Nadmerný hluk môže spôsobiť problémy: Poradíme ti, ako sa pred ním chrániť

žena so slúchadlami v lietadle

(Zdroj: PR článok)

#Či už si to uvedomujeme alebo nie, hluk je všade. Vonku počuť ruch ulice, doma hučí vysávač alebo mixér a znervóznieš aj pri neustálom ťukaní do klávesnice. Dlhodobé vystavovanie sa hluku však môže mať negatívne dôsledky na zdravie. Ako sa pred ním ochrániš a čo k tomu môže pomôcť?

Lietadlo, sušič vlasov či osobné auto ti môže spôsobiť problémy

Každý zvuk spôsobuje hluk. Je logické, že nikto z nás sa nadmernému a nebezpečnému hluku nevystavuje dobrovoľne, vo väčšine prípadov je to práve naopak. Častokrát sa zdrojom hluku vystavujeme nevedome, čo je však nielen sluchu, ale aj zdraviu škodlivé.

Zvuk, resp. hluk sa meria v decibeloch (dB). Ako uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), maximálna tolerovaná dávka hluku je 85 dB. Zariadenia s hlučnosťou, ktorá je vyššia ako 85 dB môžu byť nebezpečné a spôsobiť nezvratné poškodenie sluchu. Väčšina ľudí však považuje aj zvuky v rozsahu 60 – 65 dB za nepríjemné. Len pre predstavu, najškodlivejší hluk spôsobuje ohňostroj (140 dB), zvuk prúdového motora lietadla pri vzlietnutí je 130 dB, sirény majú až 120 dB, dokonca aj sušič na vlasy s 90 dB môže sluch poškodiť. Za menej hlučné, no stále mierne škodlivé sa považujú aj zvuky nákladných a aj osobných áut (70 – 80 dB). Dokonca aj bežná konverzácia je miernym zdrojom hluku a pri pokojnom hlase dosahuje 60 dB. Za najmenej škodlivý zvuk sa považuje dýchanie, ktoré má hodnotu 10 dB.

Kedy je už však hluk nebezpečný? To závisí hlavne od toho, akému hluku a ako dlho je človek vystavený. Vplyv nižších hladín hluku počas dlhého obdobia je totiž rovnaký ako vyšších hladín hluku počas kratšieho obdobia. Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúčajú udržiavať okolitý hluk pod úrovňou 70 dB počas 24 hodín a pod 75 dB počas 8 hodín, aby sa predišlo poškodeniu sluchu spôsobenej hlukom. Limit hluku počas 24 hodín by mal byť 55 dB pre vonkajšie aktivity a 45 dB pre vnútorné aktivity.

Sluchadla
(Zdroj: PR článok)

Ako sa najlepšie ochrániť proti hluku?

Ako sa ukazuje, hluk je skutočne všade a nedá sa mu vyhnúť. Je však možné sa pred ním chrániť. Na to slúžia napríklad štuple do uší, ktoré vedia okolitý hluk výrazne eliminovať. Ich použite je jednoduché a keďže stoja len pár eur, dovoliť si ich môže každý, kto je vystavený nebezpečnému hluku. Používajú ich najmä ľudia, ktorí pracujú vo veľmi hlučnom prostredí.

O niečo modernejšou a všestrannejšou alternatívou, ktorá môže efektívne eliminovať hluk sú slúchadlá. Ich pridanou funkciou je pochopiteľne možnosť počúvania hudby, vďaka čomu v sebe kombinujú príjemné s užitočným.

Dva v jednom

Nie sú však slúchadlá ako slúchadlá. Aby tvoj sluch ochránili, mali by byť vybavené špeciálnou funkciou, známou pod skratkou ANC (Active Noise Cancellation – aktívne potlačenie hluku). Ide o užitočnú funkciu, vďaka ktorej potláčajú akýkoľvek hluk z okolia, čim ochránia sluch a takisto poskytnú kvalitný hudobný zážitok. Touto, pre sluch nevyhnutnou funkciou vyniká aj čerstvá novinka od Huawei, ktorou sú prémiové slúchadlá FreeBuds Pro 2. Dokážu potlačiť akýkoľvek ruch okolia, nerozhodí ich ani silný vietor. Sú vybavené funkciou Systém Intelligent Dynamic ANC 2.0, ktorý dokáže eliminovať aj zvuk hlučných leteckých motorov, ktorý patrí k špičke najškodlivejších zvukov. To možno považovať za jednu z ich najväčších predností, ktorá poukazuje na rozhodne vysokú kvalitu. Ich konštrukcia je totiž taká odolná, že ti poskytne úplne dokonalý zvuk – a to napríklad aj počas zimnej fujavice. Navyše, oceníš ich aj pri telefonátoch. Môžu sa totiž pochváliť špeciálnou technológiou Pure Voice, ktorá eliminuje akýkoľvek hluk aj pri hovoroch.

To však nie je všetko. FreeBuds Pro 2 sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú kompatibilné so všetkými zariadeniami Huawei vrátane smartfónu, tabletu, počítača a hodiniek a tiež s operačnými systémami Android, iOS a Windows, takže ich spojíš prakticky s čímkoľvek. Táto novinka od Huawei má okrem špičkových funkcií aj kvalitný a prepracovaný dizajn, sú malé a ľahké, takže sa ti zmestia aj do vrecka. Môžeš ich mať po ruke stále, či si už chceš pustiť dobrú hudbu a užiť si špičkový zvuk alebo sa vďaka nim chrániť pred hlukom.

sluchadlá
(Zdroj: PR článok)

Všetkého veľa škodí

Zvykne sa hovoriť, že všetkého veľa škodí a platí to aj pri hluku. Ak ide o hluk z iných zariadení, je potrebné sa pred ním chrániť a tlmiť ho. FreeBuds Pro 2 sú na to ideálne, no treba myslieť aj na to, aby ani príliš hlasnou hudbou nedošlo k poškodeniu sluchu. Úroveň hlasitosti slúchadiel pri hodnote 105 -110 dB môže už počas 5 minút totiž sluch poškodiť. Preto ani s príliš vysokou hlasitosťou hudby to netreba preháňať. Väčšina smartfónov od Huawei preto disponuje funkciou, ktorá na to ťa pri príliš vysokej hlasitosti upozorní. Ak si teda chceš dobrú hudbu bez rušivých vplyvov, vďaka slúchadlám FreeBuds Pro 2 vychutnávať čo najdlhšie, mal by si hudbu počúvať len na úrovni, ktorá sluchu neškodí.

 

 

Zdroj: PR článok
Odporúčame