#S každým športom prichádzajú na scénu aj tradície hráčov alebo tímov. Aj v hokeji existujú rituály, ktoré môžeš vidieť na ľadovej ploche, no veľa z nich sa odohráva aj v tímových kabínach.
Hádzanie čiapok na ľad
V angličtine sa táto obyčaj nazýva hat trick. Keď jeden hráč za zápas skóruje trikrát, diváci hodia svoju čiapku na ľad. Táto tradícia sa začala zaužívať v Amerike, kde diváci dostávali zadarmo čiapky na hokejových štadiónoch. Bohužiaľ, v dnešnej dobe čiapku pri vstupe na štadión nedostaneš, takže si musíš jednu priniesť so sebou.
Dnes už organizátori majstrovstiev nemajú túto tradíciu v láske, pretože môže predĺžiť zápas a ľadová plocha sa kvôli tomu musí dokonca vyčistiť. No aj napriek tomu je to veľmi pekný zážitok a fanúšikovia si tento moment užívajú.
Stúpiť sem prináša smolu!
Keď sa niekedy ocitneš v šatni, nikdy nestúpaj na tímové logo, pretože to prináša nešťastie v nasledujúcom zápase. V niektorých tímoch dokonca platí pravidlo, že zakaždým, keď sa tvoja noha ocitne na logu, musíš ako pokutu zaplatiť nejakú sumu do tímovej kasičky.
Pôvod tejto tradície nie je veľmi známy, no na internete môžeš vidieť, ako sa niektorým celebritám podarilo toto nepríjemné faux pas, za čo si vyslúžili dávku výsmechu a hanby. Táto bizarná povera v mnohých šatniach vládne dodnes a dostala sa dokonca aj na filmové plátna. Pozri si napríklad film Smečka.
Brankárske betóny značia šťastie
Na začiatku zápasu si môžeš všimnúť, že každý hokejista z tímu príde k brankárovi a hokejkou mu pobúcha po betónoch. V hokejovom kóde to znamená, že mu dávajú podporu a uznanie, čím ho chcú namotivovať k lepším výsledkom a dobre odchytaným gólom.

Klopanie na brankárove betóny pochádza z NHL, raz totiž hráči istého tímu zaklopali brankárovi na chrániče. Zápas nakoniec vyhrali a odvtedy si túto tradíciu zaužívali aj ďalšie družstvá. Rovnako tak sa stalo veľmi populárne aj ťuknutie hlavy s brankárom po vyhratom zápase na znaky vďaky.
Jeden deň súkromnej radosti
Po vyhratom turnaji sa vždy strhne veľká oslava a rozdáva sa víťazný pohár. Ak si sa aj ty niekedy pýtal otázku, či si hráči môžu trofej zobrať aj domov, tak si nebol vôbec vedľa. Po turnaji každý z hráčov dostane turnajový pohár na jeden deň, aby si v súkromí vychutnali radosť pre seba.
Keď si trofej všetci doma vystriedajú, nakoniec sa vystaví na nejaké vopred určené miesto. Pôvodne sa tento zvyk prebral takisto z NHL, keď si hráči navzájom posúvali Stanley Cup. Povráva sa, že niektorí hráči z výherných pohárov jedia zmrzlinu.
Hokejka za hokejku
Po skončení zápasu si môžeš všimnúť, že veľa hokejistov sa pristaví pri hendikepovaných a chorých návštevníkoch zápasu, pričom si s nimi vzájomne vymenia hokejky. Takmer každý hokejista svoju hokejku podpíše a bezpečne prehodí cez mantinel a spätne si zoberie inú.
Tento rituál sa vraj traduje od prvých zápasov a keď budeš pozorný, určite si ho všimneš aj na majstrovstvách. Samozrejme, zdravotne znevýhodnení diváci majú často prístup aj do tímových šatní, kde si môžu vymeniť hokejky mimo kamier a spraviť si pár fotiek.
Žiletka ide bokom
Vlasy a brada sú pre hokejistov veľmi emočná záležitosť. Tímoví hráči si neraz od začiatku šampionátu až po vyradenie vôbec neholia brady, ani nestrihajú vlasy. Avšak, na majstrovstvách, ktoré trvajú iba dva týždne, si tento zvyk natoľko nevšimneš. Viditeľnejšie je to trebárs v americkej NHL.

Začalo to údajne v roku 1980, keď si hráči tímu New York Islanders prestali v boji o Stanley Cup holiť bradu a vlasy. Verili, že to prináša šťastie a upevňuje tímového ducha.
Zdieľať na
Zdieľaní