Dominika vytvorila vlastnú kolekciu oblečenia: Používa náročnú metódu, výsledok však stojí za to!

Rapunzel

Rapunzel z druhej ruky ti predstaví štýlovú a ekologickú módu (Zdroj: Rapunzel)

#Dominika Babinská je mladé dievča z Oravy, ktoré má obrovský talent. Tetuje, vyrába vlastné obálky, ale v prvom rade upcykluje. Jej oblečenie je originálne, štýlové a k tomu aj ekologické.

Ako si sa dostala k móde? Vedela si vždy, že chceš byť módnou dizajnérkou?

Už ako malá som doma strihala a ničila oblečenie. Postupne som od ihly prešla k stroju. Najviac som sa do módy zaľúbila na strednej škole, kde som študovala odevný dizajn. Vždy som šila len pre seba. Dokonca ani počas štúdia som neuvažovala, že pôjdem touto cestou. Prišlo to až hneď po jeho skončení.

Prečo si sa rozhodla pre upcyklovanie?

Upcyklovala som oblečenie dávno predtým, ako sme tu tento výraz vôbec poznali. Nikdy som ani neuvažovala, že by som šila nové oblečenie z nových materiálov. Som veľmi ekologicky založená a v tomto som mala vždy jasno. Páči sa mi, že sa kvôli takejto tvorbe nemusia vyrábať nové materiály. Využívame to, čo už použité bolo a dávame tomu ďalšiu šancu. Milujem akí sú ľudia prekvapení, keď zistia akou formou tvorím. Čoraz viac a viac z nich zisťuje. že to ide aj takto. Je to dokonca lepšie, v originalite a jedinečnosti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa r (@rapunzel.z.druhej.ruky)

Je to náročnejšie ako robiť bežnú módu? V čom?

V niečom áno, ale v niečom zas nie. Napríklad, je jednoduchšie prešiť už hotové sako, ako ušiť celé sako od začiatku. Ale je to určite náročnejšie v zháňaní materiálu. Som obmedzená, musím pracovať s tým, čo práve nájdem, prispôsobiť sa. Ale to je tiež jedna z vecí, čo na tom milujem. Nikdy presne sama dopredu neviem, čo vytvorím.

Odkiaľ získavaš materiály na svoje kolekcie?

Väčšinou sekáče. No kým boli zatvorené, materiál som kupovala cez rôzne inzertné stránky, bazáre či online second-handy. Alebo mi ľudia poslali kúsky, ktoré majú doma na vyhodenie. Chce to naozaj veľmi veľa trpezlivosti a času pri hľadaní.

Kedy vznikol nápad si založiť vlastnú značku?

Ľuďom sa páčilo oblečenie, ktoré som prešívala pre seba. Vždy ma mrzelo, že nie každý má takéto zručnosti, tak som sa rozhodla im podobné kúsky poskytnúť a začala som ich predávať na instagrame pod menom Rapunzel z druhej ruky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa r (@rapunzel.z.druhej.ruky)

Má jej názov nejaký skrytý význam?

Rapunzel kvôli rozprávkovej postave, ktorá sa vzdala svojich dlhých vlasov, rovnako ako ja. Z druhej ruky hovorí samo za seba.

Ako prebieha príprava kolekcie? Sú časti, ktoré máš radšej ako iné?

Na začiatku je nápad, ktorý sa postupne formuje počas celého procesu šitia. Najviac záleží od materiálu, aký nájdem. Niekedy sa stane, že najprv nájdem zaujímavý materiál a až potom vymýšľam, ako by som ho mohla využiť. Tým to začne. Pokračujem kreslením návrhov, šitím, fotením a nakoniec taktiež eko balením.

Najťažšie je pre mňa fotenie. Keď sa dlhé týždne za šijacím strojom skončia a už ostáva len to dobre nafotiť, aby to ľudí zaujalo. A je koniec, oblečenie si nájde nový domov a ja ostanem vyčerpaná. Ale každé fotenie je super, vďaka najlepším ľudom, ktorí mi vždy radi zapózujú.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa r (@rapunzel.z.druhej.ruky)

Všimli sme si, že si spolupracovala s Betkou Saloňovou. Prečo si si vybrala práve ju? Plánuješ ďalšie podobné spolupráce?

Betke som sa ozvala, lebo mi príde ako hrozne milá žena (je ešte milšia ako si všetci myslíte) so skvelým štýlom a názormi. Chcela som sa cez niekoho zviditeľniť a mala som také tušenie skúsiť to u nej. Je jeden z mála známych ľudí, ktorý vie svoje veľké publikum využiť správne. Milujem to, ako celú tú svoju komunitu berie za kamošov. Momentálne žiadne iné spolupráce neplánujem. Plánujeme veľkú vec práve s Betkou. Veľmi mi pomohla a teraz ja pomôžem jej. Snáď to čoskoro zrealizujeme.

Jedna tvoja kolekcia bola inšpirovaná Harry Stylesom. Čo ťa k tomu viedlo?

K tejto kolekcii ma priviedla práve Betka. Písala mi aké by to bolo super vytvoriť niečo takéto a hneď som vedela že do toho idem. Bola to obrovská výzva, ale skvelá skúsenosť pre mňa. Kolekcia mala obrovský úspech a vypredala sa za 15 minút.

Čo ťa inšpiruje pri tvorbe? Kto je tvojou najväčšou oporou pri práci?

Najväčšou oporou a zároveň inšpiráciou sú ľudia, ktorí sledujú moju tvorbu. Či už sú to moji blízky, iní tvorcovia alebo úplne neznámi ľudia. Ich milé správy ma vedia neskutočne nakopnúť a pokračovať v tom.

Máš nejaký obľúbený kúsok, ktorého si mala problém sa vzdať? Ak áno, tak ktorý?

Milovala som patchworkovú bundu, ktorú som ušila z kúskov tých najväčších svetových značiek ako Dior, Gucci, Chanel a veľa iných. Milujem všetko ružové, haha. Bolo za ňou asi najviac práce zo všetkých kúskov, ale vzdala som sa jej aj tak s láskou a veľmi hrdá, že sa predala.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa r (@rapunzel.z.druhej.ruky)

Okrem šitia sa venuješ aj tetovaniu, tvorbe nálepiek, obálok a vlastného papiera. Ako sa ti darí to všetko stíhať? Čo robíš, keď sa potrebuješ odreagovať od “kreatívnej” činnosti?

Málokedy sa stane že sa potrebujem odreagovať. Robím viac vecí práve kvôli tomu, že každá jedna vec je oddych od tej ďalšej. Nemám rada dni, keď nerobím nič kreatívne. Ani to nedokážem. Vždy sa musím do niečoho pustiť.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Na čo sa môžeme tešiť?

Mám stále nové a nové nápady, niekedy prekvapím aj samú seba. Neviem čo vymyslím zajtra, nie to ešte v ďalekej budúcnosti a to ma veľmi baví. No som si istá, že to budú veľké veci. Aktuálne pracujem na zariadení prvej poriadnej dielne, kde budú vznikať ešte kvalitnejšie veci. Raz plánujem viesť kurzy upcyklácie, kde sa podelím o svoje skúsenosti a naučím ľudí nejaké základy, ako si môžu sami renovovať oblečenie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa r (@rapunzel.z.druhej.ruky)

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame