Nemožné sa stáva skutočnosťou: Stačí oblízať obrazovku a môžeš ochutnať akúkoľvek reklamu

jazyk

Stačí oblízať obrazovku a budeš cítiť chuť jedla! (Zdroj: Unsplash/Alex Guillaume)

#Máš rád film Charlie a továreň na čokoládu? Jedna z najlepších scén je rozhodne televízna miestnosť, v ktorej Willy Wonka predstavuje svoj najnovší vynález – teleport, vďaka ktorému si budeš môcť vybrať čokoládu priamo z televízora. Hoci tak ďaleko ešte nie sme, veda nás rozhodne posunula ďalej.

Najnovšie ide o vynález s názvom Ochutnaj telku. Čoskoro možno všetci dostaneme príležitosť začleniť do našich zážitkov zo sledovania ešte jeden z našich zmyslov, a to chuť. Profesor Meiji University Homei Miyashita chce tento zmysel podporiť pomocou malých obrazoviek.

Kombinácia základných chutí

Ako informuje webový portál Global News, zariadenie je zložené z „kanistrov“. Kombinácia ich obsahov vytvára chute, ktoré cítime aj v skutočnom jedle. Predovšetkým ide o kombináciu základných chutí, teda slaná, sladká, horká a kyslá.

Zariadenie nastrieka naprogramovanú kombináciu týchto chutí na hygienickú fóliu, ktorá sa natočí na obrazovku. Tú môžu následne diváci olízať a „zjesť“ to, čo vidia pred sebou. V súčasnosti je možné takýmto spôsobom ochutnať 20 druhov potravín, no toto číslo má len narastať.

Nápad vznikol v karanténe

Homei Miyashita hovorí, že unikátny nápad mu skrsol v hlave počas karantény. Ako sám hovorí, keď sme v karanténe, môžeme sledovať videá nasnímané zo vzdialených miest alebo sa rozprávať s ľuďmi, ktorí môžu byť vzdialení aj tisíce kilometrov. Nevieme si však vychutnať jedlo z našich obľúbených podnikov.

Nakoniec chce Miyashita vytvoriť celú platformu chuťového obsahu. Oblízateľné obrazovky podľa neho umožnia ľuďom z celého sveta väčší prístup k chutiam a jedlám. Miyashita spolu s 30-členným tímom si tiež myslia, že túto technológiu chuti možno použiť na zmenu chuti jedla, ako je chlieb.

Zdroj: hashtag.sk, globalnews.ca
Odporúčame