#Každý z nás pozná žartíky o tom, ako premýšľanie bolí. Nová vedecká štúdia však zistila, že by tento vtip mohol byť realitou a premýšľanie by malo skutočne bolieť. A duševná bolesť je niekedy omnoho horšia ako tá fyzická. Aj napriek tomu, že si tento typ bolesti neuvedomuješ priamo, tvoj mozog doslova trpí.
Bolestivé premýšľanie
Ako informoval portál ScienceAlert, známy vtip o bolestivom premýšľaní môže byť realitou. Nový výskum, ktorý sa problematike venoval dokazuje, že mnohí ľudia môžu cítiť istý typ bolesti v momente, kedy sa pokúšajú vyriešiť nejaký matematický problém alebo zistiť nejakú skutočne komplikovanú súvislosť okolo istej udalosti.
Výskumný tím z Radboud University v Holandsku, ktorý sa problému venoval uviedol vo svojej psychologickej štúdii výsledok, ktorý ťa rozhodne prekvapí. Svedčí totiž o tom, že ak vykonávaš istú psychicky náročnú činnosť, vynaložené úsilie nebudeš považovať za príjemné.
Odpor k premýšľaniu
„Manažéri často povzbudzujú zamestnancov a učitelia študentov, aby vyvinuli duševné úsilie. Navonok sa zdá, že to funguje dobre: zamestnanci a študenti sa často rozhodnú pre duševne náročné aktivity,” hovorí psychológ Erik Bijleveld.
„Z toho môžete byť v pokušení dospieť k záveru, že zamestnanci a študenti majú tendenciu usilovne premýšľať. Naše výsledky naznačujú, že tento záver by bol nesprávny: vo všeobecnosti ľudia naozaj nemajú radi duševné úsilie,“ dodáva.
Kde je pravda?
Štúdia obsahuje analýzu desiatok predošlých výskumov, ktorých sa zúčastnili tisícky účastníkov. Tí riešili mnohé rôzne kognitívne úlohy, ktoré mali vyhodnotiť mieru ich duševnej záťaže. Experiment ju meral v takzvanom indexe záťaže NASA (v skratke NASA-TLX). Podľa tohto indexu sa zistilo, že ľudia pri náročných úlohách pociťovali neistotu, podráždenie či stres, čo bolo dôsledkom silného prepojenia duševnej snahy a reakcie v podobe nepríjemných pocitov.
„Naše zistenia ukazujú, že duševné úsilie je nepríjemné v širokom spektre populácie a úloh. To je dôležité, aby si to odborníci, ako sú inžinieri a pedagógovia, zapamätali pri navrhovaní úloh, nástrojov, rozhraní, aplikácií, materiálov alebo pokynov,“ uvádzajú vedci.
Zdieľať na
Zdieľaní