Naše údaje boli zneužité: Facebook je vo veľkých problémoch, celebrity sa z neho sťahujú

Pixabay,com

#Koľkokrát ste sa už stretli s tým, že niekto z vašich známych na Facebooku písal o tom, ako si zmaže profil? Dnes je táto téma o niečo aktuálnejšia, ako v minulosti. Pod hashtagom #DeleteFacebook na opustenie sociálnej siete navádzajú aj známe osobnosti. Čo je vo veci? V prvom rade únik údajov o používateľoch Facebooku, ktoré môžu Marka Zuckerberga a jeho produkt dostať ešte do veľkých problémov.

50 miliónov

Aktuálna kauza súvisí s firmou Cambridge Analytica, ktorá využívala údaje o používateľoch na to, aby cielene umiestňovala obsah na steny používateľov, z čoho profitovali ich klienti. Navyše, cez inštalované aplikácie v rámci Facebooku sa k nim nedostávali len údaje o samotnom používateľovi, ale aj o všetkých jeho priateľoch. Odhaduje sa tak, že až 50 miliónov používateľov padlo do rúk tejto firmy. Tá ich následne vedela využiť v kontroverzných kampaniach v prezidentských voľbách, ktoré vyhral Donald Trump alebo pri hlasovaní o brexite. Napomohli tak aj šíreniu takzvaných fake news.

Údaje z aplikácií

Čo to pre nás znamená? V slovenskom kontexte a veľmi zjednodušene by to mohlo byť takto – v rámci Facebooku ste si urobili kvíz alebo nainštalovali hru. Pri inštalácii ste zaklikli podmienky, ktoré číta málokto. Používali ste aplikáciu a údaje o vašich priateľoch, lajkoch pre príspevky i stránky sa zbierali. A to dokáže o vás a vašich záujmoch vytvoriť dokonalý obraz. Firmy, akou je napríklad Cambridge Analytica, využijú práve to, aby boli želané príspevky, napríklad pred voľbami, mierené práve na vás.

#GoodbyeFacebook

Doteraz sa z Facebooku z času na čas sťahovalo len pár známych, ktorí sa po čase aj tak vrátili. No terajšia kríza môže skutočne najsilnejšej sociálnej siete uškodiť. Svoj profil z neho napríklad demonštratívne vymazal Elon Musk a jeho firmy Tesla a SpaceX, ktoré mali státisíce fanúšikov. Pre rovnaký krok sa rozhodla napríklad aj speváčka Cher, prípadne skupina Massive Attack. A nabáda k nemu napríklad aj šéf Whatsappu.

S výnimkou Muska možno nejde o najdôležitejšie mená šoubiznisu, ale odkaz je jasný – Facebook nedokázal zabezpečiť naše dáta a tak ho nechcú ďalej využívať. Navyše, okrem finančných problémov – hovorí sa, že sociálna sieť prišla od prepuknutia škandálu o 10 miliárd dolárov – je naštrbená predovšetkým jej reputácia.

 

Odporúčame