V opustenom kaštieli ti pokojne hrozí smrť: Láka už z diaľky, musíš sa však mať na pozore

Ilustračný obrázok od Peter H z Pixabay

#Stoličný Belehrad (alebo aj Székesfehérvár) je mesto v Maďarsku, ktoré sa nenachádza príliš ďaleko od slovenských hraníc. Je to staré župné sídlo s bohatou minulosťou. V súčasnosti tu žije takmer 100-tisíc obyvateľov, takže rozhodne nejde o žiadneho drobca. Od panovania uhorského kráľa Štefana I. sa z neho dokonca stalo sídlo kráľov.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Ako prvé v Uhorsku bolo povýšené na slobodné kráľovské mesto výsadou kráľa Ondreja II.  Miesto korunovácie 36 kráľov až do roku 1543, keď mesto obsadili Turci a držali ho až do roku 1688. Korunovácie sa konali v trojloďovej bazilike postavenej v 10. storočí, v jednej z najbohatších stavieb svojej doby, ktorú turecké vojská zničili a zrovnali so zemou, podobne ako aj ostatné stavby v meste.

Maďarský Székesfehérvár zo vzduchu (Zdroj: Wikipedia/Civertan Grafikai Stúdió)

V polovici 18. storočia sa začal nový rozvoj, no súčasný obraz starého mesta stále vytvárajú barokové a klasicistické stavby. Rozvoj pokračoval aj v 19. storočí, keď pribudli prvé továrne. Najväčšia zmena vo vývoji mesta nastala po roku 1945, počet obyvateľov sa zvýšil z 35 000 na vyše 110 000 a staré mesto obklopili nové panelové sídliská.

Aj toto čarovné maďarské mesto však zabudlo na niektoré zo svojich pých. Jednou z nich bol v minulosti bezpochyby nádherný kaštieľ, ktorý si môžeš pozrieť vo videu nižšie. „Kaštieľ je na súkromnom pozemku, je prístupný zvonku s výhradným súhlasom majiteľa, jeho štruktúra je však tak narušená, že vstup je životu nebezpečný. Ja som v roku 2019 však dostal pozvanie pozrieť si ho aj zvnútra, aby som ho ukázal aj vám,“ napísal k videu jeho autor, Frenkie Urbex.

Zaujíma ťa urbex a opustené budovy na Slovensku? Určite si pozri túto knihu v Martinuse.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame