Prekvapivý objav v Japonsku: Vznikol tu úplne nový ostrov, ako je to možné?

Zatiaľ ide o pomerne malý ostrov, ktorý je sa môže postupne vplyvom podmienok ešte zmenšovať (Zdroj: Freepik/Bisams)

#Naša planéta Zem nás stále neprestáva prekvapovať. K neustálemu vývinu a zmenám zemského povrchu dochádza z rôznych (často aj nevysvetliteľných) príčin. Jedným z dôvodov týchto javov je napríklad aj sopečná činnosť, ktorá dokáže veľké veci. Dôkazom je nedávny prípad z Japonska, kde vplyvom erupcie zo sopky „vyrástol“ nový ostrov. Zaujíma ťa, ako je to možné?

Objavil sa nedávno, zatiaľ je bez mena

Najnovší ostrov sveta, ktorý vznikol podmorskou sopečnou činnosťou, pri pobreží japonského ostrova Iwo Jima, zatiaľ nedostal svoje meno. Ide v skutku o pomerne nový objav vedcov. Erupcia, ktorú pozorovali 30. októbra tohto roka, spôsobila, že tvrdá magma prenikla na povrch , čo spôsobilo vytvorenie nového ostrovného útvaru.

„V ranom štádiu prúdil hore vertikálny prúd čiernej hmoty, ktorú tvorila zmes tuhej magmy a vody,“ povedal jeden z výskumníkov pre Ladbible.

Kde leží?

Ostrov sa utvoril pri spomínanom pobreží japonského Iwo Jima, približne 1 200 kilometrov južne od jeho pevniny. Priemer rozlohy je zatiaľ približne 100 metrov, a nachádza sa vo výške asi 20 metrov nad hladinou.

Letecké zábery tiež ukazujú tmavý fľak popola nad malým ostrovom, ktorý je súčasťou reťazca ostrova Ogasawara. Experti sledovali vulkanickú aktivitu v tejto oblasti od minulého roka, spolu so Setsuya Nakadou, profesorom vulkanológie. Podľa jeho vyjadrení magma už nejaký čas vybuchuje pod vodou, a v zápätí tuhne na kameň tesne pod povrchom vody.

 Čo s ním bude ďalej?

Zatiaľ ide o pomerne malý ostrov, ktorý je sa môže postupne vplyvom podmienok ešte zmenšovať. Avšak, v prípade, že bude sopečná činnosť na tomto mieste pokračovať, môže to mať opačný efekt, a ostrov bude dokonca rásť!

„Oblasti bez lávy by sa mohli zmenšovať. Ak však vyjde na povrch viac lávy, ktorá pokryje oblasť ostrova, myslím, že by tu mohol zostať navždy,“ uviedol jeden z výskumníkov, hoci jedným dychom dodal, že si nie je úplne istý, či erupcia bude ešte pokračovať.

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame