Poznáme nominácie na Emmy 2023: HBO sa preslávilo réžiou, no Netflix upadá! Tipneš si, aký seriál vedie?

Druhým v poradí je postapokalyptický seriál The Last of Us (Zdroj. Flickr.com/miftah malik)

#Pri výbere filmov a seriálov sa zvykneme spoliehať na množstvo ich ocenení (okrem Zlatej maliny). V rámci filmov si všímame Oscary a vo svete seriálov je tým najprestížnejším práve Emmy. Len nedávno sme spoznali nominácie na víťazov 75. ročníka a zatiaľ čo sa HBO vznáša v oblakoch, Netflix sa prepadol pod čiernu zem. Počtom nominácií nikoho neprekvapila ďalšia séria hitu Boj o moc (Succession), no rozhodne zaskočili tieto novinky!

HBO vedie v kvantite aj kvalite

Streamovacia platforma HBO sa snaží udržiavať si svoje renomé „ochrannej známky“ kvalitnej produkcie, čím si tento rok vyslúžila neuveriteľných 127 nominácií. Nie je to však len o ich počte, pretože viaceré z nominácií spadajú do významných kategórií, ako je „Najlepšia réžia dramatického seriálu“ (5 nominácií), „Najlepší scenár dramatického seriálu“ (3) či „Najlepší strih“ (6). Tie nás len utvrdzujú v tom, že HBO Max tvorí kvalitné seriály.

Z jeho dielne pochádza aj minuloročný víťaz – komediálna dráma plná čierneho humoru s názvom Boj o moc (Succession). Vo vedení je aj tento rok, pričom jej štvrtá a posledná séria zozbierala až neskutočných 27. nominácií (z toho 14 bolo hereckých). Priaznivcov seriálu tento úspech zrejme nezaskočil a pre tých, ktorí sa na svet mediálneho priemyslu a komplikovaných rodinných vzťahov ešte nenaladili, sú nominácie dôkazom jeho kvality.

V tesnom závese je Biely lotus s 23 a The Last of Us s 24 nomináciami, ktorý ako nováčik poriadne prekvapil. Silné HBO trio vyzbieralo dokopy neuveriteľných 74 nominácií

Bez povšimnutia neostala ani novinka Rod draka s 8 nomináciami, vrátane príležitosti získať cenu za „Najlepší dramatický seriál“.  Ako sa darilo konkurenčnému fantasy prequelu Pán prsteňov: Prstene moci od Amazonu? Získal 6 nominácií v oblasti kostýmov, dizajnu, pôvodnej hudby a špeciálnych efektov. Nominácia síce nezaručuje zisk zlatej sošky, no Targaryenovci môžu v rámci svojich možností oslavovať.

Títo herci sa môžu tešiť už teraz!

Pre Bellu Ramsey ide o úplne prvú príležitosť získať Emmy, a rovno za najlepší herecký výkon v úlohe zázračnej rebelky Ellie Williamsovej! Tohtoročné nominácie sú skutočne jedinečné, pretože si výrazne všímali hercov juhoamerického pôvodu. Ako historicky druhý v poradí bol nominovaný umelec s chilským pôvodom, daddy Hollywoodu, Pedro Pascal.

Podobne obstála aj Jenna Ortega  (s rolou Wednesday v rovnomennom seriáli od Netflixu), ktorá je historicky druhou nominovanou latino herečkou v kategórii „Najlepšia hlavná herečka v komediálnom seriáli“. 

Herečka tiež stojí za ďalším míľnikom – stala sa druhou najmladšou ženou nominovanou v tejto kategórii. Ak by sa týmto hercom napokon nepodarilo premeniť príležitosti na ocenenia, stále majú čo oslavovať!

Ako obstál Netflix?

Streamovacej platforme a štúdiu Netflix sa počtom zozbieraných nominácií (celkom až 103) nedarilo síce najhoršie, no ani zďaleka nedominoval v hlavných kategóriách. Darilo sa mu v kategórii „Najlepšia réžia minisérie či televízneho filmu“ (4 nominácie), kde ho výrazne podržal Beef aj Dahmer, s totožným ziskom 13 nominácií.

Spomínaná Wednesday bodovala v 12 kategóriách a ako si počínal Stranger Things? Získal 6 nominácií, no očakávania mnohých fanúšikov boli rozhodne vyššie! Je skutočne prekvapivé, že sa jeho 4. séria neumiestnila medzi  „Najlepšími dramatickými seriálmi“, no negatívne vlny možno spôsobilo aj rozdelenie častí na dve polovice. Práve preto nespĺňala viaceré kritériá a nespadala tak do kategórie. Inak by istotne zamútila vody!

Na prázdno neodchádza Apple TV+ či Disney Plus

Pomerne vysoko vystrelila 3. séria komediálneho seriálu zo sveta športu Ted Lasso od Apple TV+, so ziskom 21 nominácií. Seriál nie je v tejto oblasti žiadnym prekvapením, pretože je už tretí rok po sebe nominovaný na „Najlepší komediálny seriál“. V priebehu troch sérií vyhral už 8 cien Primetime Emmy a možno si brúsi zuby aj na ďalšie. Napokon sa streamovacej platforme Apple TV+ podarilo tento rok vyzbierať 54 nominácií.

Disney Plus počas poslednej sezóny vsadilo na putovanie naprieč galaxiami a to mu zaistilo 40 nominácií. Svet Star Wars, do ktorého spadajú seriály ako The Mandalorian (s najvyšším počtom 9), Andor (8) či Obi-Wan Kenobi (5), sa osvedčil ako zaručený materiál. Platforma sa umiestnila v niekoľkých dôležitých kategóriách, takže nám ostáva už len čakať!

Kedy sa dozvieme výsledky?

O všetkom rozhodnú členovia Národnej televíznej akadémie v posledkom kole hlasovania, ktoré sa uskutoční koncom augusta.

Si zvedavý, kto premení nomináciu na ocenenie? Udeľovanie Emmy vysiela stanica Fox v priamom prenose 18. septembra a my ho zrejme uvidíme až o deň neskôr. Otvor si diár alebo kalendár v mobile, nech ti nič neujde.

 

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk csfd.cz ew.com edition.cnn.com
Odporúčame