Prokrastinátor verzus workoholik: Štúdia odhalila, čo je pre teba lepšie

Základom úspechu je nájsť zdravú mieru tvojej produktivity (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

#Chorobné odkladanie vecí na neurčito, teda prokrastinácia, je pre človeka tak isto škodlivé ako prílišná pracovitosť, takzvaná prekrastinácia. Pojem prokrastinácia je známy každému z nás – veď kto by nepoznal situáciu, kedy odloží povinnosti na inokedy? Naopak, ak si premotivovaný workoholik, určite poznáš stav, kedy ideš aj vtedy, keď už nemôžeš. Všetkého veľa škodí a je dôležité nájsť správny balans…

Zdravá produktivita

Základom úspechu je nájsť zdravú mieru tvojej produktivity. Odkladanie povinností a očakávanie, že sa nejak samé vyriešia nie je príliš zodpovedným (a už vôbec nie zdravým) prístupom. Opakom prokrastinácie je takzvaná prekrastinácia, ktorú definovali vedci ako stav, kedy človek urobí danú úlohu ihneď, aby na ňu nemusel neskôr myslieť.

„Prekrastináciu a prokrastináciu si možno predstaviť ako dva extrémy,“ uviedol pre The Guardian Christopher Gehrig, ktorý je profesorom psychológie na Helmut Schmidt. Podľa odborníkov je teda aj prekrastinácia veľkým problémom, ktorý so sebou nesie viacero nevýhod.

Experiment s ľuďmi

Pojem prekrastinácia nie je ani zďaleka novinkou. Objavil sa už v roku 2014 v istej štúdii, ktorá prebehla pod vedením profesora psychológie na Kalifornskej univerzite v Riverside. Jej úlohou bolo analyzovať skupinu ľudí, ktorá dostala za úlohu jednoduchý teste. Mali si vybrať jedno z dvoch vedier, pričom jedno sa nachádzalo v ich výlučnej blízkosti, iné zasa na konci dráhy. Väčšina ľudí v experimente si zvolila to, ktoré mali viac po ruke.

Výskumníci sa ľudí pýtali, prečo tak urobili: „Ich túžba odľahčiť si duševnú záťaž bola taká silná, že boli ochotní vynaložiť na to dosť fyzickej námahy navyše,“ uviedol autor experimentu.

Fungovanie v praxi

Máš tendenciu odpovedať na správy hneď ako ti cinknú? Môže ťa k tomu nútiť prekrastinácia. Tá ťa donúti robiť viacero vecí naraz, no ani jednu nie poriadne. Môžeš mať sklony k impulzívnemu rozhodovaniu, prílišnej snahe tam, kde to nikto neocení a neskôr budeš ty ten, kto sa bude cítiť zle pre svoj neúspech.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Strašidelná predpoveď: Podľa umelej inteligencie budú ľudia vyzerať o tisíc rokov naozaj desivo!

Pokiaľ si myslíš, že je prekrastinácia aj tvojim problémom, nauč sa povedať si nie – neodpíš na správu hneď, ale nechaj tomu čas. „Zdravá rovnováha medzi prekrastináciou a prokrastináciou môže zahŕňať efektívne plánovanie a uprednostňovanie úloh bez toho, aby si sa cítili príliš pod tlakom na ich okamžité dokončenie,“ uzatvára autor štúdie.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame