Okolo Zeme preletel obrovský asteroid: Vedcom sa ho podarilo objaviť len nedávno

Okolo Zeme preletel obrovský asteroid

Asteroid. (Zdroj: Unsplash.com/ Bryan Goff)

#Včera ľudí šokoval obrovský asteroid, ktorý preletel okolo Zeme. Do poslednej chvíle pritom nikto nemal ani tušenie, že sa niečo tak veľké blíži k našej atmosfére. Vedci ho totiž objavili len pár dní predtým, ako k samotnému preletu prišlo.

Ak si sa včera pozeral na oblohu, mohol si zazrieť obrovský asteroid, ktorý preletel okolo našej Zeme vysokou rýchlosťou. „Odborníci z NASA – Center for Near Earth Objects Research (CNEOS) informovali, že objekt počas noci zo stredy na štvrtok preletí veľmi blízko Zeme. Odhaduje sa, že o 2:23 bude približne 5,149 milióna kilometrov od našej planéty. Keďže je to 13-násobok vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom, to, že by zasiahol našu planétu nehrozí,“ poznamenali odborníci z imeteo.sk.

Doteraz o tomto prelete nemali žiadne informácie. Vedci totiž asteroid spozorovali len minulý utorok. Podľa nich je mimoriadne ťažké vidieť takéto objakty vo vesmíre, a to aj napriek ich obrovskej veľkosti. V skutočnosti sú totiž oproti iným vesmírnym telesiam veľmi tmavé a malé. Tento asteroid by podľa odborníkov mohol meriať približne 170 až 380 metrov.

Okolo Zeme preletí asteroid. Zdroj: pixabay.com

Podľa portálu imeteo.sk sú asteroidy „skalnaté objekty, ktoré obiehajú okolo Slnka ako planéty, hoci sú od nich oveľa menšie. Vedci vysvetľujú, že odhadnúť ich veľkosť môže byť ťažké, pretože astronómovia často určujú veľkosť objektu podľa jeho jasu na oblohe.“ Čím viac svetla totiž asteroid odráža, tak tým sa zdá byť jasnejší.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame