NÁZOR Facebook zrušil Prieskumníka a introverti panikária: Prečo nám nakoniec bude chýbať?

pixabay.com

#Október 2017. Ľudia v panike vybiehajú na ulicu, trendsetteri nemajú komu ukázať svoj najnovší outfit, ktorý by si žiadny zdravý jedinec nedal ani na gopnik párty, webové portály nechápu, prečo nikto nečíta ich články. Znie to síce ako scéna z konca sveta, no jediné čo sa stalo, je spustenie novej funkcie najpopulárnejšej sociálnej siete. Tá dostala názov Prieskumník.

Keďže každý z nás (vrátane mňa) sa hrdo hlási k tomu, že na Facebooku nie sme závislí, aj mňa išlo prvotne rozdrapiť a nevedel som rozdýchať, ako je možné, že táto sociálna sieť sa rozhodla pristúpiť k takémuto radikálnemu kroku. V podstate išlo o rozdelenie zoznamu s novinkami na dve časti tak, že na jednom mieste sme si mohli pozerať príspevky od priateľov či skupín, zatiaľ čo v druhom sme videli posty lajknutých stránok, prípadne stránok, ktoré si zaplatili za inzerciu.

Škody boli prvotne obrovské. Webové portály strácali čítanosť, pretože Prieskumník z nelogických dôvodov niekedy posúval na pozíciu najaktuálnejších informácií aj niekoľko hodín (či dokonca dní) staré články. To spôsobilo obrovský chaos, množstvo zdrvených tínedžerov a pokles ziskov z reklamy.

Nebudem sa tváriť, že som sa s touto najradikálnejšou zmenou sociálnej siete vyrovnal rýchlo. Pri šestnástej cigarete, prekonaní dvoch záchvatov úzkosti a chabom pokuse hacknúť Facebook, ktorý stroskotal už zamrznutím prehliadača pri zobrazení zdrojového kódu, som však nad všetkým začal premýšľať s čistou hlavou.

Politicky nestabilná Bolívia, zločinom prerastená Guatemala a Kambodža, nie tak nedávnou vojnou rozvrátená Srí Lanka, Srbsko a Slovensko. Po sústavnom pýtaní sa samého seba, prečo sa Facebook rozhodol pre túto zmes šiestich krajín, v ktorých bude testovať Prieskumníka, som sa rozhodol nedobrovoľne ho prijať a začať s ním nútene žiť. Časom som si začal uvedomovať, že toto rozdelenie noviniek vôbec nie je tak zlé, ako sa na prvý pohľad zdalo.

Pokiaľ nájdete medzi priateľmi aspoň jednu ženu, ktorá práve porodila, tak viete o čom hovorím. Dvadsaťosem fotiek denne rovnakého dieťaťa vždy s iným popisom (sme sa vykakali, grckali, papali a spinkali…) bolo razom preč. Stačilo prejsť prstom doľava a ja som už nevidel nové gélové nechty, fotky z opileckých párty či desiatky motivačných obrázkov priateľov, ktorí 25 hodín denne trávili na Facebooku.

Videl som iba to, čo som skutočne vidieť chcel, pretože som sa sám rozhodol, že to budem sledovať. Samozrejme, že zaplatená reklama stránok bola prinajmenšom otravná. Nesmieme zabúdať, že tá tu bola aj predtým a zostane aj po tom, čo Prieskumník pred pár dňami z našej milovanej knihy tvárí definitívne zmizol. Tá funkcia nebola zlá, pekne nám roztriedila príspevky priateľov a stránok, takže človek si sám mohol vybrať, čo si chce v daný moment pozrieť.

Prieskumník mal rozhodne potenciál, ktorý nebol dotiahnutý do konca, čo sa podpísalo pod zobrazovaním často neaktuálnych informácií. Predstavte si ale, že by bol vyladený do dokonalosti a podľa nášho gusta. Verte mi, že keď vás zase zasypú otravné príspevky priateľov, ktorých si z istých logických príčin nemôžete či nechcete zmazať, ešte vám bude chýbať.

Keď sú z rodičov stalkeri: Prečo máme problémy s rodinou na sociálnych sieťach?

Odporúčame