Rok 2023 bude vo vesmíre rušný: Vieš, v čom nám nové informácie pomôžu? Priprav sa na obrovské pokroky!

fotografia vesmíru a rok 2023 vo vesmíre

Aké pokroky výskum vo vesmíre tento rok urobí? (Zdroj: Unsplash/Vincenzo Malagoli)

#Vďaka úspechu skúšobného letu NASA bezposádkovou kozmickou loďou Orion na obežnú dráhu okolo Mesiaca a tiež skúšobnému letu Boeingu Starliner bez posádky na Medzinárodnú vesmírnu stanicu bol rok 2022 vo vesmíre rušným rokom. A rok 2023 sľubuje, že nesklame!

Už začiatkom tohto roka by na povrchu Mesiaca mali pristáť dva lunárne pristávacie moduly. Landery vynesú na povrch Mesiaca celý rad roverov a experimentov, z ktorých niektoré pomôžu pripraviť cestu pre návrat astronautov.

Pozorovanie Jupitera a misia Juice

V apríli by Európska vesmírna agentúra (ESA) mala spustiť svoju misiu Juice zameranú na pozorovanie Jupitera a jeho ľadových mesiacov. Kozmická loď bude vykonávať podrobné pozorovania plynného obra a jeho mesiacov – Ganymede, Callisto a Europa. Cieľom je poskytnúť čo najkomplexnejší prieskum tejto obrovskej planéty a najmä jej mesiacov, ktoré by mohli pod svojou ľadovou kôrou hostiť obývateľné zóny. Výskumný tím už v minulosti zistil, že pod povrchovou vrstvou ľadu na týchto mesiacoch existuje oceán tekutej vody.

Prvé vrátenie vzoriek asteroidu Bennu

V septembri sa očakáva, že vzorky zozbierané vesmírnou sondou OSIRIS-REx v októbri 2020 z asteroidu Bennu sa vrátia späť na Zem. V tomto prípade ide o prvú misiu NASA na vrátenie vzoriek asteroidov. Predpokladá sa, že materiál z Bennu – bohatý na uhlík, pomôže vedcom lepšie pochopiť, ako sa pred miliardami rokov formovali planéty a ako na Zemi vznikol život.
Hneď po návrate kozmickej lode so vzorkami sa očakáva, že už v októbri NASA spustí svoju misiu Psyche. Jej cieľom má byť unikátny asteroid – bohatý na kovy, obiehajúci okolo Slnka medzi Marsom a Jupiterom.

Boeing Starliner teraz aj s posádkou astronautov

So zatiaľ ešte bližšie nedefinovaným termínom počas roku 2023, pri ďalšej ceste Boeingu Starliner na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, plánuje NASA pripojiť aj posádku astronautov. Táto dlho očakávaná misia by mala byť posledným krokom pred tým, ako bude môcť byť vesmírna loď certifikovaná na rutinné lety. Ide o kľúčový moment pre vesmírnu jednotku Boeingu, ktorá sa v spolupráci s NASA usiluje konkurovať SpaceX Elona Muska.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Slovenský fotograf zachytil raritný úkaz: O zelenom záblesku písal už Jules Verne

Kapsula Starship je pripravená zmeniť svet

V neposlednom rade, v roku 2023 plánuje aj SpaceX Elona Muska spustiť svoju kapsulu Starship na vrchole najväčšej a najsilnejšej rakety, aká kedy bola postavená. Starship je tak čoraz bližšie k svojmu orbitálnemu debutu a obrovské očakávania SpaceX predpovedajú, že sa tým zmení nielen vesmírny výskum, ale aj životy všetkých ľudí na Zemi.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame