Najtesnejší prelet jedného z najväčších asteroidov: Budeš ho môcť pozorovať aj doma! Stačí ti na to jedna pomôcka

Asteroid.

Asteroid. (Zdroj: Unsplash.com/ Bryan Goff)

#K Zemi sa blíži obrovský asteroid, ktorý okolo nás preletí v doposiaľ najmenšej vzdialenosti. Bude od nás tak blízko, že okrem astronómov sa na neho budeš môcť pozrieť aj ty doma. Potrebuješ na to však jednu pomôcku.

Už koncom tohto mesiaca, konkrétne 27 mája o 16:25, môžeme očakávať prelet mohutného asteroidu s priemerom viac ako jeden kilometer. Okrem toho je obdivuhodná aj jeho rýchlosť. Vesmírom sa totiž pohybuje rýchlosťou až 47 000 kilometrov za hodinu. Jedná sa o najväčší asteroid, ktorý okolo našej Zeme za posledné mesiace preletel. Tento vesmírny objekt poznáme aj pod označením 7335 a je tiež známy ako 1989 JA.

Tento vesmírny úkaz budú môcť, okrem profesionálnych astronómov, pozorovať aj amatéri, ktorí nájdu u seba doma ďalekohľad. „Asteroid preletí vo vzdialenosti viac ako 4 milióny kilometrov od našej Zeme, konkrétne 4 024 720 km, čo je vyše 10-násobok vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom. Astronómovia z NASA ubezpečujú, že Zemi pri prelete tohto asteroidu nič nehrozí,“ informuje o tom portál imeteo.sk.

Vidieť ho budeš môcť cez ďalekohľad.
Vidieť ho budeš môcť cez ďalekohľad. (Zdroj: Unsplash.com/Ran Berkovich)

Astronómovia tento asteroid už dôverne poznajú. Okolo našej Zeme totiž preletel už niekoľkokrát. Ako poznamenali odborníci, „objavili ho v roku 1989, kedy sa priblížil k našej planéte, a potom preletel ešte v rokoch 1996 a 2015, no až tak blízko sa nedostal.“ Tento prelet však bude o niečo výnimočnejší. Pôjde totiž o jeho najtesnejší prelet. Očakáva sa, že do relatívne blízkej vzdialenosti sa k Zemi tento asteroid dostane aj v roku 2055 a taktiež v roku 2062.

Budeš tento asteroid pozorovať aj ty?


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame