Generácia Z mení význam emotikonov: Používanie usmiatych tváričiek už nie je také jednoduché

Používanie emoji je občas veda (Zdroj: Freepik/freepik)

#Emotikony neodmysliteľne patria k online komunikácií. Ich podstata a použitie sa však v rámci generácii môže diametrálne odlišovať. Potvrdili to aj nedávne polemiky medzi mileniálmi a Gen Z, ktorí využívajú drobné žlté tváričky na dennom poriadku. Mnohí z nich si však interpretujú výklad emotikonov zle, vďaka čomu často dochádza ku komunikačnému šumu. Na ktoré smajlíky si treba dávať pozor?

Vlastná interpretácia

To, čo ešte donedávna vyjadrovalo priateľskú komunikáciu, môže dnes znieť ako urážka. Generácia Z „prepisuje“ pravidlá digitálnej komunikácie a bežné smajlíky už pre ňu neznamenajú to, čo si väčšina myslí. Z bežných emoji sa tak stávajú sarkastické či pasívne agresívne reakcie, ktoré nie je vždy možné dodatočne vysvetliť.

Na problém upozornil portál Lad Bible, ktorý poukazuje na markantné rozdiely medzi používaním emotikonov mileniálmi a Gen Z. V dobe, kedy sa čoraz viac komunikácie deje cez displej, je význam emotikonovo čoraz dôležitejší a je dobré, aby mu rozumel každý.

Vtedy a dnes

Kedysi znamenala usmievajúca sa tvárička univerzálny znak milosti, dnes je pre mnohých mladých ľudí symbolom pasívnej agresivity. Mnohí tínedžeri ju používajú s cieľom vyjadriť sarkazmus alebo pohŕdanie niečím, nie na vyjadrenie svojich milých pocitov.

NY Post píše o príklade 21-ročnej stážistky, ktorá si spomínaného smajlíka vysvetlila po svojom. „Keď mi starší kolegovia poslali e-mail s úsmevom na konci, myslela som si, že sú ku mne chladní alebo sarkastickí,“ priznala stážistka Hafeezat Bishi pre Wall Street Journal.

Ďalej uviedla, že pre ňu nie je smajlík symbolom pohody, ale niečo ako ironický úškrn. Naopak, 31-ročná Sara Anderson priznala, že takéto smajlíky používa na „odľahčenie“ konverzácie. Je to skvelý príklad toho, ako veľmi sa význam jedného emoji môže líšiť podľa veku používateľov.

Digitálny jazyk

Emotikony sú súčasťou našich životov, preto je dobré vedieť s nimi narábať. Internetom kolujú rôzne „slovníky“, ktoré vykladajú významy jednotlivých znakov, čím pomôžu užívateľom v ľahšej orientácii medzi nimi.

Ak patríš do skupiny, ktorá používa smajlíky v bežnom komunikovaní nielen s kamošmi, ale aj s rodičmi či kolegami, mal by si si premyslieť, po akom siahneš. Pokiaľ si chceš zachovať dobrú atmosféru v konverzácii, vyberaj emotikony s rozvahou, aby sa ti nestalo, že to, čo považuješ za milý doplnok vyhodnotí niekto iný ako agresiu.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, NY Post, Lad Bible
Odporúčame