Opustená niklová huta v Seredi púta už z diaľky: Tu by sa pokojne mohol nakrúcať hollywoodsky apokalyptický film

Pohľad na opustenú továreň

Opustená továreň (Zdroj: Pixabay)

#Na Slovensku môžeme nájsť množstvo veľkých podnikov a gigantických fabrík, ktoré už pred mnohými rokmi prestali slúžiť svoju pôvodnému účelu. Len málo z nich sa dočkalo obnovy a následného nového využitia. Zvyšok chátra a je len málo pravdepodobné, že sa do nich ešte niekedy vráti nový život.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Výnimkou nie je ani veľká niklová huta v Seredi, na ktorú sa bol pozrieť urbexer Pišta. „O vybudovaní závodu rozhodli orgány ČSSR v druhej polovici 50. rokov. Následkom politického rozdelenia sveta po druhej svetovej vojne sa stal nikel embargovaným materiálom a začalo sa tak uvažovať o jeho výrobe, hoci surovinové predpoklady tu na ňu neboli. Po rôznych úvahách sa surovina našla v tom čase prijateľnej časti Európy – v Albánsku,“ napísal pod svoje video.

Ako pokračoval, “od nábehu výroby v roku 1963 produkovala Niklovka ročne 1700 až 3200 ton niklu a 60 ton elektrolytického kobaltu. Pracovalo v nej asi 1500 ľudí.“ Vďaka Pištovi a jeho kamere sa môžeš aj ty z pohodlia domova presunúť na toto zaujímavé miesto a spolu s ním preskúmať všetky jeho kúty.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame