#To, že sa svet doslova topí v plastoch nie je žiadnou novinkou. Mnohé organizácie, ale aj jednotlivci, bojujú proti tomuto problému. V snahe zachrániť čo sa dá, hľadajú ľudia takmer nemožné spôsoby, ktoré by našej planéte dokázali odľahčiť jej bytie. Skupina švajčiarskych vedcov teraz prišla s fantastickým spôsobom, ktorý by mal dopomôcť k riešeniu globálnej krízy.
Ekologická výzva
O najnovšom spôsobe, ktorý by mal uľahčiť recykláciu plastov, informovala nedávna štúdia, ktorá bola publikovaná v Nature Chemical Engineering. Podľa portálu Futurism by malo ísť o veľký míľnik v recyklácii odpadov, dokonca by mohol tento spôsob ovplyvniť celkové nakladanie s plastmi na našej planéte.
Recyklovanie plastov je, aj napriek pokročilej dobe, stále veľkou alchýmiou. Tradičné drvenie a tavenie nie je podľa výsledkov také efektívne ako sa doposiaľ predpokladalo. Neustála zmena skupenstva materiálu ho údajne oslabuje, čo sa podpisuje na poklese kvality každou opakovanou recykláciou.
To sa, samozrejme, podpisuje aj na dôsledkoch pre životné prostredie. Spracúvanie plastov prispieva k znečisteniu životného prostredia či tvorbe mikroplastov, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú ľudské zdravie a nárast populačných chorôb aj u mladých ľudí.
Očarujúca inovácia
Novinka, ktorú predstavil výskumný tím ETH Zurich, zahŕňa koncept rozkladu dlhých polymérnych reťazcov v plastoch na menšie molekuly. Tie by mali byť potom opätovne zostavené do klasických plastov alebo v prípade nevyhovujúcich kusov premenené napríklad na letecké palivo.
Metóda využíva pokročilé chemické techniky, ktoré umožňujú presné narábanie s molekulárnymi väzbami, čo z nej robí sľubné riešenie na vytvorenie obehového hospodárstva pre plasty. „Snom každého chemického inžiniera je mať po ruke takýto vzorec pre svoj proces,“ zdôraznil Javier Pérez-Ramírez, hlavný výskumník štúdie.
Zníženie plastového odpadu
Ak by sa táto schopnosť recyklácie uplatnila, znížil by sa plastový odpad, ktorý okupuje skládky či oceány. To by vyriešilo otázku znečistenia životného prostredia a vyčerpania prírodných zdrojov. Avšak, ak by sa táto metóda stala komerčnou, mohlo by to mať ešte väčší efekt.
Komercializácia by podľa vedcov mohla viesť k podstatnému zníženiu plastových odpadov a environmentálnych dopadov, ktoré s ním súvisia. Cieľom odborníkov je teraz zlepšenie procesu a jeho dôsledné preskúmanie a otestovanie.
Zdieľať na
Zdieľaní