Mobilné operačné systémy prejdú zmenami: Tešiť sa môžu majitelia Androidov aj iOS!

mobil

Zmeny čakajú majiteľov Androidu aj iOS (Zdroj: Unsplash/Thom Bradley)

#Len pred niekoľkými dňami sa konala známa konferencia Apple, v ktorej spoločnosť oznámila pripravované novinky. Okrem iného pôjde aj o upgradnutú verziu mobilného operačného systému iOS 15.4.. Aké novinky môžeme očakávať v praxi a čo si pripravil pre svojich užívateľov Android?

Zmeny v iOS

Apple potvrdil, že budúci týždeň uvedie iOS 15.4. Jednou obzvlášť užitočnou funkciou, ktorá v najbližších dňoch zasiahne telefóny iPhone, je ďalší spôsob, ako odomknúť svoje zariadenie pomocou Face ID pri nosení rúška alebo respirátoru. Na odomknutie telefónu bez toho, aby ste si museli zložiť masku alebo zadať prístupový kód, už nebudeš potrebovať Apple Watch.

Novinku si budeš musieť aktivovať manuálne v časti Face ID & Passcode v Nastaveniach. Je tu však jedno kľúčové upozornenie – nefunguje to so slnečnými okuliarmi. Medzi ďalšie funkcie, ktoré sa očakávajú v rámci iOS 15.4, patrí varovanie proti prenasledovaniu pre AirTags, možnosť gender neutrálneho hlasu pre Siri, podpora adaptívneho spúšťania ovládača PS5 DualSense, spôsob pridávania poznámok k heslám iCloud Keychain a desiatky ďalších emotikonov.

Zmeny v Androide

Google oznámil, že pracuje na novej funkcii, ktorá podľa odhadov zníži priestor, ktorý niektoré aplikácie zaberajú, približne o 60 percent. Namiesto úplného odinštalovania aplikácie dočasne odstráni niektoré jej časti a vygeneruje nový typ balíka Android známy ako archivovaný súbor APK.

Tento balík uchováva vaše údaje až do okamihu, keď aplikáciu obnovíte do pôvodnej podoby. Namiesto odinštalovania aplikácie by si ju teda môžeš „archivovať“ – dočasne tak uvoľníš miesto a kedykoľvek môžeš aplikáciu rýchlo a jednoducho opäť aktivovať. A čo je najlepšie, tvoje osobné údaje to nijako neovplyvní. Funkcia sa nazýva archivácia aplikácií a dostupná by mala byť v priebehu tohto roku.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com
Odporúčame