z karát.

Ako tvoj život ovplyvnila pandémia?

Veľmi pozitívne. Myslím, že sa svet počas pandémie spomalil a ja s ním, hlavne čo sa týka cestovania. Vytvoril sa mi tým priestor na to, aby som sa mohla venovať sebe, práci, mojim koníčkom, vyskúšať niečo nové. Začala som napríklad otužovať. Spoznala som lepšie Poľsko, kde žijem s priateľom a mohla som stráviť čas s mojimi najbližšími. Po rokoch cestovania to bol čas na nezaplatenie.

Ktoré krajiny preferuješ pri práci na diaľku?

Milujem juhovýchodnú Áziu, rada sa do nej vraciam, hlavne do Thajska. Ľudia sú tu veľmi srdeční, príroda je očarujúca a jedlo skvelé.

thajsko
Ázia je ideálnym miestom pre nomádstvo (Zdroj: Súkromný archív NC)

Kam máš v pláne vycestovať najbližšie?

Túto otázku si kladieme s partnerom posledné mesiace, a zatiaľ sa stále nevieme rozhodnúť. Veľa krajín je už otvorených pre turistov a možností je veľa. Ako záložný plán máme Thajsko, no sme otvorení aj iným krajinám, ktoré sme ešte nemali šancu prebádať.

Čo by si odporučila každému, kto zvažuje dráhu digitálneho nomáda?

Ako sa hovorí, „Keď neskúsiš, nevieš.“ Ak ťa to láka, choď do toho a naplno. Každá skúsenosť ťa niekam posunie. Z praktického hľadiska je nomádstvo skvelé a ak už niekde prácu máš, môžeš si medzitým nájsť tú online. Just do it!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame