Rozprávkové koče, horské výhľady, povestné syrečky aj adrenalín: To všetko len kúsok od Slovenska, navštív s nami Olomouc!

olomouc

Navštív s nami krásne mesto Olomouc (Zdroj: GettyImages)

#Iba pár hodín od hraníc nájdeš rozprávkové zelené hory, kvalitnú gastronómiu a mesto, ktoré dýcha históriou. V Olomouci a jeho okolí sa vďaka našim overeným tipom určite nudiť nebudeš.

#1 Múzeum kočiarov

Malebná obec Čechy pod Kosířem ukrýva tú najväčšiu zbierku historických kočiarov, saní a lampášov široko-ďaleko. Neprevracaj hneď očami, tento výlet do minulosti ťa chytí aj v prípade, že nehltáš stredoveké romány. Majiteľ Václav Obr venoval obnove starobylých kočov celý život a počas hodinovej prehliadky ťa prenesie do čias feudálnej smotánky, kočišov, konských záprahov, talentovaných remeselníkov a (ne)pohodlného cestovania.

Ako sa šľachta kedysi presúvala po Európe, môžeš pozorovať na viac ako stovke exponátov, vrátane viacerých skutočne unikátnych kúskov. Napríklad taká Zlatá karosa vyrobená vo Francúzsku pred takmer 400 rokmi, patrí s úctyhodnou dĺžkou 6 metrov a bohatým barokovým zdobením ku klenotom zbierky.

Múzeum je otvorené celoročne a vstupné ťa vyjde na 110 Kč (asi 4,30 eur). Koče sú ináč dostupné na prenájom nielen pre filmárov, ale aj širokú verejnosť. Ak napríklad hľadáš štýlový príchod na svadbu, už vieš, na ktoré dvere treba klopať.

múzeum kočiarov
Múzeum kočiarov ukrýva množstvo unikátov, napríklad aj tento zlatý francúzsky koč vyrobený pred 400 rokmi (Zdroj: Pedro)

#2 Hrad Helfštýn

Vznikol koncom 13. storočia a patrí k jedným z najnavštevovanejších v kraji. Každoročne sa tu organizujú kováčske remeselné festivaly a dielne, ktorých umelecké produkty sú vystavené po celom areáli. Ak hľadáš romantické miesto dýchajúce stredovekom a perfektné výhľady po okolí, Helfštýn určite nevynechaj. Vstup stojí 150 Kč (necelých 6 eur), hrad je počas zimných mesiacov otvorený iba cez víkendy.

#3 Pivovar TVARG

Navštíviť Olomouc a vynechať ochutnávku domácich tvarôžkov by bolo ako cestovať do Neapolu bez ochutnávky miestnej pizze. Výroba milovaných aj zatracovaných tvarôžkov sa s okolím Olomouca spája už od 15. storočia a okrem tradičných veľkotovární sa o svoje miesto hlásia aj nezávislí výrobcovia ako TVARG. Firma otvorila svoj remeselný pivovar a ručnú tvarôžkáreň v mestečku Velká Bystřice na začiatku pandémie, a dnes sa teší veľkej obľube nielen domácich, ale aj turistov.

V prevádzke ti vysvetlia, akú náročnú a zdĺhavú cestu musí tvaroh prejsť, kým sa ti dostane na stôl v podobe legendárneho syrčeka a ak návštevu spojíš aj s prehliadkou ich remeselného pivovaru, naučia ťa tiež, ako správne čapovať pivo. Keď už nič iné, zastaviť sa tu oplatí minimálne pre kopec miestnych špecialít od tvarôžkovej nátierky cez tvarôžkový tatarák až po tvarôžkovú klobásu.

Remeselné pivo a tvarôžky na všetky spôsob
Remeselné pivo a tvarôžky na všetky spôsoby — aj o tom je návšteva TVARG-u. (Zdroj: Pedro)

#4 Olomouc

V tomto tradične študentskom meste sa nudiť nebudeš. Olomouc má okrem bohatej kultúry aj zaujímavú históriu, je mega fotogenický a magický. Ak ťa niekedy túlavé topánky zaviedli do Banskej Štiavnice, hovoríme o podobnom vibe. Zachovalé a priestranné historické centrum, zašité uličky a atmoška starých bohatých Čiech. Ubytovať (alebo len naobedovať) sa môžeš v Eatery & Bakery Long Story Short, v ktorej si zamiluješ príjemné ceny a modernú gastronómiu. Romantickú večeru zase vyriešiš v Entrée restaurant. Lacné to nebude, ale 9-chodové degustračné menu pošteklí každý tvoj chuťový pohárik. S rezerváciou ale veľmi neotáľaj, reštika je obsadená na mesiace dopredu!

olomouc
Zašité uličky a čarovné zákutia. Vitaj v Olomouci! (Zdroj: Pedro)

#5 Vodná prečerpávacia elektráreň Dlouhé stráně

Jeden zo 7 divov Česka je zároveň aj jeho najrozsiahlejším vodným energetickým dielom. Elektráreň sa skladá z dvoch nádrží a denne prečerpá viac ako 2,6 milióna m3 vody. Dielo je tak masívne, že do hornej nádrže by sa vošlo až 15 futbalových ihrísk. Nachádza sa na vrchu kopca, odkiaľ máš nielen krásne výhľady na celé Jeseníky, ale aj možnosť dať si najdlhší zjazd kolobežkou v Česku. Exkurzia do elektrárne ťa vyjde na 100 Kč (4 eurá).

elektráreň
Hornú nádrž si možno prejsť dokolečka, krásne výhľady na okolité kopce máš garantované. (Zdroj: Pedro)

#6 Jeseníky

Vitaj v raji pre milovníkov turistiky, prírody a aktívneho relaxu. V Česku patria k najzalesnenejším územiam, lesy tu pokrývajú až 80 % plochy. V lete sem vycestuj za čerstvým vzduchom, čírymi prameňmi, 119 vrchmi nad 1000 metrov či cykloturistikou.

V zime je dostupných množstvo zjazdoviek, ale napríklad aj 400 km bežeckých lyžiarskych trás.

Najvyšší vrch Praded má príjemných 1637 m n.m. Ak sa vyštveráš hore, okrem rozprávkového výhľadu z rozhľadne na teba v miestnej reštike počká aj fajnové občerstvenie.

Jeseníky
Výhľady ako z rozprávky! Pre milovníkov prírody a turistiky sú Jeseníky rajom na Zemi (Zdroj: Pedro)

Tak vidíš, Olomoucký kraj nie sú len „tvargle“ a nuda. Zelené hory, neošúchané atrakcie a kvalitné jedlo sľubujú nielen pekné fotečky na instagram, ale aj kopec zážitkov na celý život.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame