Jedinečné zábery z vesmíru šokovali aj odborníkov: Záhada z Marsu naháňa hrôzu

Určite si kladieš otázku, či je možné, aby sa po Marse len tak „premávali“ pavúky (Zdroj: Freepik/ lmamun4)

#Prítomnosť pavúkov vo vesmíre šokovala aj skúsených odborníkov. Náš oranžový sused Mars odhalil neočakávaný úkaz, ktorý je aktuálne témou číslo jedna. Ide o reálne živé organizmy na tejto planéte alebo je za tým len akýsi optický klam? Záhadu rozlúskli odborníci z NASA, ktorí majú pre tento úkaz jasné vysvetlenie.

Oranžový idol

Mars by sa dal považovať za akýsi vesmírny idol. Mnohí astronauti sú ním doslova posadnutí, pokúšajú sa ho preskúmať a doslova k nemu „vzhliadajú“. A to aj napriek tomu, že sa nachádza 225 miliónov kilometrov od našej planéty. Dohady o tom, že sa v minulosti na ňom nachádzali podobné podmienky ako na Zemi, sú takmer na dennom poriadku. Kde sa ukrýva pravda?

Portál CBS News informoval o nečakanom zjave, ktorý bol podľa Európskej vesmírnej agentúry spozorovaný len nedávno. Zvláštny úkaz pripomína drobné živočíchy, ktoré sa naháňajú po oranžovom povrchu tejto nekolonizovanej planéty.

Je to možné?

Určite si kladieš otázku, či je možné, aby sa po Marse len tak „premávali“ pavúky. Vesmírna agentúra uviedla, že snímky z orbitera Mars Express určite nemohli zachytiť nič živé. Vysvetlením majú byť malé sfarbené útvary, ktoré sa formujú vplyvom dopadu slnečných lúčov na oxid uhličitý, ktorý je na planéte prítomný. Svetlo mení ložiská na plyn, ktoré sa zrazia na ľadové skupenstvo usadené na povrchu.

Hoci sú škvrnky ukrývajúce pavúčie vzory na pohľad drobné, v skutočnosti by mohli, podľa vesmírnej agentúry, dosahovať pokojne šírku pár desiatok metrov až jedného kilometra.

Výskyt v známej oblasti

Pavúčí vzor, ktorý zachytila spomínaná sonda, by mohol mať spojitosť s možným predošlým životom na tejto planéte. Väčšina tmavých škvŕn zachytených orbiterom sa objavuje na okraji časti Marsu prezývanej „Mesto Inkov“.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Druhá séria Rodu draka je vynikajúca: Ale niečo jej rozhodne chýbalo

Oblasť v blízkosti južnej polárnej časti planéty bola ešte v roku 1972 preskúmaná sondou Angustus Labyrinthus. Doposiaľ nie je známe, ako sa lokalita vyformovala, hoci vedci predpokladajú, že ide o premeny piesočných dún na kamene či presakovanie magmy cez piesok.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame