Mal si v detstve túto hračku? Takáto je pravda o legendárnych plyšákoch, ktoré mali učiť deti nadávať!

Na tú dobu išlo o naozaj pokrokovú hračku (Zdroj: Freepik/freepik)

#Pokiaľ si vyrastal na prelome storočí, určite poznáš hračku s názvom Furby. Po týchto malých rozkošných plyšových zvieratkách, ktoré si mohol vidieť v pravidelných reklamných blokoch medzi víkendovými rozprávkami, túžil snáď každý. Vedel si ale o tom, že ich neskôr označili za nemorálne?

Hračka, ktorú chceli všetci

Ak si vyrastal koncom 90-tych rokov, prípadne v začiatkoch milénia, určite si spomínaš na plyšové zvieratko, ktoré sa volalo Furby. Bolo hitom televíznych reklám, a túžilo po ňom asi každé dieťa. Jeho popularita bola naozaj vysoká.

Podľa portálu Ladbible bola táto hračka v čase svojej najväčšej slávy predmetom obrovského dopytu. Počas prvých trocho rokov, kedy bol Furby uvedený na trh, bolo údajne predaných až 40 miliónov kusov!

Prelomová novinka

Na tú dobu išlo o naozaj pokrokovú hračku. Plyšáčika si mohol dokonca naučiť hovoriť tvojím rodným jazykom, lebo pôvodné nastavenia hračky boli vo vymyslenom jazyku prezývanom aj „Furcrap“. Trik bol v tom, že čím viac si sa s ním rozprával, tým skôr si ho naučil hovoriť tvojím jazykom.

Malo to však háčik…

Už okolo roku 2000 sa strhla panika. Niektorí rodičia tvrdili, že hračka nespĺňa svoj účel. Namiesto toho, aby ich deťom pomáhala v zdokonaľovaní výslovnosti slov, ich mala učiť nové neslušné slová.

V tom čase mal Wall Street Journal informovať o tom, že rodičia prepadli panike kvôli vulgarizmom, ktoré sa ich deti naučili od známej hračky. Údajne malo ísť o to, že hračka iba „zozbierala“ škaredé slová, ktoré počula od dospelých.

Planý poplach

Hoci mal plyšáčik zvláštny hlas, a znel ako čudesný robot, nikdy v spoločnosti detí nenadával. Ukázalo sa, že nič nenasvedčuje tomu, že by kazil morálku nevinných detí. Výrobca sa vyjadril, že ide len o hračku, ktorá sa nedokáže naučiť akýkoľvek jazyk, a už vôbec nie nevhodné slová, ktoré by mohla deťom opakovať.

Hračka plná konšpirácií

Nech to znie akokoľvek bizarne, ľudia verili viacerým mýtom. Jedným z nich bol aj ten, ktorý hovoril o pôvode tejto hračky. Vraj ju mali vyrábať z reálnej mačacej a psej srsti.

Ďalšie konšpirácie hovoria o tom, že hračka slúžila pre odpočúvanie domácností. Údajne mal Furby slúžiť ako malý nenápadný špión, ktorý odosielal „tajné“ informácie na „správne“ miesta.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame