#Každý z nás si vie predstaviť desiatky smutných očí čakajúcich na moment, kým si ich niekto všimne, vyberie a vezme domov. Aj to je realita, ktorú zažíva každý návštevník útulku. V poslednej dobe sa však do popredia dostáva myšlienka dočaskovania. Desiatky ľudí pomáhajú zvieratám z útulkov tým, že si ich na istý čas zoberú k sebe domov. Vo väčšine prípadov im útočisko poskytujú až dovtedy, kým si ich niekto neadoptuje nastálo. Niečo o celom koncepte nám prezradila Simona.
Jediné útočisko
Práve v útulkoch nachádzajú jedinú strechu nad hlavou nielen choré či týrané psy, ale v mnohých prípadoch aj nechcené šteniatka. Napriek tomu, že sa útulky snažia pre svojich štvornohých obyvateľov robiť aj nemožné, pocit domova a milujúcej rodiny im často nahradiť nedokážu. Práve dočaskovanie je skvelou činnosťou pre ľudí, ktorí túžia po zvieratku, no zároveň si uvedomujú, že ide o dlhodobý záväzok a v budúcnosti by sa mu pravdepodobne nemohli venovať.
Prechodný domov sa havkáčom rozhodla pred časom poskytnúť aj Simona Podmanická, ktorá sa s priateľom v súčasnosti stará už o šiesteho útulkáča. „Presne va jar minulého roka k nám prišiel prvý psík. Za tú dobu sa ich u nás vystriedalo už viacero,“ hovorí.
Inšpiráciu našla na Instagrame
„Vždy som túžila po psíkovi, ale zároveň som si uvedomovala, že to je záväzok na ďalších 10 či 15 rokov. Momentálne sa nachádzam v situácií, kedy neviem zaručiť, že budem mať aj o pár rokov toľko času.“ Počas prvej vlny pandémie zachytila na sociálnych sieťach príspevky Viktora Vinczeho, ktorý si spoločne s manželkou, Adelou, zobrali do dočasky Ťupinu. Práve myšlienka poskytnutia chvíľkového zázemia sa Simone náramne zapáčila. „Bola to pre mňa a priateľa veľká inšpirácia, že by sme zatiaľ mohli pomáhať aspoň takto. Na jednej strane som si začala plniť sen a na strane druhej aj pomáhať.“
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Teplo domova
Za rok sa u Simony vystriedalo už celkovo šesť chlpáčov. Doposiaľ sa starala iba o šteniatka, no dočasná starostlivosť sa hľadá pre každého útulkáča. „Najmenšie šteniatko, ktoré k nám prišlo malo iba 7 týždňov, ostatné mali tak 3-4 mesiace. To, že som dostala šteniatka nebolo nejak zámerné, proste to tak nejako vyšlo,“ vysvetľuje. Útulky majú nastavené kritériá, na základe ktorých postupne posielajú psíkov do prechodných domovov. Často dostávajú prednosť práve šteniatka či psíky, ktoré sú po operáciách a na zotavenie potrebujú pokojné prostredie. Útulky si taktiež preverujú možných záujemcov, aby vedeli, do akých podmienok by malo zviera putovať.
„Dočasky sa hľadajú pre všetkých obyvateľov útulkov. Vždy je lepšie, keď psík cíti teplo domova, ako keď je zavretý v koterci. Človek sa mu doma taktiež viac venuje, preto môže aj problémový psík robiť rýchlejšie pokroky, nakoľko v útulku je ich veľa a toľko pozornosti sa im bohužiaľ nedostane,“ hovorí. Už počas pár týždňov si šteniatka dokážu osvojiť niektoré povely, naučiť sa hygienickým návykom či socializácií. Po absolvovaní určitej výchovy sa tak stávajú ľahšie adoptovateľnými, a preto jej aj väčšia šanca, že o nich prejavia ľudia záujem.
Nudiť sa rozhodne nebudeš
Starať sa o psíka nie je zábavou na pár hodín, ale skôr vytrvalým behom na dlhú trať. Najmä malé šteniatka, ktoré prvé týždne svojho života iba objavujú svet okolo seba, dokážu majiteľov neraz nazlostiť, ale aj náramne pobaviť. Nejednu vtipnú situáciu zažila aj Simona: „Zábavných a rozkošných momentov sa pri výchove udeje naozaj veľa. Každý, kto má psíka mi určite dá za pravdu, že sú to úžasne stvorenia, ktoré vám dvakrát vrátia to, čo im dáte vy.“
Najviac vtipných momentov zažíva práve pri samotnom príchode. Šteniatka vždy najviac fascinuje zrkadlo, ktoré má doma. „Keď k nám príde psík prvýkrát a začne sa oboznamovať so všetkými miestnosťami a kútmi bytu, nečakane narazí na svoj odraz v šatníkovom zrkadle. Ten najprv poctivo vyšteká, pooblizuje a opacká labkami. Neskôr však príde na to, že v odraze je vlastne on sám a od toho momentu ho začne sa so zdvihnutým ňufáčikom obdivovať. Stalo sa to zatiaľ naozaj s každým jedným.“
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Skúsiš si výchovu
Dočaskovanie je skvelou možnosťou, ako si vyskúšať starostlivosť o havkáča predtým, ako si nejakého zaobstaráš. Nielenže zistíš, či máš na štvornohého spoločníka dostatok času, ale aj potrebnú trpezlivosť či pochopenie. „Táto aktivita môže naučiť človeka naozaj veľa. Každý psík je totiž iný, každý potrebuje niečo iné, má iný temperament aj povahu. Počas dočasky si tak človek overí, či sa oňho vie naozaj aj postarať, či mu jednoducho vyhovuje alebo nie,“ vysvetľuje Simona. „Lepšie je vyskúšať a zistiť, že to nie je pre mňa, ako potom vyhadzovať zvieratko na ulicu.“
Útulok ti pomôže
Okrem vzhľadu, na ktorý kladú ľudia azda najväčší dôraz, by sa nemalo zabúdať ani na povahu plemien a ich potreby či pohybové nároky. V danej problematike môžu potenciálnym majiteľom pomôcť práve útulky, ktoré svojich štvornohých obyvateľov dokonale poznajú, a tak aj najlepšie vedia, čo je pre nich vhodné.
So starostlivosťou o psíka sa často spájajú aj nemalé výdavky, ktoré mnohých od adopcie či dočaskovania odradia. Útulky však tým, ktorí chcú zvieratám vytvoriť na istý čas zázemie, poskytujú patričnú pomoc vo všetkých smeroch. „Útulok zabezpečí všetko potrebné. To znamená granule, pipetu proti kliešťom, šampóny, pelech, hračky a aj veterinárnu starostlivosť. V podstate všetko, čo dočaskár potrebuje. Ja si od nich už zvyčajne beriem len granulky a veterinu, nakoľko sa mi po psíčkoch nejaké veci nazbierali a vždy aj niečo nové dokúpim, hlavne mlsky a hračky,“ hovorí Simona.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Poskytuje cenné rady
Po čase si Simona založila aj instagramový profil Denník dočaskárky, prostredníctvom ktorého radí ľuďom, ale aj ukazuje bežné situácie zo života s psíkom v domácnosti. „Musím povedať, že to bol celkom spontánny nápad. Chcela by som spopularizovať dočaskovanie, ukázať ľuďom, aké to má benefity a aké prípadné nástrahy. Veľa útulkov stále hľadá dobrých ľudí, ktorí by sa o zvieratká radi starali. Prišlo mi to, ako dobrá forma ukázať,o čo vlastne ide,“ vysvetľuje. Práve na sociálnych sieťach je taktiež väčšia šanca, že si chlpáča niekto všimne a následne aj adoptuje. „Fotky psíkov takisto zlepšia deň nejednému človeku, tak prečo nešíriť pozitívnu náladu a pekné fotky,“ dodáva s úsmevom.
Najťažšie je lúčenie
Ako to už v živote býva, najťažšie je lúčenie. Či sa už lúčime s človekom, obľúbeným miestom, alebo zvieratkom, v danej chvíli pociťujeme smútok. Opustiť niekoho, kto je už súčasťou nášho života, je o to bolestivejšie. Odchody štvornohých kamarátov do ich nových domovov preto často sprevádzajú aj slzy. „Každého jedného psíka, ktorý od nás odchádzal som oplakala. Ale beriem to tak, že keď si nejakého nechám, tak už nebudem môcť pomôcť ďalšiemu. A nechcem byť v tomto egoista, a preto sa snažím myslieť aj na to, čo je preňho najlepšie. Keďže v súčasnosti neviem, či budem mať aj v budúcnosti dostatok času, nechcem aby trpel,“ vysvetľuje Simona.
Dočaskovanie je aktivita, ktorej sa môžeš venovať pokojne aj ty. Stačí kontaktovať niektorý z útulkov, a práve u teba doma môže onedlho nájsť psík zázemie a vytúženú milujúcu rodinu. Možno sa nakoniec pár týždňové opatrovanie zmení na celoživotnú lásku a necháš si ho natrvalo. Stáť ťa to nebude skoro nič. Stačí ak miluješ zvieratá a máš chuť, čas a ochotu pomáhať útulkáčom. Tí ti to budú opätovať dvojnásobne.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Zdieľať na