Hrad Červený Kameň stojí na magickom mieste: Nájdeš v ňom kreslo, ktoré dokáže hotové divy!

(Zdroj: Instagram/hradcervenykamen)

#Teplé dni sa blížia a už sa určite aj ty tešíš z uvoľňovania opatrení. Ak patríš medzi tých, ktorí majú v pláne vypadnúť v prvej možnej chvíli, máme tu pre teba tip. Do pozornosti ti v rámci #cestujemshashtagom dávame jeden z najzachovalejších slovenských hradov, Hrad Červený kameň

Upúta pozornosť

V Malých Karpatoch, neďaleko obce Častá, sa týči mohutný Hrad Červený Kameň. Prvé základy sa spájajú s 13. storočím, podľa informácií bol však hrad v rokoch 1535 až 1557 prestavaný. Tým, že mal údajne veľa majiteľov sa zmien dočkal ešte niekoľkokrát a za zmienku rozhodne stojí aj to, že ho už viackrát zachvátil požiar. Vďaka rodine Pálfyovcov sa však zachoval v pomerne dobre podobe. Táto rodina ho vlastnila až do čias 2. svetovej vojny.

Dnes ide o dvojposchodovú stavbu, ktorá púta pozornosť obranným murivom a vrátane brány má obdĺžnikový tvar. V každom rohu je popritom umiestnená výrazná okrúhla bašta, ktorá slúžila na tú dobu vyspelej delostreleckej obrane. Hrad je aj podpivničený a z časti je tento suterén aj prístupný. Ako to je možné? Celá stavba ako jedna z mála na Slovensku prešla rozsiahlou rekonštrukciou a verejnosti bola sprístupnená až v roku 1997.

Jeden nič nezmohol

Okrem toho, že je hrad plne prístupný verejnosti a pri jeho obhliadke neoľutujete ani jedno euro, sa k nemu viaže zaujímavá legenda. Práve tá dodáva hradu ešte väčšie tajomno a rozprávkový podtón.

Dvanásť mudrcov sa radilo o tom, kde bude nový hrad umiestnený. Nezvažovali veľa možností a každý z mudrcov mal predsa len nejaký názor. Došlo pomerne k veľkému konsenzusu. Až jedenásť mudrcov chcelo mať hrad na vrchu Kukla. Iba jeden bol proti. Bol to dvanásty, najmladší mudrc. Ten navrhoval protiľahlý kopec. Mal na to aj pádny dôvod.

Strašidelný vrch

Podľa tohto najmladšieho mudrca na vrchu Kukla straší a potuluje sa po ňom množstvo mátoh, duchov a strašidiel. Obával sa toho, že by mohli robiť problém nielen samotnému hradu, ale aj robotníkom pri jeho výstavbe. Vraj nie je dobrý nápad narušiť ich miesto.

Čo však tento múdry mládenec zmohol. Samozrejme, že bol prehlasovaný, a tak sa začalo stavať na vrchu Kukla. Robotníci nastúpili do práce a celý deň usilovne pracovali. A veruže, práca im išla od ruky. Za jeden deň dokázali postaviť nemalú časť. Keď sa na druhý deň vrátili na stavenisko, po ich práce nebolo ani stopy. Iba málokto si to vedel vysvetliť. Jedna legenda hovorí, že základy stavby úplne zmizli, iní zas to, že počiatok hradu bol nejakým zázračným spôsobom prenesený práve na kopec oproti – ten, ktorý navrhoval najmladší mudrc.

Dodnes sa traduje, že základy hradu preniesli dobré víly. Mudrci sa zhodli na tom, že proti nadprirodzeným silám nič nezmôžu a priznali, že predsa len to miesto, ktoré navrhoval dvanásty mudrc bude lepšie. Na tomto mieste stojí hrad dodnes.

Uveríš povere?

Ak sa vyberiete navštíviť hrad Červený Kameň, môžete nechať auto priamo v obci Častá a hore si to vyšľiapať. Po žltej značke vám to zaberie približne 45 minút. Ak patríte k pohodlnejším ľuďom, nič to. Priamo pri hrade je veľké parkovisko. Vybrať si môžete z viacerých okruhov, po ktorých vás prevedie sprievodca. Na hrade sídli Slovenské národné múzeum a celý priestor je vďaka ojedinelému historickému nábytku priam pastvou pre oči.

Nachádza sa tam však aj portrét Márie Terézie s jej manželom Františkom Lotrinským. Možno ste vedeli a možno nie, no bol to mimoriadne plodný pár. Mali spolu až 16 detí. Práve pod týmto portrétom sa nachádza pohovka. Ak si na ňu sadne žena, narodí sa jej v budúcnosti dcéra. Ak muž, tešiť sa môže na syna. Skúsite?

Zdroj: Hashtag.sk, hrady-zamky.sk, hradcervenykamen.sk
Odporúčame