Parížsky týždeň módy mnohých prekvapil: Modelky počas prehliadky jar/leto 2023 sprevádzali psie roboty

Paris Fashion Week

Tradičný Parížsky fashion week priniesol svojím priaznivcom mnohé nezabudnuteľné zážitky (Zdroj: Freepik/lookstudio)

#Roboty a umelá inteligencia sú vraj našou budúcnosťou. Neplatí to len v prípade ľudskej rasy. Svet robotiky ovládol už aj zvieraciu ríšu. Prvé modely robotických psov mohla verejnosť vidieť počas Paris Fashion Week-u v septembri minulého roka. Kolekcia pre jar a leto 2023 tak nabrala úplne iný rozmer.

Zaujali nie len zvieracími robotmi

Tradičný Parížsky fashion week priniesol svojím priaznivcom mnohé nezabudnuteľné zážitky. Jedným z nich je určite aj moment, keď Bella Hadid svetu odprezentovala prácu Copemiho.

Šaty poukazujú na pokrok a výskum v oblasti tkanín, a celkovo textilného priemyslu, ktorý sa neustále rozvíja. Šatový nástrek na modelke si všimol naozaj každý.

Prelomová novinka?

„Látka“ šiat je zaujímavá. Ide o tekutinu, ktorá sa v priebehu pár sekúnd usadí na pokožke, a vzápätí sa zmení na lesklý latexový materiál. Ukážkou kolaborácie vedy s technikou chceli tvorcovia upozorniť na potrebu prijatia nových spôsobov, ktorými sa dá vyhovieť požiadavkám spotrebiteľa.

Táto technológia je schopná recyklovať prírodné a už recyklované vlákna, čím je umožnená ekologickejšia alternatíva výroby šiat.

V hlavnej úlohe psie roboty by Boston Dynamics

Hviezdami večera boli roboty Spot ® pochádzajúce z dielne spoločnosti Boston Dynamics. Séria týchto robotických zvierat otvorila spomínaný fashion week. Zvierací sprievod nebol však len výkrikom do tmy.

Inšpiráciou tejto kolekcie je príbeh Jeana de la Fontaina – Vlk a jahňa. Podľa autorov tohto nápadu pôvodná rozprávka zahŕňa otázku rovnováhy medzi skupinami spoločenských vrstiev, čo malo byť hlavnou myšlienkou projektu.

Z opačného pohľadu však možno hľadať synergiu medzi človekom a strojom. Spoločnosť Boston Dynamics prináša na trh vždy technológie, ktoré sú schopné uľahčovať život, či pomáhať, ľuďom.

Spot ® sa v skutočnosti používa vo vedeckých oblastiach, v kritickom a rizikovom prostredí pre ľudí alebo dokonca pri prvej pomoci. Budúcnosť, v ktorej technológia a ľudia spolupracujú, zodpovedá vízii Coperni, ktorá tento koncept prepracováva prostredníctvom svojej výkonnosti.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa designboom magazine (@designboom)

Správajú sa ako ľudia

Napriek prítomnosti iných než ľudských bytostí, ktoré sa túlajú po móle, neskončila myšlienka bez povšimnutia. Coperni preto v Paríži zavádza zbierku, ktorá sa prezentuje spolu s už známymi formami značky.

Počas celej módnej prehliadky dochádza k symbióze ľudských bytostí a technológie. Jeden zo Spot ® robotov chytí kabelku, ktorú mu Lila Moss ľahko podá, a on jej ju neskôr vráti. Za okamih komunikuje počas show s jedným z robotov. Zdá sa, že sa navzájom dvoria.

 


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame