K Zemi sa blíži potenciálne nebezpečný asteroid! Kedy bude v blízkosti a máme dôvod na obavu?

Obrovský asteroid len tesne minie Zem

Obrovský asteroid sa blíži k Zemi. (Zdroj: Unsplash.com/NASA)

#K Zemi sa blíž skutočne obrovský asteroid, ktorý môže dosahovať veľkosť viac ako 150 m v priemere. Preletieť okolo nás by pritom mal už o pár dní. NASA jeho dráhu úpenlivo kontroluje nakoľko ho označili za potenciálne nebezpečný.

Existuje množstvo asteroidov, ktoré krúžia okolo Zeme. Avšak vo väčšine prípadov sú úplne neškodné a preletia v bezpečnej vzdialenosti. Medzi ne však nepatrí asteroid s názvom 2008 RW, ktorý už o pár dní okolo nás preletí.

NASA totiž tento asteroid pozorne sleduje, nakoľko by sa mohol k Zemi priblížiť na nebezpečnú vzdialenosť. Aj preto ho označili za potenciálne nebezpečný. Nemáš sa však čoho obaváť. „Podľa NASA preletí okolo Zeme v bezpečnej vzdialenosti a kolízia so Zemou nehrozí. Ak by asteroid 2008 RW hypoteticky zasiahol Zem, mohol by spôsobiť obrovské škody. Tento scenár však, našťastie, nehrozí,“ poznamenal portál imeteo.sk.

Okolo Zeme preletel obrovský asteroid
Okolo Zeme preletí obrovský asteroid. (Zdroj: Unsplash.com/
Bryan Goff)

Okolo našej Zeme pritom preletí v noci z 12. na 13. septembra okolo 2:00 hodiny, a to vo vzdialenosti 6,7 milióna kilometrov. Pohybovať sa bude rýchlosťou 10 km/s. Hoci vedci nedokážu presne určiť jeho veľkosť predpokladá sa, že meria od 73 až do 164 m v priemere.

Podľa portálu imeteo.sk pritom nejde o jeho prvý prelet. Tentokrát však bude bližšie než kedykoľvek predtým. Vedci pritom predpokladajú, že asteroid bude opäť okolo nás prelietať 11. septembra 2036, avšak už vo väčšej vzdialenosti, a to 6,9 milióna kilometrov.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame