10 otázok pre Samuela Procházku: Ako sa mu podarilo na TikToku získať 100-tisíc sledovateľov za necelý mesiac?

Samuel Procházka

Samuel Procházka je obľúbený influencer, tiktoker aj moderátor (Zdroj: Instagram/graciosooo)

#Našich obľúbených #10otázok sme položili aj influencerovi, tiktokerovi a moderátorovi Samuelovi Procházkovi, ktorého môžeš poznať aj pod menom Graciosooo. Prezradil nám, na ktorú vec je vo svojej kariére najviac hrdý, ako získal tisíce sledovateľov na TikToku, ale aj to, kde by sa chcel kariérne posunúť.

Aká bola tvoja cesta za slávou? Bol to odmalička tvoj sen, alebo ti to jednoducho prišlo do života?

Pamätám si, že sa so mnou už od detstva ťahala túžba ľudí zabávať, len stále v inej podobe. Či už som u všetkých svojich spolužiakov na základnej škole bol vždy triedny šašo, ktorý cez veľkú prestávku mal svoje vystúpenie, len aby som spolužiakov rozosmial, alebo keď som ako 15-ročný precestoval Slovensko s kúzelnickým predstavením, hrával som na bicie pred plnými sálami – slovo TRÉMA pre mňa nikdy nebolo známe. Mojím snom bolo baviť ľudí v akejkoľvek forme. Koľkých a akým štýlom pre mňa už dôležité nebolo. Hnacím motorom bol a stále je smiech.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Samuel Procházka® (@graciosooo)

Čo bolo pre teba v živote najväčšou výzvou? Čo ťa na práci influencera najviac baví?

Určite najväčšou pracovnou výzvou bola pre mňa práca v rádiu. Je to pre mňa popravde stále príhoda, ktorej neviem uveriť. Boli sme pozvaní na rozhovor s mojím kolegom Oliverom Oswaldom ako YouTuberi. Vtedajšiemu programovému riaditeľovi sa páčilo, ako na seba vieme s Oliverom reagovať a ako vieme improvizovať. Zavolal nás na casting, kde sme ukázali, ako by znela naša vlastná show Sketch Bros.

Dva týždne na to sme už v našich 19 rokoch vysielali v primetimovom čase pred celým Slovenskom v jednom z najpočúvanejších rádií. Na práci influencera ma bavia najviac zážitky spojené s natáčaním, rôznymi projektami, spoluprácami, ľuďmi, ktorých som spoznal počas rôznych spoluprác a podobne.

Na ktorú vec v pracovnej sfére si najviac hrdý? Je niečo v minulosti, čo by si zmenil?

V pracovnej sfére som najviac hrdý na to, že takmer každý deň dokážem vytvárať vtipný obsah, teda videá, ktoré mojich sledovateľov bavia. Som šťastný, že ľudia ktorí ma sledujú, prichádzajú na môj profil, aby sa odreagovali a prišli na iné myšlienky. Preto na svojich sociálnych sieťach chcem dať ľudom len pozitívnu náladu a každodenne niečo, čo by ich mohlo zabaviť. V minulosti by som nemenil nič. Aj rôzne neúspechy mali svoj zmysel, aj keď to môže znieť ako klišé.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Samuel Procházka® (@graciosooo)

Čo si musel urobiť, aby si ťa ľudia všímali dlhodobo a udržal si ich priazeň? Je to náročné?

Udržať si „svoje publikum“ v strehu je v dnešnej dobe to najťažšie. Obzvlášť, keď je konkurencia veľmi veľká. Pri mne to bola niekoľkoročná cesta, keďže videá tvorím a pridávam pravidelne už od svojich 15 rokov. Mne najviac z tejto dlhodobej stránky pomohla pravidelnosť. Videá som takmer rok vydával každý jeden deň a teraz už pravidelne dostávam správy, že sa niekto teší na to, kedy pridám video, zlepší mu to deň, zvykol si sledovať môj profil, aby vedel či už je niečo nové. Čo je pre mňa, ale aj každého tvorcu, skvelý pocit. O to lepšie sa potom tvorí.

Myslím si, že veľký zlom prišiel práve pred rokom a pol, keď som začal vnímať TikTok ako veľmi zaujímavú a potencionálnu platformu, kde sa mojim videám darilo čoraz viac. Vtedy som si dal za cieľ vydať každý deň jedno video až kým dosiahnem magický míľnik 100 tisíc sledovateľov. Na viaceré miesta vo svojom byte som si nalepil farebné papieriky s týmto cieľom, aby som ani na chvíľu nezabudol, na čom chcem pracovať. Od toho momentu to išlo ako rozbehnutý vlak. Cieľ som dosiahol za necelý mesiac a videá si ľudia medzi sebou zdieľali ako šialení. Možno je to náhoda a možno je naozaj dôležité mať jasný cieľ.

Môže sa stať influencerom ktokoľvek? Čo by si odporučil našim čitateľom, ktorí by chceli túto cestu skúsiť?

Každému, kto by to chcel skúsiť, by som odporučil nemyslieť na to, ako byť Influencer, ale čím sa odlíšiť od ostatných a čím zaujať svojich sledovateľov. Ak ten obsah bude jedinečný a v niečom typický len pre vás, svoju cestu si určite nájde. Musí to však vychádzať z vás, ľudia vždy spoznajú, keď sa snažíte hrať na niečo, čo nie ste.

Myslíš, že to majú influenceri na Slovensku ťažšie ako v zahraničí?

Myslím si, že nie. Slovenský trh je predsa oveľa menší ako v zahraničí, kde sú influencerov a celebrít tisíce.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Samuel Procházka® (@graciosooo)

Ktorá sociálna sieť je podľa teba najviac dominantná?

Za mňa rozhodne TikTok. Stále platí, že TikTok je k tvorcom najviac férový, pretože (dobrý) obsah odporúča aj ľudom, ktorí daný profil nesledujú. Pre porovnanie napríklad s YouTube, kde by ste za reklamu so 100 tisíc vzhliadnutiami mohli pokojne zaplatiť stovky eur, to môžete mať na TikToku zadarmo.

Videá sa na tejto sieti šíria omnoho rýchlejšie a čím väčšia je dopozeranosť videí a kvalita obsahu, tým väčšiemu počtu užívateľov tieto videá ukazuje. Preto som tejto sieti veril už v jej začiatkoch, kedy na nej ešte toľko ľudí zo Slovenska nebolo. Častokrát ma dokonca prekvapí, že aj napriek tomu, že každodenne vysielam pred obrovským množstvom poslucháčov, ma zastavujú ľudia so slovami: „Ty si ten TikToker!“ Je to pre mňa milé vidieť, že si ma s niečím spájajú, aj keď by som sa primárne TikTokerom nenazval.

Ako vyzerá bežný pracovný deň influencera? Vyžaduje si príprava spolupráce veľa času? Ako to približne vyzerá „v zákulisí“?

Práve včera som mal krásny prehovor do duše od mojej priateľky, že nemôžem pracovať 15 hodín denne. Znie to nereálne však? Na tejto práci je krásne to, že niekedy máte voľný deň, ale vzápätí príde deň, kedy nie je ani minúta voľná.

Aby som to lepšie vysvetlil, popri mojich sociálnych sieťach sa venujem videoprodukcii, natáčame rôzne kampane, denne mojím počítačom prejde približne 10 až 15 videí v strihu, mám na starosti sociálne siete rádia a každý deň máme večer v rádiu vysielanie. Keď sa toto všetko spojí, deň je preč ešte skôr, ako si to človek všimne. Ale nikdy by som sa na to nesťažoval, pretože toto tempo som si vybral ja a verím, že je v tomto období pre mňa správne. Aj keď nie úplne zdravé.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Samuel Procházka® (@graciosooo)

Na internete vedia byť ľudia poriadne krutí. Stretol si sa niekedy s priamymi urážkami a kritikou? Ak áno, ako to vnímaš?

Stretol. Je to už úplne bežná súčasť dňa. Priznám sa, toto na mňa nikdy nejak negatívne nevplývalo. Mám (zatiaľ) silnú psychiku, takže väčšinou sa iba dobre pobavím. Možno je aj dobre, že som celé dni celkom pracovne rozlietaný, takže si tieto veci čítam nanajvýš raz za týždeň.

Konštruktívna kritika je niečo iné. Tú mám rád a beriem si ju vždy k srdcu. Zväčša je ale na kritiku najlepší môj brat Marco Procházka, ktorý sa tiež profesionálne venuje videotvorbe, a spolupracujeme spolu niekoľko rokov na všetkých projektoch. Má vždy na veci svoj jasný, úprimný a vecný názor, ktorý by mi nikto iný nedal.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Rád by si pokračoval v doterajšej ceste, alebo chceš preskúmať aj niečo nové?

Pre mňa bola vždy celoživotným snom práca v televízii. Už ako malý chlapec som chcel byť herec, v 13 rokoch som už vedel, že pôjdem študovať herectvo, prišlo mi to vždy to najviac fascinujúce a pre mňa najbližšie povolanie. Cítim, že aj to jedného dňa príde, zatiaľ je to však v nedohľadne.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame