Vynález ako z Harryho Pottera: Vedci sa hrajú s neviditeľnosťou – koľko to bude stáť?

Neviditeľnosť by vďaka vedcom mohla byť nadosah a dokonca si to nevyžaduje ani milióny na bankovom konte (Zdroj: Instagram/invisibility_shield_co)

#Túžil si ako dieťa (alebo možno stále túžiš) po živote ako zo známej čarodejníckej ságy? Závidel si Harrymu jeho neviditeľný plášť, s ktorými by si si vedel naplánovať kopec nezabudnuteľných dobrodružstiev? Neviditeľnosť by vďaka vedcom mohla byť na dosah a dokonca si to nevyžaduje ani milióny na bankovom konte. Ako je to možné?

Na tajných potulkách

Mať neviditeľný plášť (alebo v tomto prípade štít), by mohlo byť veľmi praktické. Mohol by si sa dostať na miesta, kam sa bežne nedostaneš alebo zažiť veci, ktoré len tak nezažiješ. Ak si myslíš, že toto je hudba ďalekej budúcnosti, musíme ťa sklamať.

S nápadom prišli vedci v Londýne ešte v roku 2022, kedy vyvinuli a otestovali prvé prototypy tohto zaujímavého maskovacieho zariadenia. Funguje na báze ohýbania svetla vďaka špeciálnym šošovkám a má schopnosť ukryť aj viacerých ľudí naraz.

Nevídaná technológia

Aj keď by sa mohlo zdať, že štít musí byť gigantický, aby mohol splniť všetky vyššie spomenuté požiadavky, nie je tomu tak. Jeho miery sú okolo 180 centimetrov do výšku a 120 centimetrov na šírku.

Na výrobu tejto vecičky bol použitý polykarbonát a je navrhnutá tak, aby odrážala svetlo od osoby, ktorá stojí za štítom. Dochádza k tomu tak, že človek na druhej strane štítu nevidí absolútne nič.  „Šošovky v tomto poli sú orientované tak, že vertikálny pás svetla odrazený stojacim/krčiacim sa objektom sa rozptýli, keď sa rozloží vodorovne pri prechode cez zadnú časť štítu,“ uviedol autor projektu.

Neviditeľný za pár stoviek

 „Pozadia s definovanými horizontálnymi líniami tiež fungujú mimoriadne dobre. Môžu to byť prírodné prvky, ako je horizont alebo človekom vytvorené prvky, ako sú steny, koľajnice alebo maľované čiary,“ dodali spoluautori.

Spoločnosť Invisibility Shield Co. ponúka štít za uvádzaciu cenu 699 libier. Neviditeľnosti sa tak môžeš zhostiť za približne 815 eur. „Naše nové štíty boli úplne prepracované tak, aby boli stabilnejšie, keď zostanú voľne stáť, ľahko sa držia a dajú sa vziať kamkoľvek chcete,“ uzatvára autor.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame