Má len 12 rokov, príkladom však ide aj dospelým: Oliver vymyslel krásny projekt, zapojíš sa tiež?

malý dub

Skúsiš vypestovať aj ty svoj vlastný dub? (Zdroj: Unsplash/pavlenko)

#Oliver Tekel pochádza z malého mesta Bardejov na východe Slovenska. Na prvý pohľad je klasickým žiakom 6. ročníka základnej školy. Od ostatných sa však predsa len niečím líši. Záleží mu na prírode. Namiesto prázdnych rečí sa tak rozhodol, že v rámci svojich možností skúsi prírode pomôcť.

„O znečisťovaní našej prírody som vedel už ako prvák, no vtedy som sa o to až tak nezaujímal. Vedel som však, že ľudia veľmi znečisťujú prírodu, pretože to bolo vidieť. Viac som sa o to začal zaujímať až v 5 a 6 ročníku, kedy som si obľúbil rastliny ,“ uvádza Oliver. To bol hlavný dôvod, pre ktorý sa rozhodol založiť projekt s názvom Vypestuj dub.

K založeniu tohto projektu ma motivovalo to, ako veľmi si ničíme našu prírodu. Či už odpadom, rúbaním stromov, stavaním budov alebo znečisťovaním morí.“ Zaujímali sme sa aj o to, prečo sa rozhodol práve pre duby. „Duby práve preto, lebo sú nenáročné na pestovanie, sú nádherné a hlavne sa hodia kamkoľvek,“ vysvetľuje Oliver. Ďalej nám ozrejmuje, že jeho plánom je vypestovať a vysadiť čo najviac dubov. Čím viac ľudí sa zapojí, tým viac pomôžeme prírode.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Oliver Tekel 🌿 (@vypestuj_dub)

Stačí sa prejsť do prírody

Pýtaš sa teda, ako sa na to? Veľmi jednoducho! Nemusíš nič kupovať, stačí sa prejsť do prírody. „Ak sa chce niekto zapojiť do projektu, stačí mu nájsť nejaký pekný žaluď a už len začať pestovať.“ Dodáva, že sa dajú nájsť kdekoľvek v blízkosti dubu. Ako prišiel na správny postup pri pestovaní dubu? „Pred 2 rokmi som si všimol pred panelákom, že zo žaluďa vyrástli stromčeky, avšak pokosili ich.“  Následne na internete zisťoval, ako sa dá vypestovať zo žaluďa strom. Prezradil nám, že vypestovať maličký dub mu trvalo približne 3 mesiace. Podľa jeho informácií sú dva spôsoby, ako na to.

 1. Môžete dať žaluď na 1 deň do vody a následne ho zasadiť do zeminy.
 2. Ďalším spôsobom je najskôr ho celý ponoriť do vody na jeden deň a následne nechať vo vode iba spodnú časť. Túto vodu odporúča občas vymeniť. Vďaka druhému spôsobu budeme môcť vidieť, ako dub pomaly rastie.

V projekte ho podporuje aj rodina, ktorá je veľmi rada, že sa zaujíma o prírodu. Sám na znečisťovanie prírody upozorňuje aj svojich kamarátov. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Oliver Tekel 🌿 (@vypestuj_dub)

Fakty, ktoré ťa zaujmú

  • Dub dorastá do výšky až 40 metrov.
  • Patrí medzi najdlhšie žijúce stromy. Dožiť sa môže aj niekoľko storočí.
  • Najstarší dub na Slovensku sa nachádza v dedine Dubinné. Je vysoký 25 metrov a jeho vek sa odhaduje na neuveriteľných 800 rokov.
  • Jeho kôra je liečivá. V lekárni sa dá kúpiť už spracovaná, pripravená na zaliatie horúcou vodou a vypitie. Pomôcť má na žalúdočné problémy.
  • Z dubovej kôry možno pripraviť kúpeľ, ktorý pomáha pri pošvových infekciách, popáleninách alebo na zabránenie šírenia plesní na nohách.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Oliver Tekel ☘️ (@art_olivertekel)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Oliver Tekel 🌿 (@vypestuj_dub)

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame