Rebríček 20 najdlhších zjazdoviek na svete: Tipneš si, koľko kilometrov má víťazná trať?

mladý muž s lyžami

V týchto strediskách nájdeš celé kilometre kvalitných zjazdoviek (Zdroj: GettyImages)

#Nájsť dobrú zjazdovku môže byť náročné aj pre scestovaných lyžiarov. Niekto si zakladá na tom, aby bolo na svahu čo najmenej ľudí, iný zasa preferuje dlhé trate. Ak patríš k druhej skupine, spolu s umelou inteligenciou sme pre teba pripravili prehľad tých najdlhších zjazdoviek, ktoré môžeš zlyžovať možno ešte aj počas tejto zimy.

Na svoje si príde takmer každý a niektoré tie miesta stoja za návštevu sami o sebe. Tak čo, inšpiruješ sa tipom na zimný výlet?

Najobľúbenejšia v Amerike

Stredisko: Deer Valley Resort, Spojené štáty
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
4,5 kilometra

Lyžiarske stredisko Deer Valley Resort, ktoré funguje od roku 1981, je podľa viacerých amerických prieskumov najobľúbenejším areálom v Spojených štátoch. Vychýrené je najmä pre svoje špičkové služby a kvalitné zjazdovky. V roku 2002 sa tu dokonca konali olympijské hry v snowboardových a alpských slalomových disciplínach, ktoré mu pridali na popularite u bežných ľudí.

Vyše 70 zjazdoviek

Stredisko: Aspen, Spojené štáty
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
 4,8 kilometra

Tradícia strediska Aspen v americkom štáte Colorado siaha až do roku 1946, keď bolo stredisko jedným z prvých svojho druhu v danej oblasti. Delí sa na štyri hlavné lyžiarske oblasti, a to Aspen Mountain, Aspen Highlans, Buttermilk a Snowmass. Návštevníkom ponúka celkom 76 zjazdoviek rôznych obťažností a terénov, z ktorých si vyberie aj menej skúsený lyžiar.

Hostiteľ olympijských hier

Stredisko: Whistler Blackcomb, Kanada
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
 5,5 kilometra

Jedno z najväčších svetových stredísk na svete ponúka nekonečné možnosti pre lyžovanie a snowboarding na viac ako 200 zjazdovkách. Okrem nádherných scenérií sa preslávilo aj hosťovaním olympijských hier v roku 2010. Návštevníkom ponúka nielen zimné aktivity, ale aj pestrú ponuku letných pohybových činností.


Reklama Addmention

Fandíte zimným športom a chcete si užiť svahy v zahraničí? Nezabudnite na krátkodobé cestovné poistenie s platnosťou už od 3 hodín od zaplatenia. Uzavrite si krátkodobé cestovné poistenie ešte pred cestou zo Slovenska.


Stovky kilometrov na lyžovanie

Stredisko: Zermatt, Švajčiarsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
 6 kilometrov

Stredisko Zermatt leží v srdci najvyšších vrchov švajčiarskych Álp. Dostane však každého milovníka zimných športov. Nájdeš ho v údolí Mattertal, neďaleko hraníc s Talianskom. Úžasných viac ako 360 kilometrov zjazdoviek nadchne každého lyžiarskeho nadšenca. Okrem lyžovania a snowboardingu sa môžeš v rezorte a jeho okolí sánkovať, korčuľovať či zájsť na turistiku alebo do wellness.

Raj pre freeriderov

Stredisko: Verbier, Švajčiarsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
 7 kilometrov

Švajčiarska lokalita Verbier spadá pod región štyroch oblastí, ktorý ponúka až 400 kilometrov zjazdoviek. Verbier je známy najmä vďaka strmým a náročným trasám, ktoré sú ideálne pre vyznávačov freeridingu a lyžovania mimo oficiálnych zjazdoviek. Usporadúvajú sa tu dokonca aj preteky v spomínaných štýloch. Okrem bežnej klasiky, akou sú lyže či snowboard, si tu môžeš skúsiť dokonca aj jazdu husky záprahmi!

Lyžiarsky raj v Čile

Stredisko: Portillo, Čile
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
 7,2 kilometra

Čilské Portillo je často označované aj ako raj pre zimné športy. Ponúka veľa príležitostí na prežitie aktívnej zimnej dovolenky pre všetky vekové kategórie. Funguje už od roku 1949 a dodnes patrí k najpopulárnejším v Chile. Z ostatných aktivít (okrem lyžovania a snowboardu) si vyberú aj tí menej aktívni – okrem klasických zimných športov sa dá lokalita využiť ako zóna odpočinku plná wellness aktivít a masáží.

Najlepšia lyžiarska škola

Stredisko: St. Anton, Rakúsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
  8 kilometrov

Unikátne lyžiarske stredisko St. Anton v Rakúsku ponúka spojenie alpských lyžiarskych tradícií a moderných vlekov. Nájdeš tu viac ako 300 kilometrov kvalitných zjazdoviek, pričom najdlhšia z nich má okolo 8 kilometrov. Lyžovaniu tu prídu na chuť aj tí, ktorí na lyžiach doposiaľ nestáli – v ponuke je aj jedna z najlepších lyžiarskych škôl pre malých aj veľkých.

Extrémne strmá trať

Stredisko: Kitzbühel, Rakúsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky: 9,3 kilometra

Na skok u našich susedov je jedna z najznámejších tratí v rakúskych Alpách. Najťažšia trať, Hanenkamm, bola dokonca počas Svetového pohára v lyžovaní označená za najslávnejšiu. Je veľmi strmá, na svahu môžeš dosiahnuť rýchlosť až 140 kilometrov za hodinu. Ak si netrúfaš na profesionálnu jazdu, v ponuke sú aj omnoho jednoduchšie trasy, ktoré sú kategorizované od začiatočníkov až po stredne pokročilých.

Najnáročnejšie zjazdovky

Stredisko: Chamonix, Francúzsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
 9,7 kilometra

Najznámejšie stredisko vo Francúzsku leží v alpskom údolí. Návštevníkom ponúka exkluzívny výhľad na najvyššiu európsku horu, Mont Blanc. Nájdeš tu mnohé lyžiarske trate, niektoré sú dokonca považované za najnáročnejšie v celej Európe. Okrem tradičných zimných športov si tu môžeš vyskúšať napríklad aj skialpinizmus či lezenie po ľadovcoch!

Najdlhšia osvetlená zjazdovka

Stredisko: Alpe d´Huez, Francúzsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
  10 kilometrov

Lokalita je preslávená svojou slnečnou expozíciou – lyžiarom totiž ponúka až 300 slnečných dní počas roka. Ukrýva viac ako 250 kilometrov zjazdoviek, vrátane takých, ktoré sú určené pre skúsených lyžiarov a snowboardistov. Alpe d’Huez je známe aj svojou najdlhšou osvetlenou zjazdovkou, ktorú návštevníci milujú.

Pre milovníkov voľného štýlu

Stredisko: La Grave, Francúzsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
  11,3 kilometra

La Grave sa preslávilo obrovským priestranstvom, ktoré milovníkom lyžovania ponúka. Pre návštevníkov je najväčším lákadlom možnosť voľného štýlu – nečakaj teda žiadne dokonale upravené zjazdovky. Za zmienku určite stoja aj známe horské vodopády, ktoré sú obľúbené najmä u skialpinistov.

S nádhernými výhľadmi

Stredisko: Courmayeur, Taliansko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
12,1 kilometra

Lyžiarske stredisko disponuje viac ako 100 kilometrami zjazdoviek, ktoré okrem dokonale upraveného terénu ponúkajú aj úseky vhodné na freestyle. Okrem celodenného lyžovania je v ponuke pestrý sprievodný program, ktorý ulahodí každému. Taliansko-francúzske alpské výhľady sú tiež jedným z benefitov, ktoré ulahodia tvojmu oku.

Najlepšie scénické lyžovanie

Stredisko: Cervinia-Valtournenche, Taliansko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
12,9 kilometra

Cervinia je známa najmä svojimi lyžiarskymi podujatiami a pretekmi, ktoré každoročne usporadúva. Okrem toho tu nájdeš aj fantastické horské panorámy, ktoré lemujú horské zjazdovky. Tých je tu tiež pomerne dosť – na 300 kilometroch terénu sa vyšantí každý, aj menej skúsený lyžiar. Najdlhšia trasa Ventina ti poskytne geniálne scénické lyžovanie.

Na skok od oceánu

Stredisko: Mammoth Mountain, Kalifornia, Spojené štáty
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
13,7 kilometra

Vcelku nečakane, ale v našom rebríčku naozaj figuruje stredisko zo slnečnej americkej Kalifornie. Snowpark patrí k najväčším lokálnym strediskám, najmä svojou rozlohou 2,5-tisíc hektárov. Vďaka nadmorskej výške, v ktorej sa nachádza, je vhodné na celoročné zimné aktivity (lyžovať sa tu dá od novembra až do júla). Nachádzajú sa tu terény pre začiatočníkov, ale aj pre náročných jazdcov.

Najväčšia výzva

Stredisko: Les Deux Alpes, Francúzsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
14,5 kilometra

Najvyššie položené lyžiarske stredisko v Európe má svojou nadmorskou výškou 3 600 metrov nad morom zaistený sneh počas celej zimnej sezóny. Ponúka viac ako 220 kilometrov lyžiarskych zjazdoviek. Najdlhšia z nich, Lex Deux Alpes, je ozajstnou výzvou aj pre skúsenejších športovcov.

Súťaž pre amatérov

Stredisko: SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental, Rakúsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
 16,1 kilometra

Nachádza sa tu jeden z najťažších svetových amatérskych zjazdov, na ktorom sa usporadúvajú dokonca aj preteky. Ak si nadšenec, môžeš sa ich dokonca zúčastniť. Pre príležitostných lyžiarov sú v ponuke rôzne obťažné trate, na ktoré ťa vyvezie viac ako 90 moderných lanoviek a vlekov. O terén sa starajú celoročne, počas leta dokonca umelo uchovávajú sneh, aby predĺžili sezónu.

Luxus s bohatou históriou

Stredisko: St. Moritz, Švajčiarsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
19,3 kilometra

Najstaršie zimné stredisko na svete vzniklo ešte v roku 1864 a navštevovali ho bohatí ľudia z celej Európy. Aj v súčasnosti patrí lokalita k tým luxusnejším – nájdeš tu celý zástup nóbl hotelov, reštaurácií či spoločenských akcií. Čo sa týka zážitku z lyžovania a športu, určite stojí za zmienku fakt, že sa tu usporadúvajú preteky už od roku 1865.

Raj pre lyžiarov aj skialpinistov

Stredisko: Saalbach-Hinterglemm-Leogang, Rakúsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
20,9 kilometra

Región leží v údolí Glemmtal v rakúskych Alpách a ponúka viac ako 270 kilometrov zjazdoviek a známych turistických trás. Nachádza sa neďaleko malej horskej dedinky Leogang, ktorá je obľúbenou destináciou aj pre horských cyklistov či skialpinistov. Každoročne a tu koná mnoho zimných (ale aj letných) športových podujatí aj na svetovej úrovni.

Pod najväčším ľadovcom

Stredisko: Aletsch Arena, Švajčiarsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
22,5 kilometra

Lokalita sa preslávila najmä svojimi scénickými zjazdovkami. Nachádza sa tu aj najväčší a najdlhší ľadovec východných Álp, ktorý je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Aletsch Arena ponúka viac ako 100 kilometrov zjazdoviek pre všetkých lyžiarov. Okrem lyžovania tu môžeš dať šancu napríklad snowboardingu, sánkovaniu či zimnému korčuľovaniu.

Najdlhšia zjazdovka na svete

Stredisko: Les 3 Vallées, Francúzsko
Dĺžka najdlhšej zjazdovky:
25,7 kilometra

25-kilometrová zjazdovka je vcelku pekné dielo. Stredisko pozostáva z 8 horských dedín, ktoré sa nachádzajú vo výške viac ako 2 300 metrov nad morom. Ponúka 600 kilometrov zjazdoviek, ktoré sú prepojené lanovkami a vlekmi, čo návštevníkom zaisťuje bezproblémový presun medzi jednotlivými časťami strediska. Oblasť je veľmi turisticky bohatá nielen na zimné športy, ale aj na kultúrne a gastronomické vyžitie.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame