Výskumníci odhalili tvár doteraz nedotknutej múmie: Neuveríš, čo sa v sarkofágu ukývalo!

sarkofág

Vedci odhalili tvár ukrytú v sarkofágu (Zdroj: Unsplash/Narciso Arellano)

#Človek je tvor zvedavý, a preto sa niet čomu čudovať, že neustále posúvame možnosti nášho poznania. Prednedávnom vedci nahliadli do doteraz nedotknutého sarkofágu. Nemusíš sa ničoho báť, v tomto prípade nejde o žiadny fantasy príbeh. Posvätnosť nebola nijako narušená, pretože išlo o digitálne zobrazenie tváre múmie.

Jednoduché vyšetrenie

V roku 1881 archeológovia objavili múmiu Amenhotepa I. v dedine Deir el-Bahari. Vedci 140 rokov trpezlivo čakali, pretože nechceli narušiť schránku sarkofágu a rozbaliť telo kráľa, aby ju náhodou nepoškodili. Vďaka technológii počítačovej tomografie (bežné CT vyšetrenie, ktoré sa používa aj v medicíne) už toto riziko nemusia podstupovať. Výskumníci z Káhirskej univerzity nedávno digitálne „rozbalili“ Amenhotepa, aby sa dozvedeli niečo viac o jeho živote a dynastii.

Archeológovia použili  prvýkrát CT „vyšetrenie“ na múmii v roku 1977. Keďže táto technológia dozrela a stala sa dostupnejšou, umožnila výskumníkom študovať múmie viac do hĺbky, čo dovtedy nebolo možné. V roku 2017 sa napríklad chicagské múzeum využilo na bližšie preskúmanie svojej zbierky prenosné CT skenery.

Zomrel podozrivo mladý

Skenovanie odhalilo, že keď zomrel, mal asi 35 rokov. „Zdá sa, že Amenhotep I. sa fyzicky podobal na svojho otca: mal úzku bradu, malý úzky nos, kučeravé vlasy a mierne vyčnievajúce horné zuby,“ povedala pre BBC doktorka Sahar Saleem, vedúca autorka štúdie. Nie je jasné, prečo zomrel v takom mladom veku. Výskumníci totiž nenašli žiadne dôkazy o vonkajších ranách alebo znetvoreniach, ktoré by mohli prispieť k jeho smrti.

Ľudia nie sú len dobrí a úctiví voči iným kultúram, pretože to, čo výskumníci objavili, boli rôzne posmrtné zranenia, ktoré telu pravdepodobne spôsobili vykrádači hrobov. Avšak telo bolo pri skenovaní úplne v poriadku. Výskumníci zistili, že škodu „s láskou napravili“ zádušní kňazi 21. dynastie asi 400 rokov po Amenhotepovej smrti. Na opätovné spojenie hlavy a krku k sebe použili ľanový pásik ošetrený živicou. Výskumníci tiež našli asi 30 amuletov skrytých medzi Amenhotepovými obväzmi.

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com
Odporúčame