Oplatí sa kúpiť elektromobil aj keď bývaš v bytovke? Nabíjanie zvládneš v pohode, má to však aj negatíva

Auto na elektrický pohon

Auto na elektrický pohon dnes nie je už len víziou budúcnosti (Zdroj: Pixabay.com)

#Páčia sa ti elektromobily a rozmýšľaš, že by si svoj vozový park obohatil o jeden takýto kúsok? Na to, aby si si mohol užívať výhody elektromobilu, nemusíš nevyhnutne bývať v dome. Elektromobil vieš bez problémov prevádzkovať aj v prípade, že bývaš v bytovke!


Dominik založil úspešný blog o autách: Kde vidí budúcnosť tohto priemyslu a aké chyby robíme pri šoférovaní najčastejšie?


Samozrejme, dom prináša vlastníkom elektromobilu jednu obrovskú výhodu, a tou je možnosť nabíjať auto v noci z domácej zásuvky. Respektíve, z takzvaného wallboxu, teda výkonnejšej nástennej nabíjačky umožňujúcej rýchlejšie nabíjanie.

Ak bývaš v dome, ráno svoj elektromobil jednoducho vytiahneš zo zásuvky, celý deň jazdíš a večer ho opäť pripojíš, aby si ho mal ráno nabitý. Jednoduché, praktické a ešte aj lacné.

Odkázaný na rýchlonabíjačky

Ak v dome nebývaš, nevadí. Sieť rýchlonabíjačiek na elektromobily je v dnešnej dobe dostatočne rozvinutá, takže takmer v každom meste už nájdeš minimálne jednu verejnú nabíjačku, kde môžeš svoje auto dobiť. Väčšinou za poplatok, avšak kde-tu sa nájde aj rýchlonabíjačka umožňujúca dobíjať zadarmo.

Nabíjanie elektromobilu
Sieť rýchlonabíjačiek na elektromobily je dnes už dostatočne rozvinutá (Zdroj: Pixabay.com)

Nabíjanie na rýchlonabíjačkách pritom nemusí byť prekážkou. Väčšina z nich sa nachádza v okolí miest, ktoré každý z nás pravidelne navštevuje – pri nákupných centrách, parkoch, supermarketoch či na verejných parkoviskách.

Svoj elektromobil teda nebudeš nabíjať v noci, ale vždy, keď pôjdeš nakupovať, prípadne sa prechádzať do parku. V konečnom dôsledku ťa tak nabíjanie nebude takmer vôbec obmedzovať. Väčšina moderných elektromobilov sa na rýchlonabíjačke dobije z 0 na 100 % za približne hodinu.


Nové plne elektrické vozidlo od Mercedesu: Séria EQA poteší každého nadšenca moderných áut


Kreativite sa medze nekladú

S trochou kreativity môže byť nabíjanie elektromobilu ešte jednoduchšie. Napríklad ho môžeš dobíjať v práci. Budovy mnohých firiem sú vybavené buď výkonnými zásuvkami umožňujúcimi rýchlejšie nabíjanie, alebo minimálne klasickými zásuvkami, z ktorých si môžeš jednoducho natiahnuť predlžovačku a dobíjať.

Nabíjanie elektromobilu v Amsterdame
Kreativite sa v prípade nabíjania tvojho elektromobilu medze nekladú (Zdroj: Pixabay.com)

Riešenie s predlžovačkou je možné aplikovať aj v prípade bytu. Ak bývaš na nižších poschodiach, parkovisko máš pod oknom a v tvojom okolí nebývajú neprajní susedia, v prípade núdze môžeš nabíjať aj z domácej zásuvky a predlžovačky visiacej z okna.

Má to aj svoje nevýhody

Medzi hlavné nevýhody vlastníctva elektromobilu v prípade, že bývaš v bytovke, patrí najmä cena. Za nabíjanie z rýchlonabíjačky zaplatíš často aj dvakrát viac, ako za domáci prúd. Pravidelné nabíjanie na rýchlonabíjačkách prináša aj negatívum v podobe rýchlejšieho opotrebúvania akumulátora, vďaka čomu začne skôr klesať jeho maximálna kapacita a znižovať sa maximálny dojazd auta.

Nabíjanie elektromobilu
Nabíjanie elektromobilu môže byť finančne náročné (Zdroj: Pixabay.com)

Avšak, rozdiel v opotrebúvaní akumulátora pri nabíjaní z domácej zásuvky a rýchlonabíjačky nie je tak obrovský, aby sme to mohli vnímať ako veľké negatívum. Koniec-koncov si tak svoj vysnený elektromobil môžeš bez problémov dopriať aj v prípade, že bývaš v bytovke. Medzi aktuálne najobľúbenejšie elektromobily patrí Volkswagen ID.3, Opel Corsa E, Nissan Leaf či Tesla Model 3.

Aký je tvoj názor? Vedel by si si elektromobil predstaviť aj vo svojej garáži?


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame