#Znie to ako sci-fi, ale nie je. Toto je úplne reálna, horúca novinka zo sveta vedy. Pamätáš si pravlky zo seriálu Game of Thrones? Tieto šelmy neboli fikciou, ale kedysi skutočne žili aj u nás na Zemi. Tí obrovskí, huňatí, nekompromisní predátori, čo brázdili zamrznuté krajiny pred celými tisíckami rokov. Predstav si, že sú späť!
Jurský park, ale realita
Vedcom aktuálne totiž podarilo niečo, čo donedávna patrilo skôr do filmov typu Jurský park – oživili druh, ktorý bol považovaný za vyhynutý viac než 12 000 rokov. Reč je teda práve o pravlkovi obrovskom, ktorý kedysi vládol arktickým oblastiam. Oproti dnešným vlkom boli títo vlci robustnejší, mali mohutnejšie lebky, silnejšie zuby a srst hustejšiu než kabát z trhoviska. A teraz, vďaka kombinácii DNA extrahovanej zo zmrznutých pozostatkov a šikovnosti genetického inžinierstva, zrazu opäť dýchajú.
Ako sa to stalo? Vedci použili pokročilú metódu zvanú CRISPR a spojili zachované sekvencie DNA pravlka s genetickým materiálom moderných vlkov. Výsledok? V laboratóriách sa narodili šteniatka, ktoré vyzerajú ako z doby ľadovej. Zatiaľ žijú pod dohľadom v špeciálnych výbehoch, ale ak všetko pôjde podľa plánu, možno ich raz pustia do divočiny.
Dôvody de-extinkcie
Prečo to vlastne robia? Okrem čistej vedeckej zvedavosti, ide aj o ekologický experiment. Títo predátori kedysi zohrávali kľúčovú rolu v rovnováhe prírodného prostredia. Ich návrat by mohol pomôcť napraviť niektoré škody spôsobené klimatickými zmenami alebo nadmerným rozmnožením iných druhov.
Samozrejme, nie každý z toho skáče od radosti. Ozývajú sa hlasy, ktoré varujú pred nepredvídateľnými následkami. Čo ak sa nový pravlk vymkne kontrole? Čo ak zasiahne do dnešných ekosystémov spôsobom, ktorý sme nečakali? Ale momentálne to vyzerá, že máme nového-starého šéfa tundry. A ten má sakramentsky ostré zuby.

Inšpirácia z Game of Thrones
Podľa článku publikovaného v magazíne TIME 8. apríla 2025, spoločnosť Colossal Biosciences oznámila úspešné narodenie troch šteniat pravlka obrovského (Aenocyon dirus), druhu, ktorý vyhynul pred približne 10 000 až 13 000 rokmi. Tieto šteniatka, menom Romulus, Remus a Khaleesi, boli vytvorené pomocou klonovania a genetického inžinierstva na základe DNA extrahovanej z 13 000 rokov starej fosílie zubu a 72 000 rokov starej lebky. Vedci upravili 14 špecifických génov v DNA moderných sivých vlkov, aby replikovali kľúčové vlastnosti vyhynutého druhu. Geneticky modifikované embryá boli následne implantované do domácich psov, čo viedlo k narodeniu zdravých šteniat.
Je dôležité poznamenať, že hoci tieto šteniatka vykazujú fyzické a behaviorálne črty podobné pravlkom obrovským, odborníci upozorňujú, že nie sú úplne geneticky identické s pôvodným druhom a môžu byť presnejšie opísané ako modifikovaní siví vlci. Tieto zvieratá budú žiť v chránenej ekologickej rezervácii, kde vedci plánujú študovať ich vývoj a správanie. Projekt vyvolal diskusie o etických a ekologických dôsledkoch takýchto snáh o de-extinkciu.
Táto udalosť predstavuje nesmierne významný krok v oblasti de-extinkcie a otvára nové možnosti pre budúce projekty zamerané na oživenie ďalších vyhynutých druhov.
Zdieľať na
Zdieľaní