Najčudnejšie vianočné zvyky, ktoré ste tento rok robili: Kapustnica s vianočkou, fakt?!

Najčudnejšie vianočné zvyky.

Najčudnejšie vianočné zvyky. (Zdroj: Unsplash.com/Chad Madden)

#Vianoce sú jedným z najkrajších sviatkov cez rok. Konečne sa zíde celá rodina a spoločne si sadnú k štedrovečernému stolu. Avšak práve tieto sviatky sa vyznačujú rôznymi zvykmi. My sme zisťovali, ktoré sú u vás tie najčudnejšie.

Každá rodina oslavuje Vianoce po svojom. Hoci niektoré zvyky máme takmer všetci rovnaké, ako napríklad dávanie peňazí pod obrus či jedenie oplátok, niektoré zvyky sú skutočne jedinečné a dodržuje ich len málokto. Počas tohto vianočného obdobia sme sa pomocou nášho Instagramu pokúsili zistiť, ktorý vianočný zvyk je ten najčudnejší.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa HASHTAG SK (@hashtag.sk)

Najviac nás pobavil zvyk, kedy členovia rodiny hádžu orechy do každého kúta. „U nás máme veľa zvykov, ale jeden z najčudnejších je hádzanie orechov do každého kúta v dome. Má to zabezpečiť bohatstvo na nadchádzajúci rok,“ prezradila nám jedna z čitateliek.

Hádzanie orechov.
Hádzanie orechov. (Zdroj: Unsplash.com/Pratik Bachhav)

Pre niektorých je však tradíciou aj to, že sa v rodine niekto poháda. „Klasická predvečerná hádka musí byť.“ Dokonca aj jedlá, ktoré sa už s Vianocami spájajú, môžu byť v každej rodine iné, kým niekde si dávajú do kapustnice syr či rezance, inde zas zvolia niečo úplne iné. „Jeme kapustnicu so smotanou s vianočkou,“ podelila sa s nami čitateľka.

Hoci sú vianočné zvyky u každého iné, jedno však majú spoločné. Najdôležitejšie počas tohto obdobia je to, aby sa celá rodina spločne stretla a oslávila ich podľa svojich unikátnych tradícií.

Ďalšie netradičné zvyky:

„Už to nepraktizujeme, no keď sme boli mladší, tak po večeri, predtým ako sme rozbaľovali darčeky, sme obvolávali celú rodinu a spievali koledy… ako, keby to bolo po tom vybalení, tak nepoviem, ale slintajúc pod stromčekom..“

„Na Štedrý deň si prezliecť paplóny a vankúše do čistých obliečok, aby som si ľahla do voňavých. Bez tohoto nie sú u mňa Vianoce. Už asi 17 rokov. Začala som s tým, keď som mala 15…“

„Robím krížik na čelo každému členovi v domácnosti a vždy im zlepím ofiny.“

„Asi taký, že máme celý rok vianočnú výzdobu, lebo sa mi ju nechce baliť ani rozkladať.“

„Zvykneme podpáliť stromček. Ževraj to odháňa strašidlá.“

„Vždy varíme punč pred večerou, samozrejme, že aj ochutnávame. Verte, že sa ryba veľmi ťažko obaľuje potom.“

„Tým, že manžel pochádza z východu a ja zo stredu Slovenska, spojením tradičných štedrovečerných jedál nám vyšlo 7 chodov. No a pri tom poslednom je to už výzva, kto to dá a kto nie.“

Ako si Vianoce oslávil ty? Podeľ sa s nami v komentároch!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame