Nad Piešťanmi sa mal týčiť hrad: Akú rolu v tom zohral páv a prečo je dnes všetko inak?

Vieme, odkadiaľ sa zobrali v Piešťanoch pávy? (Zdroj: unsplash.com/Viktor Shimin)

#Piešťany sú dnes spájané najmä s romantickými prechádzkami, kúpeľmi a pávmi, ktoré sa nachádzajú na druhej strane mosta. Práve pávy zohrali veľkú úlohu aj v príbehu o piešťanskom hrade. Že tam žiadny nie je? Začítaj sa do ďalšej z radu našich povestí. Podľa niekdajších zdrojov sa týčil nad Piešťanmi hrad, ktorý dostal pomenovanie Bana. Ležal na území dnešnej dediny zvanej Banka v bezprostrednej blízkosti tohto dnes už kúpeľného mesta.

Tam, kde rodičia chýbali

Hrad nebol na pohľad ničím výnimočný. Nemal však kráľa ani kráľovnú, obývali ho súrodenci, brat so sestrou. Rodičia im zomreli a tak túžiac po rodičovskej láske sa im do priazne zalíškala istá opatrovníčka.

Nevedeli však, že ide o zlú čarodejnicu. Tá istý deň v návale hnevu vyslovila kliatbu na mladíka, jej zvereného syna. Zapriala mu, aby sa zmenil na páva, ktorý má síce krásne perá, ale jeho hlas bude presným opakom. Mal byť mimoriadne nepríjemný.  Ako vyriekla, tak sa aj stalo.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Piešťany – Mesto a okolie (@_piestany)

Krásny, ale uškriekaný

Mladík sa okamžite premenil na páva, avšak cez noc získaval späť svoju ľudskú podobu. Nevedel však lietať a tak si raz pri páde z brala zlomil nohu, ktorá ho bolela. Úľavu našiel až v neďalekých močiaroch. Jeho sestra, šokovaná z toho, že jej brat zrazu zmizol, sa ho rozhodla hľadať.

Nedávalo jej zmysel, prečo zrazu pri močiaroch takto škrieka páv. A tak sa rozhodla zistiť, čo je vo veci. Bolo iba otázkou času, kedy zistí, že ide o jej milovaného brata. Keď sa mu noha zahojila, chýry o liečivých močiaroch a bahne sa rozniesli široko-ďaleko. Traduje sa, že presne takto ľudia objavili liečivý prameň Teplica. To, či sa táto povesť zakladá na niečom pravdivom, nevedno. Isté však je, že dedina Banka existuje, rovnako ako pávy v piešťanskom parku.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, slovenskehrady.sk
Odporúčame