Za prejedaním môže byť čosi viac než len veľký apetít: Vedecká štúdia priniesla nové zistenia

Nové zistenia by tak mohli pomôcť s liečbou porúch príjmu potravy (Zdroj: Freepik/freepik)

#Prejedanie sa v časoch, kedy máš veľa stresu alebo si nešťastný, nie je nič neobvyklé. Ak ťa však trápi stúpajúce číslo na váhe, určite chceš s týmto zlozvykom navždy seknúť. Nie je to také jednoduché ako by sa mohlo zdať. Ak si aj dokážeš odoprieť obľúbené pokrmy, časom príde skrat, ktorý ťa donúti zjesť všetko, čo ti príde pod ruku. Nová vedecká štúdia odhalila faktory, ktoré ti vysvetlia fungovanie tvojho mozgu v tejto súvislosti.

Šťastie pramení z jedla

Si typ, ktorý si rád vychutná pôžitok z jedla? Mnohí často „zajedajú“ svoje nálady a emócie, čo môže byť na škodu najmä v prípade, ak si držíš líniu. Vedci sa pozreli na spojenie zlepšenia nálady a nadmernej konzumácie jedla, z čoho vyšla zaujímavá štúdia.

Ako informuje portál Futurism, výskumníci odhalili, že za „pažravosťou“ nie je len aróma alebo chuť jedla, ale skôr pocit šťastia z prehĺtania. To ťa núti jesť stále viac a viac, pretože mozog jednoducho miluje prehĺtanie. 

Chémia v mozgu

„Identifikujeme spätnoväzbovú slučku čreva a mozgu, v ktorej piezo-exprimujúce mechanosenzorické neuróny v pažeráku prenášajú informácie o prechode potravy do zhluku šiestich serotonergných neurónov v mozgu. Spolu s informáciami o hodnote potravy tieto centrálne serotonergné neuróny zvyšujú aktivitu motorických neurónov exprimujúcich serotonínový receptor 7, ktoré riadia prehĺtanie,” uvádza odborný vedecký článok.

Znamená to, že ak si užiješ jedlo, ktoré ulahodí tvojim chuťovým pohárikom a presunieš ho ďalej do tráviacej sústavy, kde mozog v spolupráci s pažerákom uvoľní dávku serotonínu, ktorý je prezývaný aj „hormón dobrej nálady“. A tak si mozog zvykne, že sa mu dostáva chýbajúca chémia a vyžaduje si ju čoraz viac.

Liek na poruchy príjmu potravy?

Ako sme už spomenuli, mozog spolupracuje práve s pažerákom, ktorý spracúva potravu a zároveň vysiela nervové signály. Ak má tento orgán nejakú poruchu, odzrkadlí sa to aj na poruche príjmu potravy. Nové zistenia by tak mohli pomôcť s liečbou porúch príjmu potravy, ktoré trápia čoraz väčšie množstvo (mladých) ľudí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hnevá ťa rýchle míňanie batérie? Tento vynález údajne stačí dobiť raz za 50 rokov!

„Ak je chybný, môže potenciálne spôsobiť poruchy príjmu potravy, ako je anorexia alebo záchvatové prejedanie sa. Je preto možné, že výsledky tohto základného výskumu by mohli mať dôsledky aj na liečbu takýchto porúch,” uzatvárajú odborníci.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame