#Ak si si myslel, že všetky pevniny sveta dokonale poznáš, pravdepodobne sa mýliš. Vedci nedávno objavili dávno stratený mikro kontinent, ktorý sa ukrýval vo vodách Severného ľadového oceánu. V minulosti v oblasti dochádzalo k posunu tektonických dosiek, čo spôsobilo štiepenie pevniny aj na tomto mieste. Ako sa kontinentu podarilo ukryť toľko rokov?
Neznáma pevnina
Nový mikro kontinent v oblasti Davisovho prielivu je oddelenou pevninou, ktorá vznikla tektonickou činnosťou pred desiatkami miliónov rokov. Vedci z University od Derby ju objavili absolútnou náhodou.
V oblasti medzi Kanadou a Grónskom skúmali pohyby dosiek, pričom zistili, že k javu došlo pravdepodobne „dlhým rozdeľovaním a posúvaním morského dna medzi Grónskom a Severnou Amerikou“, uvádza Daily Mail.
Záhada vzniku
Výskumníci zároveň uvádzajú, že Davisov prieliv je jednou z najväčších koncentrácií známych zlomových štruktúr. S dobrými zmenami v pohybe platní by sa mohlo prísť na to, ako tieto mikro kontinenty vznikajú.
„Tvorba podobných mikro kontinentov je jav, ktorý neustále prebieha. S každým zemetrasením môže vzniknúť nejaký nový. Cieľom našej práce je porozumieť ich formovaniu dostatočne dobre na to, aby sme mohli predpovedať ich budúci vývoj,“ uviedol v štúdii doktor Jordan Phethean.
Anomália štiepenia pevniny
Odborníci sa pri skúmaní lokality zamerali najmä na to, ako sa tento jav mohol vôbec vytvoriť. Počiatočné štiepenie, na pomedzí Kanady a Grónska, sa odhaduje na približne 118 miliónov rokov. Samotný pohyb jednotlivých tektonických dosiek, trval viac ako 30 miliónov rokov a skončil až v momente, kedy sa Grónsko zrazilo s ostrovom Ellesmere.
Mikro kontinent by mal byť údajne väčší, než všetky, ktoré sa doposiaľ podarilo objaviť – doposiaľ známe mali rozsah okolo 14 kilometrov, čo je takmer o polovicu menej, než v prípade tohto objavu. Vedecký tím dúfa, že ich zistenia, ktoré nadobudli na spomínanej lokalite, pomôžu v budúcnosti tomu, aby sa zistil dôvod tvorby mikro kontinentov aj v iných častiach sveta, ako napríklad na severovýchode Islandu (Jan Mayen) či pri pobreží Západnej Austrálie (Gulden Draak Knoll).
Zdieľať na