Ľudka a Juraj začali vyrábať netradičné tienidlá: V obchodoch sa nám nič nepáčilo, vymysleli sme si vlastné

VENANDI netradičné tienidlá

Jedny z prvých tienidiel VENANDI doteraz zdobia interiér Ľudky a Juraja (Zdroj: archív VENANDI)

#Ľudka a Juraj sú veľmi šikovný a vynaliezavý pár, ktorý počas pandémie založil svoj vlastný biznis. Manželia sa rozhodli vyrábať vlastné lampy a tienidlá pod značkou VENANDI.

Viedlo ich k tomu viacero dôvodov, no jedným z nich boli práve uzavreté kamenné prevádzky a nie príliš lichotivý online výber tienidiel. Tak sa do toho pustili sami! Aké sú ich výsledné produkty a aký bol príbeh rodinnej firmy VENANDI? Ľudka s Jurajom ti v dnešnom rozhovore prezradia svoju krásnu cestu za ich snom!

Ľudka, Juraj, vy ste tvorcami originálnej slovenskej značky tienidiel Venandi. Ako tento nápad vlastne vznikol?
Ľ: Naši známi by vám asi povedali, že obaja sme vždy boli takto kreatívne zruční. Napriek tomu sme študovali niečo úplne iné a výroba doplnkov do interiéru bola skôr len z núdze cnosť. Keď sme v obchode neobjavili nič, čo by sa nám páčilo, tak sme si to vyrobili. Na to potrebujete trošku zručnosti a odvahu. To je všetko.

K tienidlám sme sa dostali úplnou náhodou ako k väčšine dobrých vecí v mojom živote. Dokončovali sme dom a súrne sme potrebovali svietidlá do obývačky. Máme prírodne ladený interiér a otvorený strop, takže sme v ňom nemohli len tak nechať káble s objímkami ako 50 percent domácnosti pri nasťahovaní. Hodiny som strávila na internete, lebo kvôli pandemickej situácií boli zatvorené všetky kamenné predajne. Ale nenašla som nič, čo by nám vyhovovalo.

J: Tak sme si tie lustre vyrobili. Objednal som všetky potrebné komponenty. V tej dobe som sa už dosť aktívne venoval výrobe nábytku, ale tiež lámp, takže som mal nejaké kontakty. Ľudka cez internet objednala najlacnejšie tienidlá, ktoré nám vyhovovali veľkosťou a tvarom, a potom ich na polo dokončenej kuchynskej linke prešívala.

Ľ: Vtedy sme o technikách výroby tienidiel nevedeli absolútne nič. Celé to bolo o improvizácií, ale tieto lustre nám doma visia dodnes. Majú strašne veľa nedostatkov, ale sú umiestnené tak vysoko – kto by ich teraz menil? Aspoň vieme, kde a ako to všetko začalo.

VENANDI
Krásne makramé tienidlo ozvláštni každý interiér. (Zdroj: archív VENANDI)

Ako ste už spomínali, výroba tienidiel pre vás bola novinkou. Skvelo sa sa s tým však popasovali, ako celý tento proces učenia prebiehal?
J: Pre nás to bola úplná novinka. Na Slovensku sme sa nemali ani s kým poradiť, keďže tu nikto nič podobné nerobil. V tomto som však dosť cieľavedomý. Začal som hľadať čo najviac informácií, kontaktov, návodov, videí, prosto všetko, čo by nás niekde posunulo.

Ľ: Mňa sa len tak medzi rečou zvykol opýtať: „Zlatko, toto by si vedela spraviť?“. Ani vo sne by mi nenapadlo, že on má v hlave už celý plán. A jedného dňa nám pri dverách zastal kuriér a priniesol ohýbačku drôtov. Skoro som odpadla. Ale to nebolo všetko, v krátkej dobe sme mali doma aj úplne všetko potrebné na zváranie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš zažiť skutočné gastro brekeke? Bratislavský foodbloger ťa prevedie ochutnávkou ako z iného sveta!

J: Tak som si zajednal známeho, ktorý sa zváraniu venoval celý život, a naučil som sa zvárať.

Ľ: S tienidlami to bolo horšie. Bola som odkázaná na video návody.  Mali sme šťastie na dodávateľov, ktorí nám na úvod poslali pár tipov a trikov. Všetko ostatné bolo pokus – omyl.

J: Na úvod sme sa snažili čo najviac optimalizovať výrobný proces a čo najviac potrebných komponentov zohnať na Slovensku, od slovenských dodávateľov. To bola moja parketa.

Vaše tienidlá sú skutočne jedinečné. Odkiaľ čerpáte inšpiráciu pre ich dizajn?
Ľ: Čím viac o výrobe tienidiel viem, tým viac nápadov a možností mi ide hlavou. V prvom rade sa snažím vyrábať tienidlá, aké si bežne v obchode nedokážete kúpiť. Nemyslím tvarom, ale povrchovou úpravou. S látkami alebo vzormi, ktoré sú možno výraznejšie, ale práve taká lampa býva ozdobou interiéru a v priestore nezanikne. Úplne najradšej mám také tienidlá, kde vzor alebo fotografia sú ukryté vo vnútri. Na prvý pohľad si ich nemáte šancu všimnúť. Celé sa vám to ukáže večer, keď si takúto lampu zasvietite.

VENANDI
Tienidlá Venandi sú skutočne jedinečným prvkom interiéru (Zdroj: archív VENANDI)

Na vašej stránke sme si všimli, že ponúkate aj tienidlá na mieru. Je to situácia, keď vám zákazník dáva voľnú ruku? Ako tento proces prebieha?
J: Zákazníci sa chcú často s nami poradiť. Niekedy lampu majú a potrebujú k nej doladiť tienidlo. Inokedy prídu s fotografiou obývačky alebo komódy. Vedia, do ktorého rohu izby chcú lampu, ale nevedia, akú. Sme tu, aby sme im ukázali možnosti, prípadne ich usmernili, aká veľkosť tienidlá bude najvhodnejšia.

Ľ: Už sme ladili látku na tienidlá aj podľa zbierky váz. Všetko sa dá a v tom je najväčšie čaro takejto ručnej zákazkovej výroby.

Páči sa nám, že svoju produkciu prepájate so slovenskými výrobcami. Takýmto spôsobom vznikla aj krásna kolekcia Tatárik v spolupráci so selčianskym hrnčiarom Petrom Tatárikom. Ako vznikla táto myšlienka a ako sa vám na spoločnom projekte pracovalo?
Ľ: Moji starí rodičia boli hrnčiarski majstri, takže som ku keramike mala vždy blízko. Hľadala som spôsob ako našim zákazníkom ponúknuť ucelený produkt. Vyberiete si telo lampy, doplníte ho tienidlom. Pre mňa je pridaná hodnota, že môžem ovplyvniť výrobu.

Nie tak, že priložím ruku k dielu v samotnej dielni, ale skôr tým, že veľkosť, tvar lampy aj farba glazúry bude variabilná. V tomto prípade sme však pánovi Tatárikovi nechali pri výrobe voľnú ruku a následne sme vyrábali tienidlá. Hrnčiarov na Slovensku už nie je tak veľa ako kedysi a touto spoluprácou vznikol náš regionálny produkt.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zarábaj, aj keď nepracuješ: Čo je pasívny príjem a ako ho vytvoriť?
VENANDI
Krásna kolekcia Tatárik ako výsledok spolupráce s hrnčiarom Petrom Tatárikom. (Zdroj: archív VENANDI)

Vnímate vašu tvorbu ako odkaz na klasickú ručnú slovenskú výrobu? Aké posolstvo by ste radi  svojimi výrobkami odovzdali zákazníkom?
J: Žijeme v takej rýchlej dobe, že si dokážete kúpiť všetko, na čo si len spomeniete. Perfektné však je – a stretávame sa tým čoraz častejšie – že ľudia začínajú viac rozmýšľať, do akých materiálov investujú, čím sa doma obklopujú. Ak si najbližšie budete kupovať lampu, pozrite si štítok výrobcu. S najväčšou pravdepodobnosťou nebude z Európy. A o tom to je. O udržateľnosti.

Aj kúpa lampy môže byť svojím spôsobom investícia a je na vás, ako ju využijete. Ak si vyberiete prefabrikát z dovozu, je veľmi možné, že ho budete do piatich či siedmich rokov meniť. Aspoň také sú naše skúsenosti pri opravách starých tienidiel.

Naše produkty by som však nenazval tradičným slovenským výrobkom, lebo výroba svietidiel nepatrí u nás medzi kultúrne dedičstvo. Za nás je to však určite poctivá ručná práca. Každý náš produkt nám prejde rukami stokrát, kým ho zabalíme a odovzdáme. To je naša najväčšia pridaná hodnota.

Stotožňujete sa s tvrdením, že lampy dotvárajú atmosféru interiéru?
Ľ: Tak ako dokáže zle zvolená lampa pokaziť celkový dojem interiéru, dokáže dobrá lampa s dobre zvoleným svetlom veľa zachrániť. Úplne sa s týmto tvrdením stotožňujeme, aj preto zvykneme našich zákazníkov na úvod zahltiť otázkami. Podľa mňa totiž neexistuje zlá lampa, len zle zvolený typ lampy. Niekedy stačí vymeniť žiarovku, inokedy zmeniť tienidlo a atmosféra interiéru bude na nespoznanie.

Na platforme robene.sk sme obdivovali aj vaše krásne tienidlo z ľanu so schovaným motívom ruží vo vnútri. Aké ďalšie rozmanité druhy látok a materiálov pri výrobe tienidiel využívate?
Ľ:  Materiály sú moja parketa. Tienidlo dokážeme vyrobiť z akejkoľvek látky. Platí pravidlo, že čím tenší materiál, tým jednoduchšia je výroba. Ale robila som už tienidlá aj z juty, aj tkaného archívneho konope a dalo sa to.

Na začiatku som uprednostňovala prírodné materiály. Išlo o moje preferencie a presvedčenie. Potom ma náhoda, ktorá vraj neexistuje (úsmev), priviedla do digitálnej tlačiarne látok a mne to úplne zmenilo pohľad na látky a materiály.

Momentálne máme v ponuke bavlny, ľany, juty, zamaty, velvety, ale aj polyesterový satén (na ňom vyniknú fotografie) a dekoračné látky. Nebránime sa ani tomu, keď nám zákazník pošle svoju látku. Práve naopak. Vtedy máme istotu, že tienidlo bude presne také, aké si ho naši zákazníci vysnívali.

VENANDI
Ľudka pri výrobe tienidiel siaha často aj po netradičných materiáloch (Zdroj: archív VENANDI)

Na aké tienidlo či lampu zo svojej dielne ste najviac hrdí?
J: Pre mňa ako pre chlapa je najzaujímavejšia Kolekcia Venandi. Sú to industriálne svietidlá. Páči sa mi jednoduchosť a strohosť takéhoto štýlu a u nás v ponuke mi to dlho chýbalo. Tak som si ich sám vymyslel, nakreslil aj vyrobil.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
SÚŤAŽ o najkrajšiu letnú fotku pokračuje: Svadobná cesta v Dolomitoch aj paddleboard v exotike!

Ľ: Ja mám každý mesiac nového favorita. Ale zbožňujem dve stolné lampy: Ľubenu a Marínu. A tiež obrovské makramé tienidlo, ktoré máme uverejnené aj na spomínanom portáli robene.sk.

VENANDI
Ľudkina obľúbená lampa Ľubena (Zdroj: archív VENANDI)

V ponuke Vanandi nás veľmi zaujal aj váš vlastný „creative box“, vďaka ktorému si človek môže vyrobiť tienidlo vlastnoručne. Bol po takomto niečom dopyt, alebo to bol skôr neštandardný nápad, ktorý si zákazníci zamilovali?

Ľ: Pravdupovediac, tento nápad sa najviac na začiatku páčil mne. Vždy som bola tvorivá a keby som niečo také dostala ja, tak od radosti skáčem až po strop. Celý tento koncept bol mienený ako jedinečný kreatívny dar s možnosťou výberu látky a fólie.

Zároveň ide aj o predprípravu na workshopy, ktoré mám v pláne už túto jeseň. Všetko, čo na výrobu tienidla potrebujete, budete mať nachystané v škatuli a ja vám pomôžem ho dokončiť.

J: Aj keď si kúpite nábytok, tak si ho v mnohých prípadoch musíte doma poskladať, tak prečo by sme nemohli skladať aj tienidlá. Zo začiatku mali ľudia odstup, ale čím ďalej, tým viac naberajú odvahu. Ozaj to nie je nijaký náročný proces.

Aké boli reakcie vášho okolia, keď ste sa zmienili o svojom kreatívnom pláne? Bolo zrealizovanie VENANDI neľahkou cestou, alebo to bolo naopak niečo, čo ste si vychutnávali?
J: Ja som si to vychutnával (úsmev).

Ľ: Mne chvíľku trvalo sa s tým stotožniť (smiech).

J: Pravdupovediac, som presvedčený, že nikoho z nášho okolia to neprekvapilo. Aj náš dom má veľmi veľa detailov, ktoré sme si vyrábali svojpomocne. Bolo skôr len otázkou času, kedy s niečím prídeme. Ako pri každej forme podnikania, aj tu sa objavilo veľa prekážok, ale zatiaľ sme dokázali elegantne všetko zvládnuť.

Chystáte nejaké zaujímavé novinky v ponuke VENANDI?
Ľ: Nápadov mám veľa (úsmev), uvidím, ako si to ešte strategicky rozdelíme v kalendári. Čo vám ale môžem s istotou povedať je, že nás určite uvidíte na nejakých trhoch tento rok.

Od jesene rozbiehame aj workshopy s výrobou klasických tienidiel a jednoduchých makramé aplikácií a tienidiel. Taktiež už pracujeme na prvej kolekcii ozdobných vankúšov a iných bytových textilov. Tým by sme dokázali zákazníkom ponúknuť väčšie spektrum produktov a možnosť doladiť si interiér do detailov.

A čo by ste poradili začínajúcim slovenským podnikateľom?
J: Mojou jedinou radou je hlavne začať. To je na tom celom najťažšie.

Ľ: A nájsť si niekoho, kto vás bude nútiť vystupovať z vašej komfortnej zóny ako mňa Juraj. Jedine tak môžete robiť progres, či už profesijný alebo osobnostný.

J: U nás platí, že ja mám toho podnikavého ducha a megalomanské videnie a Ľudka je tá, ktorá to udržiava v zdravej forme pri zemi. Hlavne vďaka tomu to funguje tak, ako to funguje.

VENANDI
Venandi čoskoro plánuje navštíviť rôzne trhy a pripravuje kreatívne workshopy (Zdroj: archív VENANDI)

Ak sa ti páčili tienidlá a lampy neopakovateľnej a jedinečnej slovenskej značky VENANDI, môžeš si ich zakúpiť priamo TU


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, robene.sk
Odporúčame