Peter pretvára obyčajné tenisky na originálne kúsky: Sú hitom, jedny má doma aj hviezda NHL!

petrikcustoms

Tenisky dizajnoval aj pre hokejistu NHL Juliena Gauthiera, ktorý hrá za New York Rangers (Zdroj: Instagram/petrikcustoms)

#Peter je rodák z Popradu a cez ruky mu prešli už desiatky tenisiek, ktorým venoval nový vzhľad. To, že jeho výtvory sú zárukou kvality svedčí aj fakt, že si od neho tenisky zakúpil aj hráč NHL. Svoj talent plánuje vo veľkom rozvíjať, ako však tento biznis dopadne, nevie zatiaľ ani on sám. 

Ahoj Peťo, čo by sme o tebe mali vedieť? Ako by si sa predstavil?

Ahojte, som 17 ročný chalan spod Tatier, ktorý miluje jedinečnosť a umenie. Hlavne chce svoju tvorbu posunúť medzi ľudí a trošku spestriť ich nudné tenisky podľa ich požiadaviek.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Customizer/Designer (@petrikcustoms)

Máš nejakú motiváciu pri samotnom maľovaní na topánky alebo maľuješ to, čo ťa práve napadne?

Maľujem to, čo sa mi páči. Pri navrhovaní nechávam za mňa hovoriť moju fantáziu. S mojím výtvorom musím byť vždy 100 % spokojný.

Kedy si sa prvýkrát zahrával s myšlienkou stať sa dizajnérom? 

Bolo to asi pred 4 rokmi, keď som len tak znudený prechádzal rôznymi odporúčanými videami na YouTube. Táto myšlienka sa mi zapáčila a určite by mi nenapadlo, že v budúcnosti budú tenisky z mojej dielne nosiť ľudia z USA, Nórska, Kanady, Talianska alebo Veľkej Británie. Hlavnou inšpiráciou pre mňa bolo jedno šikovné dievča z Česka, ktoré malo so mnou trpezlivosť a vysvetlila mi čo a ako funguje. Veľmi si ju vážim a som jej za to vďačný.

Ako sa v týchto dňoch máš? Na čom momentálne pracuješ?

Musím sa priznať, že táto situácia mi veľmi nahrala do karát, aj keď pred rokom som rozmýšľal, či má táto tvorba pre mňa vôbec zmysel. Momentálne mi však na polici leží 8 párov tenisiek a 5 rifľových búnd pripravených na pomaľovanie. Teraz pracujem na rifľovej bunde, ale to, čo na nej bude, je zatiaľ tajomstvom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Customizer/Designer (@petrikcustoms)

Spomínaš si, koľko nepodarkov vzniklo, kým si vytvoril taký, ktorý už mal podľa teba primeranú kvalitu, vhodnú na predaj? Koľkým párom obuvi si už zmenil vzhľad? 

Z môjho pohľadu, prvé dva roky môjho pôsobenia, vznikal jeden nepodarok za druhým. Vtedy som si však myslel, že su špičkové. Je to o skúsenostiach a praxi, možno keď sa pozriem o päť rokov na moje aktuálne práce, pousmejem sa a poviem si to isté. Musím sa priznať, že to už ani nepočítam, ale 150 párov som už určite spravil.

Pôsobíš na rôznych sociálnych sieťach, kde zverejňuješ svoju tvorbu. Vo videách máme možnosť vidieť okamihy priamo pri procese tvorby. Koľko ti v priemere trvá zoriginálniť jeden pár topánok? 

Čas, ktorý strávim pri jednom páre tenisiek závisí od náročnosti dizajnu, napr. premaľovanie alebo portrét. V priemere jeden pár vyhotovím za 7 hodín. Za týmto číslom je veľmi dôkladný a náročný proces.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Customizer/Designer (@petrikcustoms)

Predpokladáme, že pri maľovaní využívaš špeciálne farby či príslušenstvo. Využívaš primárne len nejaké overené farby, alebo vieš občas vyskúšať aj niečo nové? 

Používam len jeden typ farieb, ktorý si dovážam z USA. Pre mňa je najdôležitejšia spokojnosť zákazníka, preto chcem tie najkvalitnejšie farby, ktoré vydržia čo najdlhšie a sú odolné voči vode a snehu.

Všimli sme si, že okrem topánok vieš ozdobiť aj oblečenie či doplnky ako je napríklad peňaženka. Spomenieš si, na čom všetkom si sa už podpísal, aj keď to koniec koncov nemuselo dopadnúť najlepšie? 

Farby mám na rôzne typy materiálu ako je napr. textil alebo koža. Pomaľoval som už rifľové bundy, tričká, košele, ruksaky, peňaženky a taktiež aj aktuálne populárne ochranné rúška. Nepodarky ešte nevznikli. Vždy si poriadne preštudujem a vyhľadám či určité farby budú držať na danom materiáli.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Customizer/Designer (@petrikcustoms)

Tvoríš aj na objednávku, podľa špeciálnych požiadaviek zákazníka?  

Tento typ objednávky tvorí polovicu z objednávok, ktoré prijímam. Potenciálny zákazník mi predstaví svoje myšlienky a ja podľa nich tvorím. Väčšina zákazníkov mi ale necháva voľné ruky a celý dizajn spočíva na mojej pestrej fantázii. Za to som veľmi vďačný a teším sa za ich dôveru.

Registruješ na Slovensku viac ľudí, čo sa venujú podobnej tvorbe ako ty?

Áno, je nás tu už celkom dosť a každý mesiac pribúdajú ďalší. Nikoho z nich však nevnímam ako konkurenciu ale práve naopak, obdivujem ich. Každý z nás má svoj štýl prejavu v dizajnovaní, a to nás robí jedinečnými.

Sleduješ aj nejakých zahraničných dizajnérov v podobnej brandži?

Áno, je ich naozaj veľa a sú z celého sveta. Od Číny cez Austráliu, Afriku až po Ameriku. S mnohými z nich som v bližšom kontakte a určite raz, keď navštívim ich krajinu, tak by som sa s nimi rád stretol. Pomáhame si medzi sebou, posúvame si rady a hodnotíme svoju navzájom tvorbu. Som veľmi vďačný, že môžem čerpať inšpiráciu aj motiváciu od nich.

Kúpil si tvoju tvorbu alebo si vytvoril už nejakej známej osobnosti topánky na želanie? 

S tvorbou pre celebrity nemám veľa skúseností, ale rád by som spomenul pár tenisiek, ktoré som robil pre kanadského hokejistu Juliena Gauthiera, ktorý hrá za New York Rangers v Národnej hokejovej lige (NHL).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Customizer/Designer (@petrikcustoms)

Keďže ešte nemáš 18 rokov, nemôžeš v tom, čo robíš podnikať naplno. Plánuješ to zmeniť dovršením dospelosti? 

Customizovanie ma baví a napĺňa. Pre mňa je to lepšie investovaný čas, ako čas, strávený pri počítači. Rozmýšľať nad tým, či v tom budem naplno podnikať, je pre mňa ešte skoro.

Ako to s tebou vyzerá do budúcna? Je toto job, ktorým si chceš v živote zarábať alebo to berieš len ako možnosť privyrobenia si a tvoje cesty budú smerovať inam?

Do budúcna mám veľa plánov a predstáv, ktoré si chcem určite splniť. Čiže ľudia, ktorí ma sledujú, sa majú na čo tešiť. Klamal by som, ak by som povedal, že nesnívam o takejto práci. Ale osobne si myslím, že na Slovensku a v Česku, je nereálne živiť sa touto tvorbou. Verím však a dúfam, že o mne budete ešte veľa počuť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Customizer/Designer (@petrikcustoms)

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame