Meria dva a pol metra: Turecký farmár je najvyšší muž na svete

Najvyšší muž sveta

Tureckého farmára Sultana Kösena by si si celkom určite všimol takmer kdekoľvek (ZDROJ: commons.wikimedia/Helgi Halldórsson)

#Volá sa Sultan Kösen, živí sa farmárčením a žije v malej dedine kdesi v Turecku. Podľa tohto popisu by si si možno predstavil priemerného občana, ničím nelíšiaceho sa od iných priemerných občanov. No Kösen je najvyšší muž na svete. Meria až 251 centimetrov, a to, čo mnohí muži nielen v jeho veku považujú za samozrejmosť, jemu žalostne chýba. Informuje o tom portál allthatsinteresting.com.

Chýba mu to najcennejšie

Sultan Kösen je najvyšším žijúcim, a celkovo siedmym najvyšším mužom v histórií. Je teda, pochopiteľne, zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov. Impozantná výška mu síce do života priniesla aj viacero výhod, vrátanie rôznych spoluprác a celkového záujmu o jeho osobu, no, ako sám vraví, chýba mu to najcennejšie: láska.

Narodil sa v roku 1982 a ani jeden z jeho rodinných príslušníkov svojou výškou z davu nevytŕčal. Dokonca ani samotný Kösen. To všetko sa ale zmenilo po tom, ako dovŕšil desiaty rok. Kvôli svojmu čoraz enormnejšiemu rastu nebol schopný dokončiť štúdium, a tak sa stal farmárom. Jeho obľúbeným športom bol basketbal, no ani do miestneho basketbalového tímu ho pre jeho výšku neprijali.

Špeciálna liečba

Choroba, ktorou farmár trpí, sa nazýva aj Gigantizmom. Spôsobuje ju nadmerná produkcia rastového hormónu, samotný rast končatín a predovšetkým kĺbov je bolestivý, v mnohých prípadoch sa postihnutý dočká predčasnej smrti.

V roku 2010 Kösen tiež podstúpil špeciálne vyšetrenie, ktoré viedla University of Virginia Medical School. V roku 2012 univerzita vyhlásila, že liečenie bolo úspešné a odborníkom sa nielenže podarilo odstrániť nádor na mozgu, ktorý podľa všetkého samotné ochorenie vyvolal, ale aj zastaviť rast končatín.

Sultan Kösen
Kösenovu abnormálnu výšku spôsobila nadmerná produkcia rastového hormónu (ZDROJ: Flickr/ Helgi Halldórsson)

Za láskou až do Ruska

Ako už bolo spomenuté vyššie, nadmerne vysoký farmár nebol počas svojho života schopný nájsť ženu, ktorá by ho milovala. Kvôli láske svojho života nakoniec vycestoval do Ruska.

„Počul som, že ruské ženy ľúbia vzrušujúcich, zdvorilých mužov. To by malo byť jednoduché!“ povedal pre časopis The Mirror. „Zaľúbená ruská žena bude zbožňovať svojho muža navždy.“

Napriek veľkému úsiliu však stále nenašiel tú pravú. Hoci nie je celkom isté, či bola jeho výška tým hlavným dôvodom, kvôli ktorému ju stále nenašiel, to, že sa o to naozaj zo všetkých síl snažil, sa mu uprieť rozhodne nemôže.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame