Kristína a Norbert chceli kempovať na krajších miestach: Vďaka ich nápadu si stan postavíš vo vinohrade alebo na farme

Projekt Humnokemp sa teší obľube.

Projekt Humnokemp ponúka odlišný pohľad na dovolenku a Slováci z neho majú radosť (Zdroj: instagram/humnokemp)

#Manželia Kristína a Norbert Maurovci sa rozhodli vytvoriť projekt Humnokemp, pretože sami kempovanie jednoducho milujú. Nápad prišiel pred približne dvoma rokmi, keď uprostred kempovacej sezóny hľadali nové a pekné miesta na kempovanie. Chceli vidieť miesta, ktoré nie sú také známe a ležia mimo hlavných turistických trás. Tak sa začala písať história Humnokempu, vďaka ktorému môžeš nájsť jedinečné miesto na kempovačku aj ty. V rozhovore so zakladateľmi projektu sme hovorili o tom, čo všetko potrebuješ na takýto svoj prvý výlet a tiež o tom, prečo by si takúto dovolenku mal vyskúšať, aj keď máš pred prespávaním „na divoko“ rešpekt.

Pandémia zmenila dovolenky

Kristína a Norbert si počas prvej vlny pandémie začali problém ešte viac uvedomovať. Keďže odporúčania epidemiológov hovorili jasne o dovolenkovaní na Slovensku a Maurovci sa chceli vyhýbať masám ľudí, oživili nápad, ktorý nedávno dostali. „Myšlienka bola zdieľať súkromné pozemky na kempovanie. Povedali sme si, že to otestujeme. Predsa môže podobný problém zdieľať viacero ľudí. Oslovili sme najskôr známych a službu spustili s prvými siedmimi pozemkami,“ vysvetľuje Kristína. Postupne sa začal počet humien rozširovať. Aktuálne je ich štyridsať a nájsť ich môžete po celom Slovensku.

„Pandémia jednoznačne otvorila nové možnosti dovolenkovania. Prenajímatelia karavanov zaznamenali narastajúci záujem o požičanie si karavanu a zároveň vnímame trend požičiavania si dodávok na kempovanie,“ opisuje Kristína. Tento trend si možno sám zachytil na sociálnych sieťach. Stále viac mladých ľudí preferuje namiesto spoločenských akcií oddych v prírode spojený s kempovaním. Záujem je aj o prenájom takzvaných tiny houses – malých domčekov s jednou spálňou zasadených v krásnej prírode. Obľúbené sú aj maringotky alebo domčeky na strome. Deti si kempovanie a pobyty v prírode užívajú takmer rovnako ako dospelí. „Máme dve deti, s ktorými kempujeme od malička. Ak nekempujeme, tak si dokonca stavajú stany aj doma a prespávajú v nich,“ prezrádza tvorkyňa Humnokempu.

Nepotrebuješ všetky vychytávky

Medzi najčastejšie otázky, ktoré Maurovci dostávajú patria napríklad tie, aké je vybavenie na každom humne – či je na konkrétnych miestach elektrina, alebo čo všetko je potrebné si priniesť. Keďže každé humno je iné, v ponuke Humnokempu nájdeš lúky bez akéhokoľvek zázemia, ale aj sady a záhrady so všetkým vybavením – so sprchou, elektrinou, záchodom aj kuchynkou.

Čo sa týka vybavenia, ak začínaš kempovať, Kristína odporúča, aby si si hneď nekupoval všetky vychytávky. „Na úvod stačí stan, dobrá karimatka a spacák. Aj my sme mali na svoju prvú kempovačku takmer všetko požičané od nášho kamaráta,“ hovorí. Na zlepšováky prišiel čas až keď zistili, že kempovanie bude ich životný štýl.

Ak sa chystáš rozložiť si stan v prírode, mal by si mať na pamäti, že každý pozemok niekomu patrí – obci alebo súkromnému vlastníkovi. „Mal by si sa teda uistiť, že majitelia súhlasia s kempovaním na ich pozemku. Na každom mieste by sa mali kemperi správať ako na návšteve, teda pristupovať šetrne k okolitej prírode a prostrediu a rešpektovať ľudí, ktorí tam žijú,“ upozorňuje Kristína.

Prekonaj nekomfort

Na kempovačku by si si rozhodne mal vziať dobrú náladu a pripraviť sa na kopec nových zážitkov. Maj však na pamäti, že  nie je vždy úplne pohodlné a komfortné. Sloboda, ktorú poskytuje, podľa zakladateľov Humnokempu prevažuje nevýhody. Nad chvíľkový nekomfort sa teda stačí povzniesť. „S nadhľadom ber napríklad aj obliekanie si plaviek v rozpálenom stane a následné natieranie sa krémom na opaľovanie. Netreba však zabúdať na letné búrky, preto si zbaľ aj gumáky a pršiplášť.“

Naopak, zbytočné je zabaliť si príliš veľa oblečenia a riadu. Najdôležitejšie je mať so sebou oblečenie, ktoré môžeš rýchlo vyprať a je rýchloschnúce. „Čo sa týka riadu, najdôležitejšia je lyžica, skladací nožík, hrnček a miska. Pokiaľ si chceš pripraviť aj varené jedlo, potrebuješ plynový varič zvaný kartuša a jeden ešus,“ dodávajú zakladatelia Humokempu.

Medzi body, ktoré by si určite nemal podceňovať však patrí rozhodne počasie. „Dalo by sa povedať, že je to jediný prvok, ktorému sa naozaj musíš podriadiť a nevieš ho ovplyvniť,“ pripomína Kristína. Ako sa však vraví, neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista. Preto si pre istotu zbaľ pevnú obuv, gumáky a pršiplášť aj vtedy, keď predpoveď počasia naznačuje slnečné počasie. Keď si vyberieš lokalitu, skontroluj stav auta a tiež stan. Ako pripomínajú Maurovci, diera v podlahe či streche stanu vie narobiť poriadnu šarapatu. Medzi základné pravidlá patrí tiež to, že by si si mal zistiť, či sa v okolí nachádzajú potraviny. Hladný totiž rozhodne nechceš ostať.

Ešte väčší relax

Keďže v prípade dovolenky ide o vybočenie z bežného stavu, keď dlhšie spíš, obliekaš sa ležérnejšie a deti môžu robiť veci, ktoré sú bežne zakázané, podľa Kristíny kempovanie tento pocit znásobuje. „Človek nie je viazaný dokonca ani na priestor. Presúva sa z miesta na miesto a celé dni trávi vonku. Priestor je aj pre spontánne rozhodnutia. Kempovanie tak znásobuje relax a oddych, ktorý človek zažíva,“ hovorí Kristína. S Humnokempom dostáva táto dovolenka ďalší rozmer – zážitok. Spoznávaš miestnych ľudí, zažiješ miesto, kde žijú a je na tebe, aký zážitok si vyberieš.

Výber miesta najviac súvisí s tým, čo očakávaš. „Obľúbené sú u kemperov farmy, na ktorých môžu ochutnať domáce produkty, miesta s úchvatnými výhľadmi alebo iba lúky obkolesené lesmi.“ Ak napríklad hľadáš aktívnu kempovačku, nájdi si miesto pri cyklotrase, turistickom chodníku alebo pri vode.

Hmyz je tvoj priateľ

Ak s kempovaním ešte len začínaš, vyber si najprv skúšobné miesto a kempovanie si vyskúšaj takpovediac „na nečisto“. „Napríklad na stránke Humnokemp si ľudia môžu rezervovať aj pozemky, ktoré sú pri domoch majiteľov alebo v sadoch, či farmách. Majitelia vedia pomôcť s postavením stanu, alebo ponúkajú aj svoje zázemie v dome,“ hovorí Kristína.

V dnešnej dobe množstvo mladých kempovanie nechce skúsiť, pretože sa boja vzdať komfortu. Bežným je napríklad strach z hmyzu. Mentálne sa teda musíš pripraviť na to, že hmyz bude súčasťou tvojho dobrodružstva a že je prirodzenou súčasťou prírody, nie naším nepriateľom. „Ak ti hmyz spôsobuje alergické reakcie tak ako mne či mojej dcérke, je potrebné používať repelenty a mať po ruke potrebné lieky,“ upozorňuje Kristína.

Ak máš napríklad strach z toho, že v blízkosti nebude dostupná toaleta alebo sprcha, o mieste kempovania si zisti dostatok informácií vopred. „Nájdi si informáciu o tom, či je v blízkosti nejaké sociálne zariadenie alebo zváž, či jednu alebo dve noci vydržíš len s bandaskou čistej vody na umytie rúk, nôh a riadu.“ Vždy však dbaj na okolitú prírodu, aby nedošlo k znečisteniu. „V súčasnosti však na Slovensku nájdeš veľa krásnych miest na stanovanie, ktoré ponúkajú vyšší štandard hygieny, než na aký sme pri stanovačkách zvyknutí,“ dopĺňajú tvorcovia Humnokempu.

A kde vidia rodičia myšlienky svoj projekt o pár rokov? „Našou misiou je prinášať radosť z kempovania. Chceme, aby ľudia spoznávali lokálnych ľudí, ich príbehy a prostredie, v ktorom žijú. Preto Humnokemp vidíme na Slovensku ako projekt, ktorý prispeje k tomu, aby ľudia žili zodpovedne, s rešpektom voči druhým a s radosťou. Do budúcna by sme chceli túto našu víziu rozšíriť aj do ďalších krajín, prinajmenšom krajín V4.“

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame