Prečo sa používa playback na rapových koncertoch? Toto sú dôvody

Playback show

Ilustračný obrázok (Zdroj: Matúš Zeťák)

#Playback na koncertoch je téma, ktorá vyvoláva silné emócie a každý interpret, ale aj fanúšik má na to iný názor. Niektorí ho považujú za nevyhnutné zlo, iní ho zasa odmietajú a berú to ako podvod. Niektorí ho využívajú a chvália, že bez toho to nie je „ono“.  Ako fanúšik rapu a pravidelný návštevník koncertov slovenských raperov sa chcem podeliť o svoje názory na túto ,,kontroverznú“ tému z viacerých dôvodov.

Prečo sa používa playback?

Na úvod je dôležité povedať, že rozumiem, prečo niektorí interpreti používajú playback. Môže to byť kvôli technickým obmedzeniam (poznáme slovenské kluby a ich zvukárov), zdravotným problémom alebo jednoducho preto, že chcú zabezpečiť, že ich výkon bude znieť presne tak, ako keby si to fanúšik pustil v aute či v slúchadlách z originálnej nahrávky. Nehovorím, že playback by sa nemal využívať, pretože to je hlúposť. V správnej dávke, keď sa to hodí, prípadne, keď to dokáže oživiť show, alebo sa pustí playback na ťažký refrén, ktorý nedokáže raper odspievať/odrapovať (ale to je tiež funny, lebo naživo by to mal vedieť aspon sčasti), to je v pohode.

Avšak, ako fanúšik, ktorý platí za vstupenky na koncerty, očakávam show a autentický zážitok. Rap je žáner, ktorý sa vyznačuje, alebo sa teda vyznačoval, pravdivými a silnými textami a dobrým osobným prejavom. Ako som už načrtol, keď raper používa playback, autenticita sa stráca. Miesto toho, aby som mohol počúvať jedinečný hlas a interpretačné schopnosti, počujem len nahrávku, ktorá je hlučnejšia od toho, čo mám napríklad v aute. Jasné, každý nech si robí čo chce a bla bla bla, ale dôvod, prečo vlastne píšem tento článok, je ten, že aj s tým playbackom to niektorí jedinci na pódiu flákajú a podávajú mizerné výkony. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Blíži sa návrat kráľa? Kanye vypustil ukážku chystaného albumu s Ty Dolla $ignom

Playback show bez energie

Nebudem konkrétne menovať, ale určite ste si všimli slovenských/českých raperov, ktorí reálne svojím hlasom len dopĺňajú pustené tracky na koncerte a maximálne do toho kričia. Ako bonus sú bez energie, na stagei sa pohybujú ako mŕtvolky a kývajú si hlavou. A nie, nepomôže ani to, keď za tebou stojí 10 rovnako unudených ľudí, ktorí sa tvária, že ich to baví a robia na stagei akože „hype“.

Takže argument, že „potrebujem playback, aby som mohol skákať, tancovať a robiť show“, tu nie je legit. Najviac ma mrzí, keď majú raperi dobré tracky, ktoré majú energiu, no sami ho zabijú slabučkým výkonom bez nápadu či väčšieho záujmu urobiť lepšiu show. Ak sa koncert odohráva na festivale, tak tento výkon ľudí otrávi a nudí. Čiže potom sú otupení aj na ďalšej show. Toto sa deje nielen u nových raperov, ale aj pri niektorých zabehnutejších. Neviem ako vás, ale mna celkom štve, ak má raper bangre, ktoré potrebujú energiu a nadšenie, no na koncerte to nie je ani z polovice tak dobré, aké by to mohlo byť.

Rovnako si neviem predstaviť, že niekto ide na svoj prvý koncert v živote a tam rovno zistí, že jeho obľúbený raper používa playback a je počas vlastnej show ako skapatý pes. Podľa mňa to môže celkom narušiť dôveru v interpreta aj v jeho hudbu. Napokon, playback môže byť aj znakom nedostatku sebadôvery alebo schopností.

Dokonalým príkladom, ako môže playback/halfplayback fungovať, je Porsche Boy. Kto bol na Hip Hop Žije či Rubicon festivale, tak videl, že raper z východu má vyšperkovanú show, na ktorej skáče, rapuje, tancuje a baví ľudí. Má skills a využíva ich rozumne, aby dokázal hodinu robiť show, po ktorej si povieš: fúúú, ppči. Takýchto prípadov je našťastie oveľa viac, ako tých zlých, takže stále ostáva nádej, že raperi budú svojimi výkonmi ťahať aj tých, ktorí to momentálne ťahajú smerom dole.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bol iba bezcenný díler: Ektor svojím novým bangrom potvrdzuje, že patrí na vrchol

Na záver chcem napísať, že naozaj nie som proti používaniu technológií na koncertoch. Autotune, loopery a iné nástroje môžu pridať tú krásnu čerešničku na tortu k výkonu a vytvoriť zaujímavý zvukový zážitok. Ale čistý playback s biednou interpretáciou tracku? To je niečo, čo by malo zostať v televíznych šou a nie na koncertoch, kde očakávam autentický a živý výkon. Chápem, speváci sú iná kategória a to je na inú debatu, ale v tomto mám jasný názor. Aký ho máš ty? Napíš nám do komentárov.

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame