#Prechádzal sa ruinami slávneho mesta, z ktorého neostalo nič viac, ako ruiny. Zakopávajúc o popadané tehly sa prechádzal bývalými ulicami a ako novinár zachytával všetky pocity a pochmúrnu atmosféru. „San Francisco je preč,“ smutne poznamenal jeden z najznámejších autorov v histórii, Jack London. Jedno z najväčších zemetrasení, aké kedy ľudstvo zaznamenalo, sa odohralo v roku 1906 a napáchalo nepredstaviteľné škody. Pozri sa s nami na zachované záznamy a priebeh prírodnej katastrofy, ktorá sa stala varovným prstom pre celé ľudstvo. Prírodu jednoducho nie je možné ovládať a je potrebné mať pred ňou rešpekt.
KVÍZ Teraz sa ukáže, či si dával v škole pozor: Uhádneš, kde sa nachádzajú tieto nezvyčajné krajiny?
Hrôzostrašná intenzita
Pobrežie severnej Karolíny postihlo zemetrasenie dosahujúce hranicu XI. na Mercalliho stupnici, čo je takmer najsilnejší možný stupeň. Nesmierne silné otrasy bolo možné cítiť na území siahajúcom od mesta Eureka až po Sallinas. Vzdialenosť týchto dvoch miest je približne 620 kilometrov.
Predtras, teda jav, ktorý sa objavuje pred silnou seizmickou aktivitou, trval na pobreží približne 20 – 25 sekúnd. Po tomto varovnom signáli nasledovala najhoršia prírodná smršť v histórii Spojených štátov. Hoci hlavný a najväčší otras trval len 45 sekúnd, jeho následky boli devastujúce.

Katastrofe predchádzali desiatky miernych otrasov, s ktorými sa ale obyvatelia San Francisca naučili žiť. Za príčinu zemetrasení sa považuje prítomnosť obrovského naplaveného sedimentu, ktorý vznikal v dôsledku erózií zapríčinených činnosťou zlatých baní. Zemetrasenie malo takú obrovskú silu, že so zemouzrovnalo približne 80 % územia San Francisca. Aj napriek tomu, že epicentrum sa nachádzalo práve tu, nebolo to jediné miesto, ktoré muselo byť vybudované od základov. Postihnuté boli aj mestá San José a Santa Rosa.
Zlé udalosti nekončia
Akoby toho obyvatelia mesta nemali na pleciach dosť, po utíchnutí zemetrasenia vypukli v meste obrovské požiare, ktoré napáchali dvakrát toľko škody. Smutné však je, že túto pohromu nemala na svedomí príroda, ale nepozorná gazdinka, ktorá si robila hemendex. Nevydaril sa však úplne podľa očakávaní. Práve tento požiar trval 24 hodín a rozbehol sa po celom meste. Respektíve teda po tom, čo z neho ostalo.

Postupne vypukli požiare vo viacerých častiach mesta. Príčinou bola aj nešikovnosť miestnych hasičov, ktorí neboli dostatočne trénovaní a pri používaní dynamitu na odstránenie horiacich budov (zabraňovalo sa tak šíreniu ohňa), nechtiac zapálili ďalšie budovy. Dokopy tak požiarov bolo viac než 30 a celkovo trvali až 3 dni. Zničili 25 000 budov na celkovej rozlohe 49 blokov.
Zaujímavosťou je, že v snahe predísť ďalšiemu šíreniu ničivého ohňa, sa správcovia mesta rozhodli vážne zakročiť. Nariadili všetkým majiteľom hostincov a krčiem, aby zničili všetok alkohol v skladoch. Kvôli tomuto príkazu nevinne padol alkohol v hodnote 30 000 $.

Poistné podvody
Pretože požiare, ktoré mesto zasiahli boli skutočne rozsiahle, veľa majiteľov nehnuteľností tento fakt zneužilo na poistné podvody. Jednoducho si chceli zabezpečiť preplatenie zničených majetkov, a tak ako príčinu vzniknutých škôd uvádzali požiar a nie zemetrasenie. Dokonca sa našli aj ľudia, ktorí ruiny obydlí schválne podpálili, aby ich lož bola o niečo presvedčivejšia.
Celkovo boli poisťovne povinné preplatiť škody vo výške 250 miliónov dolárov. V tom čase existovalo na území San Fracisca dokopy 137 poisťovní. Mnoho z nich preplácalo škody v plnej výške a krízu aj napriek tomu ustáli, 20 spoločností však tlaku podľahlo, a bolo nútených vyhlásiť bankrot.

Zvečnená na fotke
Predpokladá sa, že obe katastrofy si v konečnom dôsledku vyžiadali viac než 3 000 obetí. Z celkovej populácie sa odhaduje množstvo ľudí, ktorí ostali bez domova, na 55 – 73 %. Obyvateľov postihnutých prírodnou katastrofou bolo tak veľa, že aj dva roky po zemetrasení sa na pláži San Francisca vyskytovali stany s rodinami, ktoré potrebovali domov. Zemetrasenie a požiare mali ničivý dopad aj na celkový rozvoj samotnej Kalifornie, pretože San Francisco bolo v tom čase deviatym najväčším mestom USA a zároveň najväčším mestom západného pobrežia. Keďže San Francisco bolo tiež bránou Pacifiku, táto kríza veľmi silno narušila obchod a chod priemyslu.
Ďalším historicky významným faktom, týkajúcim sa veľkého zemetrasenia v San Franciscu je, že to bola prvá prírodná katastrofa zaznamenaná fotoaparátom. Hoci úplne prvé fotky boli čiernobiele, niekoľko mesiacov po katastrofe sa Frederick Eugene, miestny fotograf, rozhodol zachytiť momenty aj farebne. Vďaka tomu sa vieme vcítiť do ničivej atmosféry o niečo viac.

Mesto postavené z popola
Postaviť tak obrovské mesto znova na nohy bolo neuveriteľne náročné. Avšak súdržnosť obyvateľov pomohla naštartovať chod obchodov a bánk v priebehu niekoľkých týždňov. Postupne sa obnovovala cestná premávka a infraštruktúra začínala dostávať podobu, akú poznáme aj dnes. Celkové opätovné postavenie domovov a štvrtí pre všetky obete však trvalo až deväť rokov.

Zdieľať na