Slovensko zažilo najteplejší nový rok v tomto storočí: Čaká nás predčasná jar?

jazero

Prvé januárové dni patrili k tým doteraz vôbec najteplejším (Zdroj: Flickr/Jacob W. Frank)

#Pamätáš si aj ty časy, kedy si na Silvestra mrzol s prskavkou v ruke pred domom? Alebo keď si sa ráno na Nový rok prebudil, a za oknom na teba čakala zasnežená krajina? Ak áno, tak ti pri pohľade von oknom prvé dni roku 2023 možno napadlo, že takto by január asi vyzerať nemal. Za aktuálne rekordne vysoké teploty môže takmer až tropický vzduch, ktorý do našej oblasti prúdi z juhozápadu. Informuje o tom imeteo.sk.

Keď dážď vystrieda sneh

Na záver minulého roku síce zimička predsa len prišla, no sniežik sa za oknom rozhodne nechumelil. Už v decembri boli niektoré dni prekvapivo teplé. Pocítila ich celá západná Európa, napríklad v takom Francúzsku atakovali teploty až 20 °C. Počas silvestrovskej noci sme ani na našom území veľmi nepomrzli, pomerne prekvapivo práve v podtatranskej oblasti bola zaznamenaná teplota v rozpätí +13,4 ° až +16 °C. Snehovú čľapkanicu nemá z nás rád asi nik, no skočiť z blata do kaluže nemusí byť o nič príjemnejšou skúsenosťou.

Za zmienku stoja aj teplotné rozdiely v jednotlivých krajoch. Podľa teraz.sk boli tie najväčšie zaznamenané na Orave, v Zamagurí a v Popradskej kotline. Tam dosiahol rozdiel dokonca viac ako 30 °C. Hoci si lyžiari v niektorých oblastiach lyžovanie asi neužijú tak, ako minulé roky, možno by nebolo ničím prekvapivým, keby sa tieto dni rozšíril rad otužilcov.

Muž kúpajúci sa v prírode
V niektorých oblastiach si lyžiari na svoje neprídu, lepšie na tom môžu byť napríklad otužilci (Zdroj: Unsplash/Robson Hatsukami Morgan)

Koncom januára sa predsa len ochladí

Hoci sa momentálne nemusí zdať, že práve január zvyčajne býva tým najchladnejším mesiacom, čoskoro by sa malo ochladiť. Juhozápadné prúdenie totiž bude postupne slabnúť, čo znamená, že budú klesať aj teploty. Toho všetkého by sme sa však mali dočkať až po Troch kráľoch. V nižších polohách by sa obyvatelia mohli dočkať aj sneženia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kam na verejné korčuľovanie: Prehľad ľadových plôch na Slovensku, kde sú zadarmo?

Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame