Tak toto by si na dovolenke vidieť nechcel! Pozor na obzvlášť nebezpečný vodný úkaz: Môže ťa stáť život

Pozor na obzvlášť nebezpečný vodný úkaz

Pozor na obzvlášť nebezpečný vodný úkaz.(Zdroj: Unsplash.com/ frank mckenna)

#Videl si už niekedy štvorcové vlny? Aj to je totiž bežnou súčasťou morí na niektorých miestach. Tento jedinečný úkaz láka množstvo turistov z celého sveta. V takom mori by si sa však rozhodne nechcel nachádzať. Ide totiž o veľmi nebezpečný prírodný jav, ktorý ťa môže stáť život.

Morské vlny si vie predstaviť asi každý z nás. Na niektorých miestach sú však skutočne jedinečné a majú štvorcový tvar. Ako je to možné? Jednoducho. Ide totiž o miesta, kde sa stretávajú dve moria, pričom každé z nich má vlastné prúdenie vôd. Na niektorých miestach je toto prelýnanie dvoch morí nevýrazné avšak niekde, ako napríklad na plážach Tel Avivu alebo pri západnom bode francúzskeho ostrova Rhé, ide skutočne o jedinečný a prekrásny úkaz. Tam totiž tieto moria narážajú kolmo na seba a tak vytvárajú štvorcové obrazce. Informuje o tom portál Science Alert.

Hoci sa môže zdať, že tento jav vyzerá skutočne jedinečne a úžasne, ocitnúť sa na takom mieste by si skutočne nechcel. Takéto vlny môžu byť totiž pre človeka veľmi nebezpečné. Zvláštne prúdenie vĺn môže spôsobiť prevrátenie manšej loďky. Nebezpečné sú aj pre plavcov, ktorí sa v takejto vode môžu utopiť. Ak sa teda chystáš na miesto, kde sa tento úkaz objavuje buď skutočne opatrný!


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame