Tridsaťtriročná žena bojuje za rovnoprávnosť: Na Wikipédii vytvorila stránky vyše tisícke vedkýň

vedkyňa pri práci v laboratóriu

Britská vedkyňa Jessica Wade napísala na Wikipédii viac ako 1000 profilov ženských vedkýň (Zdroj: Unsplash/Diane Serik)

#Britská vedkyňa Jessica Wade získala v roku 2019 Medailu Britského Impéria. Pri tejto príležitosti dostala pozvanie do Buckinghamského paláca, kde ako mladá žena ocenená za svoju vedeckú prácu, vyčnievala. Podľa NBC News toto ocenenie ironicky dostala práve za svoju snahu zlepšiť postavenie žien vo vede.

Cez tisíc profilov

Jessica Wade upútala na seba pozornosť už vo svojich dvadsiatich rokoch. Práve vtedy začala na Wikipédii vytvárať stránky o vedkyniach a vedcoch patriacich k menšinám, ktorým sa nedostalo zaslúženého uznania. Či už zo strany ich zamestnávateľov, vedeckých kolegov, alebo verejnosti. V súčasnosti má mladá vedkyňa na svojom konte už viac ako 1 600 takýchto stránok.

Nie všetci prispievatelia Wikipédie sú však z jej aktivít nadšení. Niekoľko stránok, ktoré Wade vytvorila, bolo dokonca zmazaných. Dôvod? Vedkyne, ktorým sa stránky venovali, neboli dosť známe. Práve to je ale podľa Wade problém. Zmazaná bola napríklad aj stránka nukleárnej chemičky tmavej pleti, Clarice Phelps. Wade však o jej miesto na Wikipédii bojovala a stránka bola napokon obnovená.

Ocenená kráľovskou rodinou

Jessica Wade sa ale nesnaží len o to, aby sa o ženách vo vede vedelo. Jej cieľom je aj to, aby sa budúcim generáciám vedkýň dostala potrebná podpora.

„Ľudia si myslia, že dievčatá sa vede nevenujú, lebo o ňu nemajú záujem. Ony ale záujem majú, ide len o to, aby poznali kariérne možnosti a mali podporu zo strany rodičov a učiteľov,“ vysvetlila svoj postoj. Obaja rodičia sú fyzici, ktorí svoju dcéru podporovali, no podporu cítila aj zo strany učiteľov na súkromných školách. Už v mladom veku si ale uvedomovala, že väčšina ľudí také šťastie nemá.

„Úprimne verím tomu, že pre vedu je lepšie, ak sa jej venujú diverzné tímy. Je to aj preto, že navrhujeme nové technológie a riešenia globálnych problémov. Preto by tímy, ktoré na nich pracujú, mali odzrkadľovať spoločnosť, ktorej budú slúžiť,“ povedala.

A aký mala Jessica Wade pocit z prestížneho ocenenia, ktoré získala? „Je to šialené, byť ocenená kráľovskou rodinou,“ prezradila. Na slávnostnom ceremoniáli v roku 2019 ju sprevádzala matka a otcovi, ktorý sa zúčastniť nemohol, sa to pokúsila čo najlepšie vynahradiť. Do obedovej dózy mu zabalila aspoň pár kráľovských chlebíčkov.

Zdroj: hashtag.sk, nbcnews.com
Odporúčame