Ktoré jazyky sveta sú najpoužívanejšie? Zostaneš poriadne prekvapený!

najpoužívanejšie jazyky sveta

Tušíš, ktorý jazyk je najrozšírenejším? (Zdroj: Unsplash)

#V dnešnej dobe plnej nadšencov cestovania a spoznávania iných kultúr sa stalo ovládanie cudzieho jazyka viac než potrebné. Máme pri cestovaní pocit, že sme vďaka stredoškolskej angličtine králi sveta a dohovoríme sa jednoducho všade.

Znalosť tohto jazyka sa považuje medzi samozrejmé dovednosti dnešnej doby. Avšak mrkli sme sa na štatistiky, zoradené podľa počtu rodených hovoriacich určitým jazykom a tie nás veľmi rýchlo vyviedli z omylu, že anglický a nemecký jazyk vládnu svetu. Prvému miestu kraľuje niekto úplne iný.

5. Arabský jazyk (315 miliónov ľudí)

Aj ty máš niekedy pocit, že ľudia zo západu a východu Slovenska hovoria odlišnými jazykmi? Potom mi dovoľ prestaviť ti tento skvost. Arabský jazyk je veľmi zložitý a má obrovské množstvo odchýlok.

Základ modernej arabčiny je veľmi blízky klasickej pôvodnej arabčine, ktorou je písaný aj Korán. Tu však prichádza na scénu zaujímavosť – aj napriek rovnakému základu sú odlišnosti v jazyku medzi jednotlivými územiami veľmi zreteľné.

V praxi to znamená, že by sa pokojne mohli stretnúť filozofi z Maroka a Ománu, ktorí by viedli hlboké debaty o každej perličke historických textov, avšak, mali by problém spoločne si objednať obed.

otvorená kniha
Arabský jazyk má mnoho podôb (Zdroj: Unsplash)

4. Hindčina (341 miliónov ľudí)

India má 23 úradných jazykov, pričom najpoužívanejšou formou komunikácie je hindčina, ktorá sa mieša s urdčinou. Hoci sú si veľmi podobné, jazykovedci stále diskutujú o tom, či sa dajú nazvať jedným jazykom. Oba jazyky zaznievajú v najviac v Pakistane a na severnom území Indie.

Ak si nadšenec týchto krajín, osvojiť si pár slov z hindčiny vôbec nie je zlý nápad. Okrem toho, že sa ňou dohovoríš asi viac ako angličtinou, je zaujímavé sledovať napríklad taký pôvod slov. Mnoho z našich zdomácnených verzií slov má totiž svoje korene práve tu. Vedel si, že práve z tohto jazyka pochádzajú slová ako šampón, bungalov či džungľa?

Mnoho slov v Slovenčine sa udomácnilo práve z jazykov z oblasti Indie (Zdroj: Unsplash)

3. Anglický jazyk (379 miliónov ľudí)

Hoci sme angličtinu hneď v úvode trošku ukracovali, jej prítomnosť v tomto zozname je jednoducho nevyhnutná. Anglický jazyk sa považuje za esenciálny v oblasti obchodu, cestovania a medzinárodných vzťahov.

Veľkou výhodou tejto reči je jej jednoduchosť a pomerne krátky čas, za ktorý sa dá osvojiť. Pre niektorých ľudí tiež symbolizuje známku príležitosti, grácie a lepšej kvality života.

Photo by Rafaela Biazi on Unsplash

2. Španielsky jazyk (460 miliónov ľudí)

Ak zbožňuješ latino hudbu a zvodné vlnenie bokov do jej rytmu, táto reč je to, čo hľadáš. Španielčina je kľúčom do srdca rovno celého kontinentu. Aj napriek tomu, že nie každý Katalánec ju považuje za svoj rodný jazyk, dohovoríš sa ňou prakticky všade. Je pritom úplne jedno, či ide o územie Južnej alebo Strednej Ameriky, Španielska či Mexika.

Okrem zmienených krajín je aj ďalších 21 štátov, ktoré majú španielčinu uzákonenú ako úradný jazyk. Španielsky jazyk má korene priamo v historickej latinčine. Španielsky prúd sa začal odvíjať v 5. storočí n. l. na západnom území Rímskej ríše.

Aj napriek tomu sa tento jazyk zaraďuje do kategórie fonetických rečí, čo prakticky znamená, že písmena sa vyslovujú jednoliato a každé má špecifickú melódiu. Táto skutočnosť je veľmi užitočná hlavne pre začiatočníkov, ktorí si tak vďaka melodike výslovnosť slov ľahšie zapamätajú.

Po španielsky sa dohovoríš vo viac štátoch ako by si čakal (Zdroj: Unsplash)

1. Mandarínska čínština (1,3 miliardy ľudí)

Aj napriek svojej nesmiernej zložitosti práve tento jazyk vo svete ovláda najviac ľudí. V prepočte na celú populáciu toto enormné číslo znamená, že ho ovláda každý šiesty človek.

Čínsky jazyk je, samozrejme, extrémne náročný, pretože sa zaraďuje do skupiny tónových jazykov. To znamená, že každá hláska má inú intenzitu a na základe tejto výšky sa definuje význam slova.

Čínština nie je len obyčajnou rečou, je povýšená na umenie. V krajine sa rozoznáva až päť tradičných druhov kaligrafie, ktorými sa vytvárajú rôzne ozdobné nápisy. Zaujímavosťou tiež je, že je posledným jazykom na svete, ktorý využíva hieroglyfy, teda piktografiu.

Jazyk, ktorý pripomína umenie (Zdroj: Unsplash)

BONUS – jazyk Lahnda

Medzi jeden z najviac využívaných jazykov sveta sa zaradil aj tento makrojazyk, ktorý je znova vo veľkom množstve využívaný na území Pakistanu. Lahnda je však len jazykom západného územia Pandžábu, východná časť má prakticky svoju vlastnú reč. Aj napriek tomu týmto jazykom hovorí približne 118 miliónov ľudí. Fascinujúce, nie?

Zdroj: babbel.com, fluentu.com, chinahighlights.com
Odporúčame